Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Odstránenie tetovania: 4 spôsoby, ako sa ho zbaviť!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-08-14 11:58:46

Zvažujete odstránenie tetovania? Či už je to chyba z mladosti, alebo a chystáte na spoločenskú akciu, na ktorú sa to nehodí, máme pre vás dobrú správu! Odstránenie tetovania je možné viacerými spôsobmi, má to však jeden háčik. Nie všetky sú bezbolestné…

Tetovanie je napriek negatívnym predsudkom, ktoré sa s tým spájajú, využívané veľmi často. Dokonca sa využíva aj pri prekrývaní stôp po rôznych nehodách a úrazoch. Môžete vytetovať obočie alebo zakryť pigmentovú škvrnu, ktorá vznikla následkom nedohy. Okrem takejto estetickej medicíny je však tetovanie najmä ozdobou, ktorú však až 1 z 5 ľudí počas života ľutuje.

Ak patríte medzi nich, nebojte sa. Existujú spôsoby, ktorými viete tetovanie odstrániť. Predtým, než vám ich však predstavíme, je potrebné spomenúť niekoľko dôležitých právd o tetovaní:

  • Pri žiadnej procedúre nie je zaručený výsledok. Je možné, že sa vám tetovanie nepodarí odstrániť úplne a ostane vám na pokožke svetlá jazva.
  • Neexistuje spôsob, ktorý vám tetovanie odstráni naraz. Pripravte sa na to, že to môže potrvať aj mesiace.
  • Úspešnosť procedúry závisí od mnohých faktorov. Jedným z nich je aj kvalita tetovania. Pri odstraňovaní je práve tetovanie robené amatérom výhodou. Nestabilná ruka a nerovnomerne aplikovaná farba sa jednoduchšie odstránia.
  • Staršie tetovania sa odstraňujú jednoduchšie ale čerstvé.
  • Antibiotiká spôsobujú zvýšenú citlivosť na svetlo. Odporúča sa ich vysadiť v prípade laserového zákroku, pretože môžu ovplyvniť proces hojenia.

Je veľmi dôležité, aby ste vedeli o rizikách ako aj o podrobnostiach jednotlivých možností. Predstavujeme vám 4 spôsoby, ktoré vám pomôžu odstrániť tetovanie – alebo sa ho minimálne zbaviť na jednu noc!

žena zvažuje odstránenie tetovaniaZdroj: Annie Spratt (Unsplash)

1. Odstránenie tetovania laserom: Cena, výhody a riziká

Laserové odstránenie je najvhodnejšie pre tetovanie čiernej farby, ktorá absorbuje všetky vlnové dĺžky laserového lúča. Laserom môžete odstrániť aj tetovania inej farby, ako napríklad modrú, červenú alebo zelenú. Najťažšie je odstrániť práve zelené a žlté farbivo.

Ako to funguje?

Laserový lúč prechádza cez kožu a reaguje s farbivom tetovania, následne tetovanie postupne bledne. Počet pulzov závisí od veľkosti plochy tetovania, čím je väčšia, tým sa musí použiť väčšie množstvo pulzov. Samotný zákrok trvá len niekoľko minút a nie je po ňom potrebná žiadna špeciálna starostlivosť.

Kompletny prehlad cien odstranenia tetovania laserom

Procedúra prebieha jednoducho. Po úvodnej konzultácie s odborníkom si dohodnete termín. Je nevyhnutné mať počas procedúry ochranné okuliare, ktoré chránia oči pred laserom. Je takmer bezbolestná, pacienti prirovnávajú pocity k tetovaniu. U niekoho je však táto bolesť silnejšia a u niekoho slabšia. Podobne ako pri tetovaní, aj pri tomto zákroku sa používa lokálne anestetikum v podobe krému. Ten sa nechá pôsobiť na pokožke aspoň hodinu, v prípade veľkej citlivosti na bolesť sa môže tento čas predĺžiť.

Aké výsledky môžete očakávať?

Podľa typu pleti, jej reakcie na laser, a tiež farby, veľkosti a kvality tetovania je pre odstránenie potrebné absolvovať 2-10 zákrokov. Medzi jednotlivými zákrokmi je potrebné vynechať 6-12 týždňov. Tento čas je potrebný pre hojenie a odstraňovanie rozbitého pigmentu spod kože. Tento proces vykonáva naše telo samo a nevieme ho nijako urýchliť. Ale už po prvých dvoch zákrokoch je zväčša vidieť veľký posun, tetovanie je vyblednuté, stráca sa plná farba.

Čo sa týka vedľajších účinkov, najbežnejším rizikom je zápal alebo infekcia, je tiež možné (no nie pravdepodobné), že vám ostane jazva. Jedno ošetrenie stojí 50-400€, závisí to od typu tetovania, veľkosti a farby. V prípade permanentného make-upu zaplatíte za obočie alebo pery okolo 100€.

NÁŠ TIP: Zaujíma vás, koľko stojí laserové odstránenie tetovania? Tu je prehľad najväčších kliník na Slovensku (aj s cenami)

2. Tetovanie môžete prekryť make-upom

Najjednoduchší, a predsa efektívny spôsob, ako sa zbaviť nechceného tetovania, je prekryť ho make-upom. Môžete využiť extra krycí make-up, určený pre ľudí trpiacich vitiligo. Táto choroba sa vyznačuje postupným strácaním pigmentu, čím vznikajú veľmi viditeľné rozdiely farby pleti.

Rôzne kozmetické firmy už prišli s na trh s výrobkami, ktoré sú schopné úplne tento rozdiel prekryť, nezotierajú sa a vydržia celý deň. Je to teda ideálny spôsob zakrytia tetovania v prípade, ak sa chystáte na svadbu alebo inú spoločenskú akciu.

Tieto produkty sú však finančne náročné. Správnou metódou a s dostatočnou dávkou trpezlivosti môžete tetovanie zakryť aj make-upom, ktorý už doma máte. Pozrite si video, v ktorom sa dozviete, ako na to:

3. Krém na vyblednutie

V prvom rade je dôležité povedať, že krém na vyblednutie je určený práve na to: na vyblednutie. Nikdy neodstráni tetovanie úplne. Mnoho fotografií na internete, ktoré ukazujú tetovanie pred a po aplikácii krému, sú klamlivé, a je na nich jasne vidieť, že tetovanie bolo prekryté make-upom.

Síce použitie krému je neinvazívne a v podstate bezbolestné, napokon vás to vyjde drahšie ako laserové odstránenie. Prečo? Pretože potrebujete krém aplikovať s takmer náboženskou vytrvalosťou mesiace, kým začnete vidieť prvé účinky.

Takýto krém však nie je zbytočný. Vo svojej podstate zrýchľuje prirodzený proces blednutia. Farba tetovania je veľmi hlboko v pokožke, preto povrchové riešenia dlho trvajú a spôsobujú skôr vyblednutie ako úplne zmiznutie.  Taký nadmerný peeling, alebo veľmi drsné trenie kože síce časom tetovanie odstráni – možno až po rokoch -, ale drasticky poškodí pokožku. Krém na vyblednutie takéto problémy nespôsobí.

V prípade akéhokoľvek kožného ochorenia alebo citlivej pokožky vám neodporúčame používať krém, pretože funguje na báze bielenia kože, a môže vašu pokožku poškodiť.

NÁŠ TIP: Podobné krémy sa využívajú aj pri pigmentových škvrnách. Existujú však aj alternatívy – v tomto článku sa dozviete, aké

tetovanie na stehneZdroj: Giulia Bertelli (Unsplash)

4. Plastická operácia

Plastická operácia, alebo odstránenie tetovania skalpelom je najinvazívnejší spôsob, vhodný len na odstraňovanie malého tetovania. Pri tomto zákroku sa tetovanie z kože vyreže a rana sa zašije. Táto metóda je veľmi efektívna a precízna, no prináša so sebou veľa rizík:

  • infekcia rany
  • sfarbnenie pleti
  • nedostatok pigmentu alebo jeho úplné zmiznutie
  • jazvy
  • hrubšia pokožka, ktorá sa na mieste tetovania udrží 3 až 6 mesiacov

Cena závisí od veľkosti tetovania a od druhu anestetík. Po zákroku bude koža citlivá, na pocit ako po spálení slnkom. Je nesmierne dôležité kožu chrániť, používať SPF faktor a vyhýbať sa priamemu slnku.

Zaujíma vás, odkiaľ k nám plastika prišla, a odkedy sa vykonáva? Prečítajte si článok o histórii plastickej chirurgie!

Zdroj titulnej fotky: Spencer Selover (Pexels)

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie