Rovnako ako vo všetkých ďalších oblastiach života aj v bývaní Francúzi uplatňujú svoj prirodzený zmysel pre eleganciu a vycibrený vkus, ktorý ide ruka v ruke s ležérnou osobitosťou a pohodlím. Štýlový spôsob života majú Francúzi skrátka v krvi už od čias kráľa Ľudovíta XV., kedy sa rokoko, ako vôbec prvý skutočný interiérový štýl, postupne z královského dvora rozšíril aj do mestských palácov. Nasledujúci klasicizmus už ovládol väčšinu hnuteľnejších domácností veľkých francúzskych miest včele s Parížom. Preto aj interiéry zariadené vo francúzskom mestskom (alebo tiež parížskom) štýle prvky z týchto historických období hojne používajú.
V čom teda spočíva príťažlivosť francúzskeho interiéru? Ide predovšetkým o vyvážený mix štýlovosti a ležérnosti, vďaka ktorému je možné v interiéri dosiahnuť elegantnú a útulnú atmosféru zároveň. Francúzsky štýl je o nenásilnom kombinovaní starého a klasického s novým a moderným, kedy sa na prvý pohľad nesúrodé kusy vzájomne dopĺňajú a súčasne nechávajú vyniknúť. V detailoch nemusí všetko do bodky perfektne ladiť, dôležitý je harmonický celok a osobitosť. To môže na prvý pohľad pôsobiť trochu zložito, ak sa ale budete riadiť nasledujúcimi tipmi na dekorovanie vo francúzskom štýle, zistíte, že zariaďovanie interiéru vás bude baviť a bude sa vám v ňom príjemne žiť.
Hlavné atribúty interiéru vo francúzskom mestskom štýle
Vysoké stropy, ozdobné štuky, veľké špaletové okná, dvojkrídlové dvere, parketové podlahy – to sú ideálne kulisy francúzskeho štýlu. Pokiaľ práve nežijete v secesnom dome alebo byte s pôvodnými architektonickými prvkami, nie je nič jednoduchšie, než ich do priestoru dodať. Zhotovenie sadrových ozdobných štukov, dekoračných líšt a ríms či roziet však zverte radšej profesionálom a riaďte sa pravidlom „menej je viac“. Či už s ozdobnými prvkami alebo bez, steny by v každom prípade mali byť vymaľované bielou farbou, ktorá interiéru dodá svieži, čistý, klasický vzhľad, nehovoriac o optickom zväčšení mnohokrát menších priestorov, než aké vidíme v parížskych apartmánoch. Ideálnou podlahovou krytinou sú dubové parkety, poskladané do klasického „stromčeka“. Nechajte ich v interiéri vyniknúť a nezakrývajte ich celoplošnými kobercami. Pokiaľ parkety nemôžete alebo nechcete v byte mať, vhodnou alternatívou bude akákoľvek iná podlahová krytina (laminátová, vinylová) v dekore dreva. V kúpeľniach a kuchyniach nájdeme často čiernobielu dlažbu. V takomto pripravenom neutrálnom priestore potom môžete rozohrať kúzelnú hru kombinovania štýlov a farieb po francúzsky.
Ako na farby vo francúzskom štýle
V interiéri vo francúzskom štýle málokedy nájdete výrazné alebo krikľavé farby. Ak chcete dosiahnuť klasický vzhľad, siahnite po palete svetlých jemných odtieňov od bielej (vrátane tzv. odtieňov „off-white“, od bielej farby odvodených pridaním malého množstva pigmentu iného odtieňa) cez svetlo šedú (obľúbená je tzv. holubičia šedá) a taupe (svetlo fialovo-hnedá) po pastelovo zelenkavé a púdrové tóny. Tieto odtiene použite ako na stenách, tak na nábytku a textíliách. Dotyk luxusu môžete dodať akcentmi zlatej alebo striebornej na doplnkoch. Na oživenie a viac súčasné, modernejšie ladenie interiéru si môžete dovoliť použiť aj výraznejšie farby ako tyrkysovo modrú, smaragdovú alebo sýto červenú. Tieto sýte farby sú často k videniu na modernom nábytku a doplnkoch. Ďalšou často používanou akcentnou farbou je čierna, s ňou to ale nepreháňajte, aby interiér nepôsobil príliš tmavým, smutným dojmom (čierno lakovaná stolička alebo stolík, rámček obrazu a čierny lem tienidla alebo obrusu bohato postačí).
Ak chcete dopriať farbu aj stenám, nikdy ju nepoužívajte v celej miestnosti, ale vyberte jednu pohľadovú stenu, ktorú chcete farbou zvýrazniť. Použiť môžete aj štýlovú tapetu.
Prírodné materiály a luxusné látky
Historický základ francúzskeho štýlu odkazuje na materiály, ktoré sa na výrobu nábytku aj dekorácií používali už na dvore kráľa Ľudovíta a preto nie je veľkým prekvapením, že prím hrá predovšetkým drevo, pri nábytku obvykle lakované. Svoje miesto majú vo francúzskom interiéri aj všetky ostatné prírodné materiály ako je kov, kameň a samozrejme porcelán a sklo. Zvláštne miesto v dotvorení správnej atmosféry zaujímajú textílie, ktorými sa v interiéri rozhodne nešetrí. Čalúnenie, závesy a záclony, prikrývky a vankúše, to všetko býva veľmi často zhotovené z luxusných materiálov ako sú zamat, hodváb, satén alebo čipka, stretneme sa ale aj s kvalitnými tkaninami z jemnej bavlny a ľanu.
Nábytok z vintage obchodu aj dizajnového showroomu
Pre výber nábytku a zariaďovacích predmetov vo francúzskom štýle platí jednoduché pravidlo: kombinujte a miešajte! Mixujte štýly, staré s novým, nálezy z blšieho trhu (na tie si Francúzi obzvlášť potrpia a ich tradícia sa pomaly začína zakladať aj u nás) so strohými líniami a naleštenými povrchmi ultramoderných kúskov. Ak vlastníte pôvodné kresielko v štýle Ľudovíta XV., neobklopujte ho ďalšími rokokovými kusmi nábytku, ale nechajte ho naopak vyniknúť v kontraste s jednoduchou modernou pohovkou alebo stolíkom. Buďte kreatívni a vneste do priestoru moment prekvapenia napríklad tým, že dáte starožitnému nábytku novú funkciu – prečo napríklad nevyužiť knižnicu z 19. storočia k ukladaniu bielizne a uterákov v modernej kúpeľni?
A akú podobu by historický nábytok mal mať? Pre rokokové a klasicistické interiéry, na ktorých francúzsky štýl stavia, bola typická vzdušnosť a odľahčenosť, ktoré sa dosahovalo práve vďaka subtílnemu, ľahkému a ležérnemu nábytku. Pre stoličky, kresielka, stolíky aj komody sú typické prevažne svetlé farby (biela, slonová kosť), na empírových kúskoch nájdeme aj čierny lesklý lak. Príznačné sú zaoblené tvary nábytku a jeho bohaté ornamentálne zdobenie (vyrezávané, obvykle rastlinné motívy na operadlách, podrúčkach či rámoch zrkadiel), ktoré môžu byť v niektorých prípadoch byť aj pozlátené. Typický je historický nábytok zhotovený z dreva, ale môžeme sa stretnúť aj s kúskami z tepaného kovu.
Kreslá, stoličky, pohovky a najrôznejšie leňošky sú často čalúnené luxusnými látkami. Zo súčasných moderných nábytkových kúskov budú skvelou voľbou napríklad priehľadné polykarbonátová kreslá a stoličky z dielne svetoznámeho francúzskeho dizajnéra Philippe Starcka. Svojimi tvarmi i výrečným názvom „Louis Ghost“ jedno z nich vtipne odkazuje k zdroju svojej inšpirácie pri francúzskom kráľovskom dvore a v súčasnosti sa už jedná o klasickú dizajnovú ikonu, ktorú nájdete nielen vo francúzskom interiéri.
Doplnky na dotvorenie parížskej atmosféry
Žiadny interiér vo francúzskom štýle by nebol úplný bez doplnkov a dekorácií. Tými sa tu nešetrí, aj keď si treba dať pozor, aby nimi priestor nebol zahltený. Čím dekoratívnejší je priestor sám o sebe (to znamená čím viac ozdobných prvkov je použitých na stenách a stropoch), tým menej doplnkov a dekorácií by sme mali použiť. Celkový dojem vášho francúzskeho domova by mal pôsobiť útulne a zabývane, nie preplácane. Aj tu uplatníte pravidlo kombinovania štýlov, tvarov i materiálov, a pokiaľ ste neprehľadali antiky a blšie trhy pri výbere nábytku, u doplnkov a dekorácií máte jedinečnú možnosť. Na aké prvky dotvorenia štýlového francúzskeho bývania by ste sa teda mali zamerať?
Obrazy a plagáty – poobzerajte sa po vydarených reprodukciách slávnych francúzskych maliarov všetkých umeleckých epoch podľa vlastného vkusu – od klasikov cez impresionistov a kabaretné výjavy Toulouse-Lautreca až po kubizmus a diela moderného umenia – všetko je dovolené. Zarámujte ich do jednoduchých moderných rámov a zaveste na stenu alebo ich jednoducho len o stenu ležérne oprite. Prejdite antiky a možno objavíte aj originálne maľby v pôvodných ozdobných rámoch alebo dobové fotografie z parížskych ulíc – aj tie k dotvoreniu atmosféry dobre poslúžia.
Sochy a busty – možno to bude znieť trochu neobvykle, ale aj tieto umelecké diela často francúzske interiéry zdobia. Ak teda vlastníte taký kúsok, skúste mu v interiéri vymedziť čestné miesto.
Textílie – rozhodne nezabudnite na nadýchané vankúše, prehozy a plédy v spálni aj na pohovke, na dlhé splývavé závesy alebo rímske rolety na oknách, obrusy a látkové obrúsky na stole. Z materiálov voľte buď jednofarebné ľanové, alebo bavlnené tkaniny, ale nevyhýbajte sa ani luxusnejším tkaninám, ako je zamat, hodváb či satén.
Kusové koberce – hoci pekná parketová podlaha si zaslúži byť vidieť, na niektorých miestach je predsa len z dôvodu odhlučnenia aj zateplenia koberec žiaduci. Hľadajte mäkké jednofarebné kusové koberčeky s vysokým vlasom alebo vzorované vintage behúne (v súčasnosti sú v kurze patchworkové koberce zošité zo starých orientálnych kobercov).
Zrkadlá – tie v pozlátených alebo drevených ozdobných rámoch budú to pravé orechové a umiestnite ich aj inam, než do kúpeľne – pokojne do obývačky nad pohovku alebo komodu. Okrem dekoračnej funkcie vám ešte viac podporí vzdušnosť a rozľahlosť priestoru.
Sklo a porcelán – s láskou Francúzov k vínu a dobrému jedlu nemôžu tieto úžitkové predmety v roli dekorácií v interiéri chýbať. Sviatočný porcelán môžete vystaviť v presklenej starožitnej skrini, poháre si ponechajte po ruke napríklad na kuchynskej polici. Obľúbené sú tiež najrôznejšie sklenené dózy – v kuchyni do nich uskladnite sušienky a v obývačku napríklad drobné suveníry.
Svietniky – predovšetkým tie viacramenné, kovové alebo drevené s patinou sú viac než žiaduce. Postavte ich na jedálenský stôl, komodu alebo krbovú rímsu a pravidelneich používajte.
Kvety – Francúzi sú známi tým, že si obvykle s bežným nákupom prinesú domov aj zväzok čerstvých kvetov. Skúste tento zvyk zaviesť aj u vás doma a okrem rastlín v kvetináčoch aspoň raz za čas rozmiestnite na stolíky a komody aj rezané kvety, ideálne vo veľkých oblých vázach zo skla alebo porcelánu či keramiky.
Lustre a lampičky – každému francúzskemu interiéru kraľuje ozdobný závesný luster. Môže byť krištáľový alebo kovový so sklenenými ovesmi, hlavne by mal pôsobiť luxusným, až zámockým dojmom. K navodeniu útulnej atmosféry rozmiestnite do interiéru, čo najviac stojacích, stolných aj nástenných lámp a lampičiek. Tie mávajú obvykle klasické kónické, často textilné tienidlá, ktoré niekedy môžu byť tiež ozdobené ovesmi, napríklad zo sklenených korálok.
Parížsky štýl sa bude najlepšie vynímať v priestorných bytoch alebo domoch pôvodnej mestskej zástavby. Pretože jedným z jeho rysov je aj kombinovanie s rýdzo moderným vybavením, ani v novostavbe by interiér vo francúzskom duchu nemal byť až taký problém, len je tu treba s historickými prvkami viac šetriť a použiť ich skôr v role doplnkov. Ak budete chcieť Francúzsko dostať do vidieckeho domu alebo na chalupu, obráťte radšej svoju pozornosť k štýlu provensálskemu, ktorý tu vynikne oveľa lepšie.