Strie v tehotenstve: Ako im predísť? – Omladnut.sk

Strie v tehotenstve: Ako im predísť?

ženu trápia strie v tehotenstve

Tehotenstvo so sebou prináša mnoho radostí a mnoho výziev. Ženské telo prechádza mnohými zmenami a niektoré z nich sú trvalé. Sú také aj strie v tehotenstve alebo je možné im predísť?

Ako vznikajú strie v tehotenstve?

Strie v tehotenstve sa objavujú u 90 % žien. Hlavnou príčinou ich vzniku je rýchle tempo naťahovania kože počas tehotenstva, úzko však súvisia aj s hormonálnymi zmenami.

Zvyčajne sa strie začnú objavovať v treťom trimestri tehotenstva, čiže v období, kedy dieťa najviac rastie. Najviac ohrozené sú ženy, ktoré trpia nadváhou, mladšie ženy a v prípade, že niekto v rodine strie má, je pravdepodobné, že je to aj predurčené geneticky.

Sú to ružové až tmavofialové čiary, ktoré sa tiahnu cez bruško. Môžu sa však objaviť aj na zadku, stehnách či dokonca poprsí. Zvyčajne sa po pôrode a dostatočnej regenerácii vytratia, najčastejšie zblednú na telovú až striebristú farbu, a podobajú sa jazvám.

Ako im prechádzať?

Odborníci sa dodnes nezhodli na jednoznačnom účinnom spôsobe, ako im predísť. Predopkladá sa, že samotná masáž kože stimuluje kožné bunky a pomáha pri regenerácii po pôrode. Odporúčajú sa aj rôzne krémy, predovšetkým s obsahom kyseliny hyalurónovej, mentolu alebo pantenolu. 

Kyselina hyalurónová ako aj pantenol sú súčasťou množstva kozmetických produktov určených na vrásky alebo suchú pleť. Skvele bojujú proti príznakom starnutia, no podporujú pružnosť pokožky v akomkoľvek veku. Pretože hlavným cieľom pri prevencii je zvýšiť elasticitu kože, aby sa naťahovaniu lepšie prispôsobila a nevznikli škvrny a trhliny, tieto dve látky sú obsiahnuté vo väčšine výrobkov určených na strie v tehotenstve.

Pretože strie v tehotenstve sú primárne spôsobené rýchlosťou, akou sa koža naťahuje, kontrola hmotnosti vám môže pomôcť im predchádzať. Nejde len o to, koľko žena v tehotenstve priberie – najväčším faktorom je rýchlosť, akou priberá. Pomalší a postupný nárast hmotnosti vo veľkej miere zníži množstvo a závažnosť strií.

Pre zdravú pokožku sú dôležité dve veci: hydratácia a výživa. Hydratovanie zvnútra (dostatočným pitným režimom) ako aj zvonku (hydratačným krémom) zjemní a zvláčni pleť a pomôže bojovať so svrbením a podráždením, ktoré spôsobuje naťahovanie kože. Čo sa týka výživy, existuje niekoľko základných vitamínov, vďaka ktorým je pokožka zdravšia a krajšia. Ak porozumiete tomu, ktorý vitamín pomáha v akej oblasti, pomôže vám to sústrediť sa pri výbere na tie, ktoré potrebujú práve vaša pleť. A to aj v prípade strií.

Sústreďme sa na blednutie

Dobrou správou je, že časom strie čiastočne vyblednú a stiahnu sa, čiže budú menej nápadné. Tomuto procesu viete aj pomôcť.

Kyselina hyalurónová môže pomôcť aj vo fáze po tehotenstve. Gély s obsahom tejto látky v kombinácii s cibuľovým extraktom môžu zjemniť červené čiary. Podobne môže pomôcť aj retinoid, ktorý je zväčša na predpis. Predpísať vám ho môže váš dermatológ. Funguje na princípe urýchľovania obnovenia buniek. Stimuluje tvorbu kolagénu, vďaka čomu je pleť zvláčnená. Retinoid však nemôžete používať počas tehotenstva a kojenia.

V prípade, že sa vám nepodarilo striám predísť, pri liečbe vám môže pomôcť aj dermabrázia (povrchový peeling kože) alebo biostimulačný laser, t.j. potrebujete navštíviť odborníka na estetickú chirurgiu.

Podeľte sa o vašu osobnú skúsenosť so striami v tehotenstve dole v komentároch. Možno tak poradíte ďalším ženám, ktoré strie trápia.