Mastná pleť: Kompletný návod, ako sa o ňu starať – Omladnut.sk

Mastná pleť: Kompletný návod, ako sa o ňu starať

žena trpí mastnou pleťou

Kožný maz prirodzene ochraňuje pleť a pomáha predchádzať znakom starnutia. Mnoho žien ale trpí nadmernou produkciou kožného mazu a trápi ich tak mastná pleť. V článku vám priblížime, ako sa mastná pleť prejavuje, ako sa o ňu starať a aké prípravky používať.

Ako sa mastná pleť prejavuje?

Okrem toho jednoznačného symptómu prebytočného kožného mazu má mastná pelť mnoho ďalších indikátorov. Prvým z nich sú rozšírené póry v T-zóne (v okolí nosa, na brade a čele). Sú dôsledkom upchatých pórov, cez ktoré sa tlačí nadbytočný maz.

Ďalším znakom toho, že máte mastnú pleť, sú vyrážky a čierne bodky. Kým akné je výsledkom upchatých pórov, k čiernym bodkám, ktoré vznikajú pri korienkoch chĺpkov, vedie kontakt nadbytočného mazu so vzduchom. Sébum (kožný maz) vtedy zoxiduje a zmení farbu na čiernu.

Lesklá pleť a odtlačky mazu na telefóne sú tiež znakom mastnej pleti. A čo sa týka dekoratívnej kozmetiky, z mastnej pleti sa (nesprávne zvolený) make-up častokrát „zošmykne“ – jednoducho neostane tam, kam ste si ho ráno aplikovali.

Spoznali ste niektorý z týchto symptónov? Čítajte ďalej a dozviete sa, ako sa o vašu pleť starať!

#oilyface ?????

A post shared by Sheron Yeyen ? (@sheronyeyen) on

Starostlivosť o mastnú pleť: ráno, počas dňa a večer

K starostlivosti o pleť môžeme zaradiť 4 základné činnosti: čistenie, hydratácia, zbavovanie mŕtvych buniek a hĺbková starostlivosť. Tieto sú potrebné aj v prípade, že zápasíte s mastnou pleťou.

Čistenie

Mastná pleť sa potrebuje predovšetkým zbaviť upchatých pórov. Čistiť ju treba dvakrát denne (nie častejšie!) a ideálne prípravkom, ktorý neobsahuje alkohol alebo acetón. Hoci takéto látky vysušia pleť, zbavia ju nielen nadbytočného mazu, ale akéhokoľvek mazu – ktorý je však pre pleť potrebný, pretože chráni pred baktériami.

Vhodné sú preto čistiace gély a krémy namiesto mydiel a pien. Kyselina salycilová sa odporúča v prípade, že spolu s mastnou pleťou zápasíte aj s akné – dajte si však pozor a sledujte, či nenastane alergická reakcia.

Aby sa predišlo ďalšiemu podráždeniu, odporúčame vám umývať si tvár vlažnou, no nie horúcou vodou. Okrem toho používajte vždy čistý uterák (každý deň!), aby ste neprenášali kožné bunky, baktérie a zvyšky čisiacich prípravkov z predošlého dňa na čistú pleť.

čistiaci gél pre mastnú pleť

Hydratácia

Mastná pleť potrebuje hydratáciu! Dokonca je možné mať mastnú a zároveň dehydrovanú pleť, preto určite nezanedbávajte tento krok. Z drogérie vám odporúčame zmatňujúce krémy, ktoré majú hydratujúce účinky (napríklad obsahujú kyselinu hyalurónovú). Z prírodných látok perfektne hydratuje bambucké maslo, ktoré si najprv roztopíte medzi prstami a nanesiete na vlhkú pokožku, a prekvapujúco dobre pôsobí na mastnú pleť aj ružový olej.

Vďaka tomu, že pokožka bude hydratovaná, nebude produkovať tak veľa mazu. Naučte svoju pokožku, že je o ňu dobre postarané, a ona sa vám odvďačí.

krém na tvár

Peeling

Každá pleť sa potrebuje zbaviť mŕtvych buniek. Pri mastnej pleti treba dať pozor na to, aby ste tým pleť zbytočne nerozdráždili. Používajte veľmi jemný peeling s obsahom prírodných olejov (napríklad marhuľový olej skvele hydratuje a prevonia pleť) raz do týždňa. Siahnuť môžete aj po ekologickejšom riešení a zakúpiť si peelingovú rukavicu, ktorou si jeden deň v týždni umyjete tvár čistiacim krémom, ktorý bežne používate.

 

Hĺbková starostlivosť

Pleťové masky, toniká a séra pôsobia skvele a ich účinky boli dokázané už niekoľkokrát. Avšak nechceme mastnú pleť zaťažiť množstvom výrobkov – preto si vyberajte múdro.

Ílová maska čistí a pôsobí ako magnet na nečistoty, ktoré upchávajú póry. Môžete si zakúpiť priamo íl, ktorý zmiešate s vodou a tak vytvoríte pastu, ktorú nanesiete na pleť a necháte zaschnúť. Zmyte vlažnou vodou a na tvár uterák len priložte (bez trenia). Odporúčame vám masky používať 1-2x do týždňa.

Pre ďalšie benefity môžete namiesto vody použiť zelený čaj, ktorý má protizápalové účinky.

Aj mastná pleť sa dá liečiť prírodnými látkami

Aloe vera má priam zázračné účinky a dá sa využiť naozaj na všetko. Aj na mastnú pleť.

Aplikujte gél priamo vytlačený z rastliny na pleť a nechajte zaschnúť. Umyte tvár vlažnou vodou a aplikujte váš denný hydratačný krém (alebo spomínané bambucké maslo).

Okrem aloe vera môžete tiež siahnuť po ovocí a zelenine, ktoré sťahuje póry: uhorka a citrónová šťava (zriedená s vodou, aby sa predišlo podráždeniu) sú pomocníkmi, ktorých nájdete v každej chladničke.

citrón a mastná pleť

Nezabudnite na starostlivosť zvnútra

Zdravé telo znamená aj zdravú pleť. Doprajte si dostatok hydratácie a vnútornú pohodu. Zaručene sa zlepší aj stav vašej pleti!

Máte mastnú pleť? Čo pomáha vám? Dajte nám vedieť v komentároch!