Strie: ako vznikajú a ako sa pred nimi viete chrániť – Omladnut.sk

Strie: ako vznikajú a ako sa pred nimi viete chrániť

striám je lepšie predchádzať mimo letnej sezóny

Ženy zápasia s mnohými estetickými problémami. Jedným z nich sú strie, ktoré na svojom tele nájdu nielen mamičky, ale väčšina žien. Prečo vznikajú? Dá sa im predchádzať? Dozviete sa v článku.

Strie vznikajú pri náhlych zmenách váhy alebo pri rýchlom raste, a sú následkom natrhnutia dermis (stredná vrstva kože, ktorá pomáha koži udržať svoj tvar). Môžu tiež vzniknút v dôsledku hormonálnych zmien (počas puberty, pri tehotenstve a pod.).

Prečo vznikajú strie?

Vplyvom hormónov (kortikosteroidy, progesterón) koža stráca elasticitu, jej povrchové vrstvy sa stávajú tenšími. Vo vnútri vznikajú trhlinky a poškodené tkanivo sa nahradí spojivom. Toto spojivo už ale nevyzerá ako koža predtým – práve toto miesto nazývame strie, ktoré sú tvorené spojivovým tkanivom, ktoré neobsahuje pigmentové bunky.

V spojive sú cievy, ktoré spôsobujú červené alebo modré sfarbenie strií. Po čase sa cievy zahĺbia a strie blednú, nikdy však nesplynú s pokožkou, a pretože neobsahujú pigmentové bunky, ani sa neopália, preto ostávajú stále viditeľné.

Nanešťastie, poškodené elastické vlákno pod povrchom sa nedá znovu spojiť, preto je tento proces nezvratný. V prípade, že sa vám nepodarilo striám predísť, pri liečbe vám môže pomôcť dermabrázia (povrchový peeling kože) alebo biostimulačný laser, t.j. potrebujete navštíviť odborníka na estetickú chirurgiu.

Prevencia

Na prevenciu nájdete na trhu množstvo krémov, gélov alebo olejov, ktoré obsahujú výťažky z rastlín, kolagén či elastín, ktoré spevňujú kožu. Dôležitá pri tom je aj jemná masáž rizikových partií, pravidelný pohyb a tiež zdravá životospráva – vyživená koža je totiž zdravá koža.

Pomôcť môžu aj prírodné látky, napríklad olivový olej. Perfektne pomáha striedavá teplá a studená sprcha. Tá podporuje cirkuláciu a pomáha koži ostať pružnou.

Je toho veľa, čo môžete urobiť, aby ste predišli striám. Môžete kontrolovať svoju hmotnosť – a to nielen v tehotenstve. Prirýchlym priberaním riskujete, že koža popraská. Môžete dbať na príjem tekutín – dostatok vody zabezpečí hydratovanú a pružnejšiu pokožku.

Ktoré partie sú najviac ohrozené?

Strie sa najčastejšie vyskytujú na miestach, kde sa ukladá tuk – rizikovými partiami sú predovšetkým stehná, brucho, boky a prsia. Avšak strie vzniknú kdekoľvek, kde je potrebné spojivo na zahojenie natrhnutej pokožky. Môžu to byť ruky či chrbát, okrem toho strie nie sú len problémom žien – muži nimi môžu trpieť tiež. Je teda dôležité dopriať koži celého tela hydratáciu, výživu a pravidelný pohyb. V kombinácii so správnymi produktami by ste sa striám mohli úspešne vyhnúť.

Strie nezmiznú

Vznik strií sa vôbec neobmedzuje na tehotenstvo, mnoho žien si ich prvýkrát všimlo už na strednej škole. Nanešťastie, keď sa už raz strie objavia, ostanú navždy. Je možné ich minimalizovať, ale len málokedy pomôže akákoľvek liečba (vrátane lekárskej) na 100 %.

Dobrou správou však je, že časom čiastočne vyblednú a stiahnu sa, čiže budú menej nápadné. Navyše, dá sa naučiť, ako mať rada strie na svojom tele.

Vo videu nižšie si môžete vypočuť, ako sa so striami vyrovnávali iné ženy, ako sa s nimi naučili žiť a veriť tomu, že sú krásne. Sú pre ne príjemnou spomienkou na prvé tehotenstvo, na to, že v ich tele sa mohol a môže zrodiť život, na to, že ich manželia milujú také, aké sú.

Aký je váš názor na strie, považujete ich za krásne alebo si myslíte, že pokiaľ je možnosť, treba ich minimalizovať ako sa len dá? Dajte nám vedieť v komentároch!

  • Mária Lysíková

    vyskusajte elasti-q, proti striam najlepsi krem, odporucam pouzivat v tehotenstve, perfektne mi pomahal