Resveratrol - Recept na mladosť? Toto sú jeho účinky – Omladnut.sk

Recept na mladosť? Resveratrol a jeho 5 pozitívnych účinkov

Počuli ste už niekedy o tom, že pitie červeného vína v rozumných dávkach môže pozitívne prispievať k znižovaniu hladiny cholesterolu vo vašom tele? V prípade, že áno, ste už možno čo-to zaregistrovali aj o resveratrole. A keby aj nie, nasledujúce riadky vám o ňom prezradia to najdôležitejšie. Dozviete sa napríklad to, aké účinky má resveratrol.

Čo je to resveratrol?

Hovorí sa mu aj elixír mladosti či recept na mladosť. V skutočnosti však ide o veľmi populárnu rastlinnú zlúčeninu, ktorá sa nachádza najmä v červenom víne. Okrem toho je ale obsiahnutá aj v samotnom hrozne, v mnohých bobuľovinách a tiež v arašidoch. Čo sa týka spomínaného ovocia, najbohatšie zastúpenie má v šupkách.

Zapamätajte si: Resveratrol je rastlinná zlúčenina pôsobiaca ako antioxidant. (1)

Resveratrol a jeho účinky

Skúsenosti s resveratrolom, resp. s užívaním jeho doplnkov, preukazujú, že má potenciál pozitívne vplývať na zdravie. Potvrdzujú to jeho samotné pozitívne účinky na ľudský organizmus.

1. Môže pomôcť znížiť krvný tlak

Resveratrol môže pomôcť znížiť krvný tlak tým, že prispieva k zvýšenej produkcii oxidu dusnatého, čo spôsobuje uvoľnenie krvných ciev. (2)

2. Predlžuje životnosť niektorých zvierat

Existujú dôkazy, že resveratrol aktivuje určité gény, ktoré odvracajú procesy starnutia (3). Vedecky dokázané to však bolo len na niektorých zvieratách. Nedá sa preto s určitosťou prehlásiť, či by to rovnako platilo aj pri ľuďoch.

3. Chráni mozog

Niekoľko vykonaných štúdií naznačilo, že pitie červeného vína v rozumných dávkach môže pomôcť spomaliť pokles kognitívnych schopností prirodzene súvisiaci s vekom. Čiastočne to môže byť spôsobené antioxidačnou a protizápalovou aktivitou resveratrolu.

4. Môže zmierniť bolesti kĺbov

Artritída, ako bežne vyskytujúce sa ochorenie, vedie nielen k bolesti kĺbov, ale taktiež aj k celkovému zhoršovaniu a znemožňovaniu hybnosti. Rastlinné doplnky sa vo všeobecnosti skúmajú ako jeden zo spôsobov liečby a prevencie bolesti kĺbov. Keď sa resveratrol užíva vo forme doplnkov, môže pomôcť chrániť chrupavku pred poškodením.

Aká je cena? Cena resveratrolu, resp. jeho doplnkov, je rôzna. V ponuke nájdete balenia rôznych veľkosti a obsahov, od čoho sa cena prirodzene odvíja. Zatiaľ čo ceny niektorých doplnkov sa začínajú už na 5 EUR, iné sa šplhajú aj nad 20 EUR.

5. Pomáha v starostlivosti o pleť

Jeden výskum ešte z roku 2010 preukázal, že molekuly voľných radikálov, proti ktorým resveratrol svojimi účinkami bojuje, spôsobujú starnutie pokožky a môžu poškodiť ktorúkoľvek bunku v tele. Aj na základe toho sa ďalej zistilo, že resveratrol môže pomôcť chrániť telo pred kardiovaskulárnymi chorobami či neurologickými ťažkosťami, ako napríklad Alzheimerovou chorobou, a dokonca aj pred niektorými formami rakoviny. (4)

Použité zdroje

(1) Kerri-Ann Jennings: 7 Health Benefits of Resveratrol Supplements – https://www.healthline.com/nutrition/resveratrol

(2) Ning Xia, Ulrich Förstermann, Huige Li: Resveratrol and endothelial nitric oxide – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25302702/

(3) Basil P. Hubbard, Ana P. Gomes, Han Dai, Jun Li, April W. Case, Thomas Considine, Thomas V. Riera, Jessica E. Lee, E Sook Yen, Dudley W. Lamming, Bradley L. Pentelute, Eli R. Schuman, Linda A. Stevens, Alvin J. Y. Ling, Sean M. Armour, Shaday Michan, Huizhen Zhao, Yong Jiang, Sharon M. Sweitzer, Charles A. Blum, Jeremy S. Disch, Pui Yee Ng, Konrad T. Howitz, Anabela P. Rolo, Yoshitomo Hamuro, Joel Moss, Robert B. Perni, James L. Ellis, George P. Vlasuk, David A. Sinclair: Evidence for a Common Mechanism of SIRT1 Regulation by Allosteric Activators – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3799917/

(4) Lauren Sharkey: 5 Benefits of Resveratrol for Your Skin – https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/resveratrol-for-skin#resveratrol-definition

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.