Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Rýmovník či nádchovník: Liečivá rastlina, ktorú budete chcieť pestovať!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2022-01-21 11:45:00

Nie je nad liečivé rastliny a bylinky, ktoré si môžete jednoducho vypestovať v domácom prostredí – a to bez ohľadu na to, či bývate v dome, alebo v byte. Presne takou je aj takzvaný rýmovník, resp. nádchovník. Ide o nenáročnú bylinu, ktorú budete chcieť pestovať aj vy! Prečo? Má totižto mnohonásobné liečivé účinky, ktoré môžete v podobe čaju, sirupu či tinktúry využívať nielen pri prechladnutí, ale takisto pri iných neželaných zdravotných stavoch, prípadne preventívne. Okrem toho, že vám poradíme ako na jej pestovanie, vám dáme ešte aj nejaké tie recepty na jej spracovanie.

Čo je to rýmovník, resp. nádchovník?

Rýmovník, tiež nazývaný aj nádchovník, je nenáročnou rastlinou s liečivými účinkami. (1) Latinsky sa mu hovorí Plectranthus amboinicus, pričom za zmienku stojí aj skutočnosť, že má údajne až okolo 350 rôznych odrôd.

Vedeli ste, že rýmovníku sa hovorí aj kubánske oregano či španielsky tymian?

Liečivé účinky rýmovníka

Vďaka obsahu vitamínov A, C a E sú účinky rýmovníka na ľudský organizmus skutočne blahodarné. (2) Navyše, pre obsah esenciálnych olejov vás poteší aj svojou krásnou vôňou, ktorá môže pripomínať akúsi zmes mäty, medovky či eukalyptu.

Vo všeobecnosti využijete rýmovník pri:

  • prechladnutí
  • respiračných problémoch
  • poraneniach kože ako zábal z prevarených listov
  • tráviacich problémoch
  • horúčkach

Okrem toho, rýmovník je obľúbený aj kvôli svojim antistresovým a upokojujúcim účinkom. Dokonca, niektorí ľudia ho pestujú a využívajú aj ako liek v rámci prevencie pred vznikom rakoviny.

Náš tip: Vyskúšajte list rýmovníka pošúchať medzi prstami a privoňajte k nemu. Pocítite, ako sa vám uvoľnia dýchacie cesty.

Rýmovník: Ako na jeho pestovanie?

Hneď popri liečivých účinkoch je jednou z najúžasnejších vlastností rýmovníka jeho nenáročnosť. Dokážete ho totižto pestovať celoročne či už v dome, alebo v byte. Najlepšie sa mu darí v prostredí, kde má zabezpečený dostatok tepla a svetla.

Pozor! Rýmovník má síce rád teplo a svetlo, no neobľubuje priame slnečné lúče.

Keď ide o substrát, v ktorom sa bude rýmovníku dariť, postačí vám bežná záhradná zemina s prímesou piesku. V spodnej časti črepníka však zabezpečte dostatočné odvodňovanie. No a čo sa týka zálievky, s tou to v žiadnom prípade nepreháňajte. Rýmovník polievajte až vtedy, keď mu vyschne substrát.

Náš tip: Cez leto môžete rýmovník pestovať na terase, v záhrade alebo na balkóne – jednoducho, kdekoľvek vonku. V zime ho však presuňte dovnútra.

Rýmovník (nádchovník)
Rýmovník v kvetináči

Rozmnožovanie rýmovníka

Rýmovník sa rozmnožuje veľmi ľahko – odrezkami. (3) Postačí vám odrezok dlhý zhruba 10 cm. Vložte ho aspoň na týždeň do vody, počkajte, kým vyženie dostatok korienkov a následne ho zasaďte do vhodnej zeminy.

Recepty z rýmovníka

Čo sa týka receptov s využitím rýmovníka, azda najpopulárnejším je čaj a sirup. V úzadí však v žiadnom prípade nestojí ani tinktúra. A okrem toho, rýmovník si môžete pridať ako korenie aj do mäsa či do polievky.

Vedeli ste, že rýmovník prirodzene odpudzuje aj hmyz a komáre? Navyše, v kombinácii s vodou a vínnym octom ho viete využiť aj ako domáci repelent.

Čaj z rýmovníka

Jeden lístok rýmovníka zalejte vriacou vodou a po vychladnutí pridajte med a citrón podľa vašej chuti.

Sirup z rýmovníka

Zhruba 30 lístkov rýmovníka vložte do hrnca s nakrájaným pomarančom a citrónom. Všetko zalejte litrom prevarenej vody a nechajte asi deň lúhovať. Následne pripravenú zmes preceďte, pridajte kilo cukru a varte približne 2 hodiny.

Tinktúra z rýmovníka

Tinktúru z rýmovníka si pripravíte naložením rýmovníkových lístkov v alkohole v pomere 1:5. Nálev nechajte odstáť aspoň mesiac na tmavom mieste, pričom ho nezabúdajte každý deň miešať.

Použité zdroje

(1) Greetha Arumugam, Mallappa Kumara Swamy, Uma Rani Sinniah: Plectranthus amboinicus (Lour.) Spreng: Botanical, Phytochemical, Pharmacological and Nutritional Significance – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6274163/

(2) J. R. Shubha, Praveena Bhatt: Plectranthus amboinicus leaves stimulate growth of probiotic L. plantarum: Evidence for ethnobotanical use in diarrhea – https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874115001439

(3) Yuan-Sung Kuo, Hsiung-Fei Chien, William Lu: Plectranthus amboinicus and Centella asiatica Cream for the Treatment of Diabetic Foot Ulcers: https://www.hindawi.com/journals/ecam/2012/418679/

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.