Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Aromaterapia: 5 pozitívnych účinkov na naše zdravie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-09-06 18:45:41

Hovorí vám niečo slovo aromaterapia? Táto zaujímavá alternatívna metóda v sebe ukrýva liečivé tajomstvo prírodných látok, ktoré stojí za to bližšie spoznať.

Aromaterapia je fascinujúca alternatívna liečba, ktorá v sebe zahŕňa používanie prchavých rastlinných látok, známych tiež pod názvom éterické oleje. Pri aromaterapii pacienti za účelom zlepšenia zdravotného stavu éterické oleje do tela inhalujú.

Pôvod aromaterapie

Zmienky o tejto špecifickej liečbe siahajú do 11. storočia, kedy bolo prvý-krát možné ,vďaka parnej destilácii, správne odstrániť  éterické oleje z rastlinných prvkov. Vďaka svojim blahodárnym účinkom na ľudské zdravie sa aromaterapia za krátko rozšírila do celého sveta. Túto alternatívnu liečbu si obľúbili rôzne kultúry, pričom jej najväčšími fanúšikmi sú krajiny ako India, Francúzsko, Anglicko či Spojené štáty americké.

Dôležitá je synergia

Hoci sa môže aromaterapia na prvý pohľad zdať jednoduchá, aj tu jestvujú určité pravidlá. V prvom rade je dôležitá synergia, teda vzájomná kombinácia olejov. I keď sú esenciálne oleje samé o sebe tzv. zázrakom z prírody, vhodnou kombináciou sa dajú ich pozitívne účinky niekoľkokrát znásobiť. Takéto miešanie olejov však radšej prenechajte na odborníkov, ktorí sa štúdiom prírodných látok zaoberajú a dokážu vám preto účinne poradiť. Prípadné domáce miešanie by vám mohlo privodiť väčšiu škodu než úžitok a vyvolať napríklad nepríjemnú alergickú reakciu.

Pozitívne účinky

Spektrum účinkov esenciálnych olejov na ľudský organizmus je skutočne široké. Často sa používajú na zlepšenie nálady, zmenu kognitívnych stavov, zlepšenie spánku, či zvýšenie energie. Okrem toho sú tiež vhodným  doplnkom ku klasickým  liečbam.

Zdravotné prínosy aromaterapie:

1. Zmierňuje stres

Azda najrozšírenejším a najpopulárnejším dôvodom, prečo ľudia aromaterapii podľahnú, je odľahčenie stresu. Aromatické zlúčeniny z mnohých rôznych éterických olejov sú známe tiež ako relaxanty. Už ich názov prezrádza, že sú to látky, ktoré dokážu odstrániť úzkosť a príjemne upokojiť myseľ. Najlepšie éterické oleje na odbúranie stresu sú citrónový olej, levanduľa, bergamot, mäta prieporná, vetiver a ylang ylag. Vybrané štúdie dokonca dokázali priamy vplyv citrónového oleja na zlepšenie nálady a skrotenie výbuchov hnevu.

2. Pôsobí ako antidepresívum

Okrem zníženia stresu je aromaterapia často využívanou liečbou na odstránenie úzkostných stavov a depresívnych pocitov. Depresiu však netreba v žiadnom prípade podceniť a v prípade vážnych stavov je potrebné obrániť sa na odborníka. Aromaterapia môže byť však aj v takomto prípade užitočná. Pri užívaní farmaceutických antidepresív je možné liečbu doplniť o inhaláciu prospešných olejov. Najlepšie urobíte ak siahnete po mäte, harmančeku, levanduli, či jazmíne.

3. Zlepšuje pamäť

Najmä s narastajúcim vekom ľudí často trápi chorobné zabúdanie a neschopnosť prijímať nové informácie a vytvárať si tak krátkodobé spomienky. Hoci sa Alzheimerova choroba stále považuje za nevyliečiteľnú chorobu, existujú určité spôsoby ako ju zahnať do ústrania a aspoň trochu ju tak spomaliť. Práve aromaterapia je často využívanou alternatívou pri demencii a Alzheimerovej chorobe. Spozornieť by však mali aj mladšie ročníky. Ak máte pocit, že sa už akosi nedokážete učiť, lebo je vaša „kapacita“ obmedzená, potom skúste aromaterapiu. Štúdie na mladších ľuďoch ukázali, že inhalácia éterických olejov dokáže na určitú dobu zvýšiť pamäťovú kapacitu. Najúčinnejším je olej zo šalvie muškátovej, nazývaný tiež clary sage.

4. Dodáva energiu

Zabudnite na chvíľkové života budiče akými sú káva, energetické nápoje, či cigarety. Zvoľte radšej zdravé alternatívy v podobe cvičenie, či aromaterapie. Je známe, že mnohé esenciálne oleje zvyšujú cirkuláciu krvi, energetickú hladinu a vo všeobecnosti stimulujú telo bez akýchkoľvek nebezpečných vedľajších účinkov. Najlepšie éterické oleje na posilnenie energie sú čierne korenie, kardamon, škorica, klinček, jazmín, rozmarín a šalvia.

5. Urýchľuje proces liečenia

Mnohé esenciálne oleje dokážu vášmu telu účinne pomôcť urýchliť proces hojenia. Medzi najobľúbenejšie éterické oleje využívané na urýchlenie procesu hojenia patria levanduľa, nechtík, šípka a rašelinové esenciálne oleje. Vybrané oleje nielenže účinne liečia rany, pomôžu vám i pri kožných problémoch ako napríklad psoriáza či ekzém.

Zoznam pozitívnych účinkov aromaterapie týmito riadkami ani zďaleka nekončí. Vyskúšajte preto na vlastnom tele ako na vás esenciálne oleje zapôsobia a dajte nám vedieť čo na to hovoríte! A medzitým sa s článkom môžete podeliť aj s rodinou či priateľmi ,ktorým by rovnako mohla aromaterapia pomôcť.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene