Do ničoho sa vám nechce a najradšej by ste ostali celý deň v posteli? Pozor, zrejme si aj vás našla jarná únava. Ako jej nedať šancu, prezradí nasledujúci článok.
Jar, teplejšie a dlhšie dni, viac slniečka a v neposlednom rade i pozitívnej nálady. Bohužiaľ tento optimistický scenár neplatí rovnako pre všetkých. Druhá skupina ľudí, totiž príchod jari pociťuje o čosi ťažšie. Áno, jarná únava skutočne existuje. Čo ju spôsobuje i to, ako ju úspešne minimalizovať, si teraz bližšie rozoberieme.
Čo je jarná únava?
S prichádzajúcou jarou, prichádza aj veľmi častý element, jarná únava. Čo ju však spôsobuje? Podľa výskumov ide o dva hlavné faktory: vonkajšie a vnútorné zmeny, s ktorými sa musí naše telo popasovať. Akékoľvek zmeny, sú pre naše telo stresovým faktorom. Medzi tie vonkajšie patrí predlžovanie dní, s ktorým priamo úmerne rastie i ľudská aktivita počas dňa. Viac slnečných lúčov sa odrazí aj na zvyšovaní teploty a vlhkosti ovzdušia. I tie majú na našu psychickú pohodu veľký vplyv. Telo tak dostáva z vonkajšieho prostredia rôzne podnety a na udržiavanie rovnováhy a zotavenie po dlhej zime, musí vynaložiť podstatne väčšiu energiu.
Čo sa týka vnútorných zmien, sú to najmä hormóny, ktoré nášmu telu počas zimy chýbajú. Nedostatočná tvorba serotonínu je zapríčinená kratšími a málo slnečnými dňami, zatiaľ čo dopamín potláča nedostatok fyzickej aktivity. Počas zimného obdobia klesá i hladina kortizolu. Výsledkom takéhoto hormonálneho deficitu po zime, tak často býva nedostatok motivácie, slabé reflexy a znížená pozornosť, chronická únava, zlý spánok, negatívne myšlienky, strach, úbytok energie a to všetko zaobalené do slovného spojenia „jarná únava“.
Ako telu nespôsobovať stres
- Vytvorte pre telo konštantnú, optimálnu teplotu a nerobte mu náhle „šoky“.
- Stanovte si denné a týždenné rutiny. Začnite so svojimi aktivitami zľahka a pomaly sa pripravujte na akčnejšie leto.
- Počúvajte svoje telo. Doprajte si viac príjemných a menej stresujúcich aktivít. Nezabúdajte na pravidelné prestávky.
Ako sa nabiť energiou
1. Voda
Pite množstvo vody. Voda vás čistí od toxínov a naštartuje metabolizmus. Dehydrácia vám naopak môže spôsobovať bolesti hlavy a únavu. Pitie vody je to najjednoduchšie, no jedno z najefektívnejších riešení proti jarnej únave.
2. Vitamíny
Doprajte svojmu telu malé a pravidelné dávky vitamínov vo forme stravy. Tá by mala byť bohatá na vitamín C vo forme zeleniny a ovocia. Vitamín B1 ako základný vitamín pre nervový a obehový systém, vám zase doplní strava bohatá na strukoviny, špenát, orechy, semiačka či ryby.
3. Kyslík
Ďalším tipom ako sa naštartovať, je zvýšiť množstvo prijatého kyslíka. Tento tip je extra podstatný pre ľudí, pracujúcich v uzavretých priestoroch so sedavým zamestnaním. V kanceláriách je počas zimy väčšinou nedostatočný a vydýchaný vzduch, ak si k tomu pridáte množstvo času stráveného doma, čerstvý vzduch vám naozaj môže chýbať. Ideálne je stráviť počas prichádzajúcej jari čo najviac času von. Vhodné je tiež praktizovať kedykoľvek počas dňa 10 hlbokých nádychov, ktoré vaše telo a vnútro priam nabijú novou energiou.
4. Pohyb na vzduchu
Zacvičte si, ideálne vo vonkajšom prostredí. Nie je lepší pocit, ako svoje telo nabudiť čerstvým jarným vzduchom a slniečkom. Beh alebo prechádzka vám počas jarného slnečného dňa už po 30 minútach dodajú dávku vitamínu D a posilnia vašu silu a zvýšia energetický level.
5. Sprcha či kúpeľ
Rýchla a účinná je aj studená sprcha, ktorá vás preberie a naštartuje. Je preto ideálna na skoré jarné rána. Na večer je zase vhodná kúpeľ s epson soľou či návšteva sauny, ktoré majú na telo relaxačný efekt.
6. Spánok
Bod, ktorý nemôže chýbať je kvalitný odpočinok. Uistite sa, že vás od kvalitného spánku neoberajú žiadne rušivé vplyvy. Pravidelný a dostatočný spánok je alfou a omegou zdravého tela.
7. Rovnováha
Posledný bod je venovaný psychickej pohode. Dôležité je byť v rovnováhe a nájsť si určitú emočnú stabilitu. Pomôcť vám pritom môže joga, meditácia, akceptovanie seba samej i svojho okolia, ale i vybudovanie si vďačnosti. Viac o tom, ako sa stať vyrovnanejšou a pozitívnejšou sme písali v našom prechádzajúcom článku.