Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Voltmeter – základné informácie a rozdelenie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2021-09-08 15:02:35

Voltmeter je nástroj, ktorý meria napätie jednosmerného alebo striedavého elektrického prúdu. Stupnica merania je väčšinou odstupňovaná vo voltoch, milivoltoch alebo kilovoltoch. Väčšina voltmetrov v súčasnosti je digitálna a ukazuje hodnoty ako číselné zobrazenia. Prístroje tiež môžu podávať informácie v analógovej forme pohybom ukazovateľa. Vo všeobecnosti sa však digitálne prístroje považujú za presnejšie ako tie analógové. Medzi ďalšie typy patria napríklad elektrostatické voltmetre alebo ponteciometre.

Voltmeter – charakteristika a princíp fungovania


Voltmeter treba vždy na začiatok umiestniť na tú časť obvodu, kde chceme merať napätie. Jednosmerný voltmeter má magnet v tvare podkovy a na každom konci tohto magnetu sa nachádzajú polkruhové kusy mäkkého železa. Železo je magnetizované, pričom železné konce slúžia na nasmerovanie magnetického poľa v smere malého železného valca, ktorý je umiestnený medzi koncami magnetu.


Železný valec využíva vlastnosti mäkkého železa, ktoré je vysoko magnetizované a zameriava magnetické pole. Valec obklopuje obdĺžnikový rám s cievkou z medeného drôtu, pričom konce drôtu sú pripevnené k malým špirálovým pružinám. K cievke je pripojená ihla. Cievka prenáša elektrický prúd, čo spôsobuje pohyb ihly. Ručička sa pohybu a ukazuje údaj na číselníku, ktorý predstavuje napätie.


Rozdelenie voltmetrov


V praxi rozoznávame viacero druhov voltmetrov. Medzi populárne patrí napríklad PMMC voltmeter, ktorý pracuje na princípe, že vodič s prúdom je umiestnený v magnetickom poli. Prúd sa indikuje v prístroji PMMC v dôsledku napätia meranej veličiny a tento prúd vychyľuje ukazovateľ meracieho prístroja. Používa sa na meranie jednosmerného prúdu, pričom presnosť prístroja je veľmi vysoká a má nízku spotrebu energie. Jedinou nevýhodou je, že samotný prístroj si vyžaduje vysokú vstupnú investíciu.


MI voltmeter predstavuje pohyblivý železný nástroj na meranie prúdu – jednosmerného aj striedavého napätia. Výchylka je priamo úmerná napätiu cievky. Využívajú sa pri tom dva typy pohyblivého železného nástroja: pohyblivý železný nástroj typu atrakcie a pohyblivý železný nástroj typu odpudzovania. Elektrodynamometer sa používa na meranie napätia striedavého aj jednosmerného obvodu. Kalibrácia je pritom rovnaká pre obidva typy napätia. Voltmeter usmerňovača sa používa v striedavých obvodoch, pričom premieňa striedavé napätie na jednosmerné pomocou usmerňovača. Následne sa signál meria pomocou PMMC prístroja.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva 

Ako spoznať, že nastal správny čas na výmenu matraca