Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Voltmeter – základné informácie a rozdelenie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2021-09-08 15:02:35

Voltmeter je nástroj, ktorý meria napätie jednosmerného alebo striedavého elektrického prúdu. Stupnica merania je väčšinou odstupňovaná vo voltoch, milivoltoch alebo kilovoltoch. Väčšina voltmetrov v súčasnosti je digitálna a ukazuje hodnoty ako číselné zobrazenia. Prístroje tiež môžu podávať informácie v analógovej forme pohybom ukazovateľa. Vo všeobecnosti sa však digitálne prístroje považujú za presnejšie ako tie analógové. Medzi ďalšie typy patria napríklad elektrostatické voltmetre alebo ponteciometre.

Voltmeter – charakteristika a princíp fungovania


Voltmeter treba vždy na začiatok umiestniť na tú časť obvodu, kde chceme merať napätie. Jednosmerný voltmeter má magnet v tvare podkovy a na každom konci tohto magnetu sa nachádzajú polkruhové kusy mäkkého železa. Železo je magnetizované, pričom železné konce slúžia na nasmerovanie magnetického poľa v smere malého železného valca, ktorý je umiestnený medzi koncami magnetu.


Železný valec využíva vlastnosti mäkkého železa, ktoré je vysoko magnetizované a zameriava magnetické pole. Valec obklopuje obdĺžnikový rám s cievkou z medeného drôtu, pričom konce drôtu sú pripevnené k malým špirálovým pružinám. K cievke je pripojená ihla. Cievka prenáša elektrický prúd, čo spôsobuje pohyb ihly. Ručička sa pohybu a ukazuje údaj na číselníku, ktorý predstavuje napätie.


Rozdelenie voltmetrov


V praxi rozoznávame viacero druhov voltmetrov. Medzi populárne patrí napríklad PMMC voltmeter, ktorý pracuje na princípe, že vodič s prúdom je umiestnený v magnetickom poli. Prúd sa indikuje v prístroji PMMC v dôsledku napätia meranej veličiny a tento prúd vychyľuje ukazovateľ meracieho prístroja. Používa sa na meranie jednosmerného prúdu, pričom presnosť prístroja je veľmi vysoká a má nízku spotrebu energie. Jedinou nevýhodou je, že samotný prístroj si vyžaduje vysokú vstupnú investíciu.


MI voltmeter predstavuje pohyblivý železný nástroj na meranie prúdu – jednosmerného aj striedavého napätia. Výchylka je priamo úmerná napätiu cievky. Využívajú sa pri tom dva typy pohyblivého železného nástroja: pohyblivý železný nástroj typu atrakcie a pohyblivý železný nástroj typu odpudzovania. Elektrodynamometer sa používa na meranie napätia striedavého aj jednosmerného obvodu. Kalibrácia je pritom rovnaká pre obidva typy napätia. Voltmeter usmerňovača sa používa v striedavých obvodoch, pričom premieňa striedavé napätie na jednosmerné pomocou usmerňovača. Následne sa signál meria pomocou PMMC prístroja.

Najnovšie články

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov