Takmer každý v lete neraz zamieri k vode užívať si letnú atmosféru. Vodné radovánky sa ale bohužiaľ niekedy nezaobídu bez následkov a miesto ďalších osviežujúcich návštev sa stretávame s nepríjemnými následkami. Ako sa chrániť a aké zásady dodržiavať pri návšteve verejných kúpalísk či prírodných nádrží?
Krásny tropický letný deň, ale vy jednoducho potrebujete nutne upratať a navariť?
Upratovanie si zjednodušte a obed si doprajte až pri vode. Neseďte doma a vykročte letu v ústrety!
Dávajte si pozor!
Pri návšteve udržiavaných kúpalísk vám pravdepodobne žiadne veľké nebezpečenstvo nehrozí. Vo vode vás nenechá napospas plavčík. Keď sa náhodou poraníte, ranu vám ošetrí zdravotník. Aj napriek tomu buďte opatrní a dávajte si pozor na ďalšie nástrahy.
Slnko
Sila slnečného žiarenia vie udrieť v plnej sile nielen pri opaľovaní, to si zapamätajte! Stále veľká časť populácie zabúda, že slnečné lúče prenikajú vodou až do 0,5 metra hĺbky. Ak nie ste vášnivým fanúšikom hĺbkového potápania, je potrebné sa chrániť pred slniečkom aj vo vode.
Opaľovacie krémy či oleje vyberajte s vysokým UV faktorom a vodeodolné. Špeciálnu pozornosť pri aplikácii venujte citlivým častiam tela, ako je tvár, dekolt či ramená.
Tráva
Určite už ako malé deti vás na kúpaliskách mamičky varovali a nabádali k chodenie v obuvi. A veľmi dobre vedeli prečo! Tráva je sama o sebe samozrejme neškodná, môže však v sebe skrývať nemilé prekvapenia. Taký črep či žihadlo v chodidle určite nechce nikto z nás. A zaprisahaným milovníkom chôdze na boso nezostáva nič iné, než si dávať pozor!
Letnú dovolenku pri mori bez obuvi do vody neriskujte! V morskej vode na vás číha ďaleko viac nástrah a živočíchov ako na tuzemskom kúpalisku.
Infekcia
Mykózy, ovčie kiahne, bežné aj pásové opary. To sú časté infekčné riziká, ktoré sa prenášajú vodou v zle udržiavaných bazénoch. Ak trpíte niektorým z infekčných ochorení návštevu na verejnom kúpalisku určite odložte. Kvalita vody je síce kontrolovaná na týchto miestach každý deň, avšak pozornosť venujte predovšetkým čistote ostatných priestorov (prezliekacie kabínky, toalety, ležadlá).
Citlivejším jedincom môže spôsobiť problémy aj látka, ktorá väčšinu z nás naopak chráni. Áno, reč je o chlóre, ktorý sa pridáva do vody, aby ničil baktérie a vírusy.
Chlórovaná voda vysušuje a môže spôsobiť podráždenie pokožky i očí (zvážte plavecké okuliare). Po radovánkach v chlórovanej vode si preto vlezte pod sprchu a ošetrite pokožku krémom.