5 tipov, ako môžu topánky zlepšiť vaše zdravie – Omladnut.sk

5 tipov, ako môžu topánky zlepšiť vaše zdravie

Kvalitná obuv dokáže výrazne zlepšiť zdravie a pohodlie človeka. Hoci u väčšiny ľudí prevláda estetika nad zdravotnými funkciami, ideálne topánky dokážu ponúknuť obidve vlastnosti súčasne. Oboznámte sa s piatimi tipmi, ako môžu topánky zlepšiť vaše zdravie.

Aké topánky sú vhodné pre lepšie zdravie?  

Či už vyberáte v kamennom, alebo internetovom obchode, skúste sa rozhodovať na základe zdravotných funkcií topánok. O aspekt štýlovosti sa v podstate nemusíte obávať, pretože súčasné značky vynakladajú veľa úsilia do pútavého dizajnu.

1. Predíďte bolesti nôh

Dobrá obuv disponuje ideálnym materiálom, ktorý:

  • Je priedušný
  • Má pohodlnú podrážku
  • Prispôsobí sa chodidlu používateľa
  • Spevňuje klenbu

Je potrebné brať do úvahy fakt, že jeden typ obuvi nemusí byť vhodný pre každého človeka. Chodidlá (rovnako ako topánky) majú rôzne veľkosti, tvar a citlivosť. Aby ste predišli bolesti nôh, zamerajte sa na topánky, kde pohodlie bude prvoradé nielen pri domácich činnostiach, ale aj na spoločenských akciách, alebo pri outdoorových aktivitách.

2. Zlepšite držanie tela

Topánky spevňujúce chodidlo podporujú správny spôsob chôdze. V podstate od človeka vynucujú prirodzenú polohu chodidla, čo úzko súvisí s celkovým zlepšeným držania celého tela. Dobrá poloha tela nezaťažuje kĺby, svaly a nespôsobuje zdravotné ťažkosti v budúcnosti (napríklad skoliózu).

3. Nezabúdajte na cirkuláciu krvi

Ak sa v topánkach necítite komfortne, je pravdepodobné, že po čase dôjde k opuchu nôh. Môže za to tesná a nepriliehavá obuv – tá blokuje priechod krvi cez cievy a teda zhoršuje celkový krvný obeh. Neobúvajte si nepohodlné topánky, aj keby mali patriť medzi vaše najobľúbenejšie. Myslite na svoje zdravie a to aj vtedy, ak celý deň trávite posediačky.

4. Vyššia aktivita za pomoci vhodných topánok

Ak nechcete, aby každodenné činnosti ovplyvňovala nepohodlná obuv, investujte do kvalitného páru topánok. Ako spoznať tie pravé? Chôdza „ako po obláčiku“ v tomto prípade nie je prehnané prirovnanie. Vyberajte tak, aby úroveň vašej energie bola rovnaká nie len pri obúvaní topánok, ale aj pri ich vyzúvaní. 

5. Ochrana pred infekciami

Vedeli ste, že ľudia žijúci v chudobných regiónoch sveta často nevlastnia ani jeden pár topánok? Ide o veľmi nemilú skutočnosť, pretože význam obuvi je veľmi dôležitý a nemožno ho podceňovať. Chodenie naboso vystavuje ľudí riziku poranení, uštipnutiu od hmyzu a v neposlednom rade vzniku infekcií. Využite ľahký prístup k obuvi a zlepšite svoje zdravie už len tým, že ju budete nosiť. 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.