Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Odstránenie pigmentových škvŕn: laser alebo prírodné produkty?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-09-14 08:40:43

Aké sú výhody a nevýhody odstránenia pigmentových škvŕn laserom? Je lepšie siahnuť po prírodných produktoch? Prečítajte si, ktorý spôsob prináša lepšie výsledky a ako vplýva na zdravie!

Čo sú pigmentové škvrny?

Vznikajú ako reakcia pokožky na rôzne negatívne stimuly, najmä v dôsledku neprimeraného vystavovania pokožky slnku. Reakciou kože je nadmerná produkcia melanínu. Avšak aj parfémy či kolínske s obsahom éterických olejov môžu byť príčinou ich vzniku, a to v kombinácii so slnečným žiarením.

Prvé príznaky sa môžu okrem detstva objaviť počas tehotenstva alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, či vplyvom hormonálnych zmien v období menopauzy. V prípade dedičných pigmentových škvŕn sa  zvyknú prvýkrát objaviť už v detstve.

Prečítajte si rozhovor s MUDr. Vladimírou Flimerovou o tom, ako vlastne pigmentové škvrny vznikajú a čo ste o nich doposiaľ nevedeli!

laser je vhodný nielen na odstránenie pigmentových škvŕn ale aj piehZdroj: rawpixel.com (Pexels)

Ako na odstránenie pigmentových škvŕn prirodzenou cestou?

Vyžaduje to trpezlivosť a pravidelnosť, ako aj správny výber prírodných látok. Týchto 5 dokázateľne zlepšuje zjav pokožky a pomáha pri boji s pigmentovými škvrnami:

Citrón

Kyselina citrónová pomáha vybieliť pokožku. Odšťavte citrón a šťavu naneste na kožu pomocou vaty. Nechajte pôsobiť a po 10-15 minútach očistite vodou. Opakujte 2x denne po dobu niekoľkých mesiacov.

Zemiak

Zemiaky obsahujú katecholázy, ktoré by mali pomáhať zosvetľovať pokožku. Očistite zemiak a narežte ho na hrubšie kúsky. Pokvapkajte zemiak vodou a potierajte po pokožke 5-10 minút. Zmyte vlažnou vodou. Opakujte 3-4x denne aspoň 30 dní.

Jablčný ocot

Jablčný ocot napomáha zbavovaniu sa pigmentových škvŕn a taktiež obnovuje pôvodnú farbu kože. Zmiešajte rovnaký pomer octu a vody, naneste na želané miesto a nechajte pôsobiť 2-3 minúty a zmyte vlažnou vodou. Opakujte 2x denne po dobu niekoľkých týždňov.

Kurkuma

Kurkuma taktiež má bieliace účinky a taktiež antibakteriálne. Zmiešajte po čajovej lyžičke kurkumy a citrónovej šťavy, naneste na želané miesto a nechajte pôsobiť 20 minút. Zmyte studenou vodou. Hodinu po aplikácii nechoďte na slnko, robte to raz denne pred sprchovaním, aby ste zlepšili efekt.

Aloe Vera

Aloe obsahuje slizovitý polysacharid, ktorý napomáha odstraňovaniu mŕtvych buniek a taktiež podporuje regeneráciu nových buniek. Pred spaním aplikujte trochu čerstvého gélu z aloe na škvrnu a nechajte pôsobiť počas noci. Ráno zmyte. Opakujte denne po dobu niekoľkých týždňov.

Aloe vera je zázračná nielen pri odstraňovaní pigmentových škvŕn. Pomáha tiež pri prevencii!

žena je šťastná po odstránení pigmentových škvŕnZdroj: Pixabay (Pexels)

Výhody a nevýhody

Je to pomerne lacné a bezpečné. Mnoho z týchto ingrediencií už máme doma alebo je jednoduché ich zohnať. Nevýhodou však je to, že takýmto spôsobom neodstránite škvrny úplne. Odstránenie pigmentových škvŕn, ktoré sú svetlejšie, je možné, no pri naozaj silnej pigmentácii sa oblasť len zosvetlí. Navyše, treba dbať aj na alergické reakcie.

V neposlednom rade je proces odstraňovania prirodzenou metódou veľmi zdĺhavý, výsledky sa dostavia až po týždňov každodennej starostlivosti.

Sama sa musíte rozhodnúť, či si radšej počkáte, trpezlivosti na svojej pokožke budete pracovať, a neinvazínym spôsobom dosiahnete vytúženú zjednotenú farbu pokožky.

žena túži odstrániť pigmentové škvrnyZdroj: Pablo Punk (Pexels)

A čo laser, pomôže pri odstraňovaní?

Ak je pigmentácia povrchová, laser ju dokáže odstrániť za 1 až 3 sedenia. Samozrejme, okrem pigmentácie to závisí aj od umiestnenia škvŕn na tele. Okrem škvŕn môže laser pomôcť aj pri odstraňovaní pieh alebo fľakov po akné či zo slnka.

Dnešné lasere sú rýchle a pomerne neinvazívne. Pri povrchovej liečbe stačia lúče 755nm, a pri odstraňovaní škvŕn je laser navrhnutý tak, že lúče pohlcujú len bunky v nadmerným množstvom pigmentu. Neodstráni normálne tkanivo v okolí škvrny.

Bolí to?

Pri takejto liečbe sa to dá zvládnuť celkom dobre. Pocitovo je to podobné, ako keď si na ruke natiahneme a pustíme gumičku – nie je to príjemné, ale ani extrémne bolestivé. Tetovanie pravdepodobne bolí oveľa viac.

Po zákroku sa netreba zľaknúť – nastane totiž okamžité stmavnutie, a vznikne chrasta, ktorá sa po pár dňoch odlúpne. Podobať sa to môže klasickému popáleniu, ale do 10 dní to bude preč.

Pri hlbších škvrnách sa používa o čosi silnejší laser, zvyčajne sa pri prvom zákroku odstráni do 80 % melanínu.

tvár po odstránení pigmentových škvŕnZdroj: Pixabay (Pexels)

Výhody a nevýhody

Veľkou výhodou je výkon – škvrny sa eliminujú rýchlo, a odstránenie je možné najmä pri povrchových škvrnách úplne. Laser je vhodný na telo aj na tvár, a pri dnešnej technológii je možné nastaviť ho tak, že bude ničiť len tkanivo s privysokým obsahom pigmentu, nie okolie. Vedľajšie účinky sú minimálne a je možné (po zahojení) používať mejkap. Nevýhodou je, samozrejme, cena, ktorá sa pri veľkých škvrnách šplhá nad 1000€.

Opäť raz, je na vás, či uprednostníte rýchlejšie riešenie, ktoré bude trvalé a spolu so zahojením nezaberie veľa času. Zároveň ale laserové odstránenie so sebou vždy nesie riziko vedľajších účinkov a budete musieť siahnuť oveľa hlbšie do vašej peňaženky.

Naše odporúčanie? Pokiaľ sa obávate následkov laserového odstránenia, alebo len váhate, či je to vhodná investícia, skúste najprv prirodzené metódy. Ak po mesiaci neuvidíte zlepšenie, tak sa poraďte o ďalších krokoch so svojím dermatológom. Ak ešte dermatológa nemáte, je najvyšší čas nejakého navštíviť – poradí vám totiž najlepšie.

Páčil sa vám tento článok? Ak viete o niekom, kto zvažuje, ako odstrániť pigmentové škvrny, pošlite mu ho!

Zdroj titulnej fotky: Pexels

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva