Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Znamienka na pokožke. Viete kedy je nutné ich chirurgicky odstrániť?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-09-05 15:20:27

Znamienka na svojej pokožke by ste nemali v žiadnom prípade zanedbať. V nasledujúcom článku sa dozviete ako znamienka správne sledovať, aj to kedy môžu byť pre ľudské zdravie nebezpečné.

Znamienka na ľudskom tele nemusia byť len estetickým problémom. Práve rakovina kože je jednou z najčastejších foriem rakoviny. Vyhnúť sa tomuto zdravotnému nebezpečenstvu, ktoré so sebou znamienka na koži prinášajú, môžete vďaka vhodnej prevencii. Tak ako pri mnohých chorobách, aj pri hrozbe vzniku rakoviny kože platí, že čím skôr nebezpečné znamienka odhalíte, tým menšiu šancu má choroba rozšíriť sa.

Domáca kontrola

V prvom rade je dôležité svoju pokožku pravidelne dôsledne skontrolovať. Lekári odporúčajú podrobnú domácu kontrolu vykonať aspoň raz za mesiac. Spoločné miesto pre melanóm býva u mužov na chrbte,u žien sú najrizikovejšími miestami spodné časti nôh. V každom prípade by ste si však mali skontrolovať celé telo.

Znamienka pod drobnohľadom

Kontrolu znamienok by ste mali vykonávať v dobre osvetlenej izbe. Postavte sa pred veľké zrkadlo, v ktorom svoje telo uvidíte v celej výške. Začnite od hlavy a smerujte smerom dole. Nezabúdajte ani na nenápadné oblasti, akými sú priestory medzi prstami, slabiny, chodidlá a zadné časti kolien. Na miesta, ktoré sú ťažšie viditeľné použite malé ručné zrkadlo. V prípade, že ste na svojej pokožke zaznamenali nový útvar a máte podozrenie, že ide o znamienko, ktoré vám pribudlo len nedávno, mali by ste mu venovať zvýšenú pozornosť. Odborníci radia takéto znamienko si odfotiť a pozorovať, či sa po čase určitým spôsobom bude meniť.

Varovné signály

Na svojich znamienkach by ste si mali predovšetkým všímať zmeny, ktoré môžu signalizovať nebezpečenstvo vzniku melanómu.

Čo si treba všímať?

Asymetria – Meniaci sa tvar znamienka vám môže naznačiť veľa. Všímajte si či je znamienko pravidelné, alebo nie. Rizikovejšie sú znamienka nepravidelného tvaru. Pri kontrole asymetrie znamienok si do stredu nakreslite pomyselnú čiaru a porovnajte obe polovice. Ak sa na oboch stranách nezhodujú, môže to signalizovať problém, ktorý by ste mali konzultovať s odborníkom.

Okraj – Zlým znamením je, keď sú hrany znamienok nepravidelné, roztekajúce sa do strán, či zhrubnuté. Práve takéto znaky najčastejšie vykazujú liečené melanómy.

Farba – Zbystriť by ste tiež mali, ak je farba vášho znamienka po celej dĺžke nejednotná. Nebezpečné môžu byť znamienka, ktoré obsahujú rôzne odtiene hnedej, čiernu či dokonca ružové, červené a modré škvrny.

Priemer –Veľkosť znamienka by nemala byť väčšia ako ¼ palca na ruke, pre lepšiu predstavu priemer bežnej ceruzky.

Vývoj – Spozornieť by ste mali aj v prípade ak sa v poslednom období vaše znamienko, čo i len trochu zmenilo. Nepravidelný tvar, štruktúra, či zmena farby, to všetko signalizuje možné riziko.

Návšteva odborníka

Ak na svojom tele spozorujete znamienko, ktoré javí akékoľvek z vyššie spomínaných znakov, čo najskôr navštívte svojho kožného lekára. Lekár zvyčajne odoberie zo znamienka vzorku aby zistil, či ide o rakovinotvorný typ znamienka. V prípade, že sú vaše obavy potvrdené a znamienko je rizikové, takéto znamienko je potrebné v dohľadnom čase chirurgicky odstrániť.

Ak máte  podozrenie, že vaše znamienko môže byť nebezpečné, návštevu lekára by ste určite nemali odkladať.  Aj tu platí, že prrevencia je základ, ktorý môže mnohokrát zachrániť vaše zdravie. V prípade, že vám bol článok nápomocný, nezabudnite ho zdieľať  aj medzi svojich známych.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy