Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Ako začať s jogou? Základné tipy pre každého

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-09-18 08:52:38

Na joge je úžasné to, že ju môže cvičiť ktokoľvek, kedykoľvek a takmer kdekoľvek. Ak táto predstava láka aj vás, no neviete presne ako s jogou začať, ponúkame vám krátky návod ako na to.

Správny druh jogy

Možno ste jogu odsúdili na základe skúsenosti z minulosti. Joga má však množstvo podôb a nie každá musí byť pre vás tá pravá. Dôležité je preto ešte pred samotným cvičením zistiť, aké druhy jogy existujú a prispôsobiť ich svojim preferenciám, ale i fyzickým schopnostiam.

Najpopulárnejšími a zároveň najvhodnejšími typmi jogy pre začiatočníkov sú hatha a vinyasa. Jedná sa o základné štýly, ktoré vás dokonale uvedú do sveta jogy. Je samozrejme len na vás, kam sa po čase posuniete a aký štýl si obľúbite.

Kurzy jogy

Ak sa odhodláte jogu zažiť priamo v štúdiu, urobte si  predtým menší prieskum. Recenzie na internete, či priamo od vašich známych vám napovedia veľa a uľahčia váš výber. Ak vám aj napriek tomu typ cvičiteľa nesadne, nelámte si nad tým hlavu a skúste nabudúce navštíviť inú joga lekciu.

Väčšina joga kurzov má už vo svojom rozvrhu vybrané hodiny určené pre začiatočníkov. V prípade, že ste na klasickej hodine, na začiatku cvičiteľovi spomeňte, že s jogou práve začínate.

 

žena cvičiaca jogu na podložke

 

Priebeh hodiny

Každý precvičovateľ jogy má na základe typu jogy, ale i svojich skúseností iné praktiky. V závislosti od učiteľa, tak môže na začiatku triedy nastať dychové cvičenie alebo krátka meditácia. Neskôr nasleduje zahriatie, prudké pózy a konečná relaxácia. Nesnažte sa vždy za každú cenu stíhať s ostatnými. Pri joge je dôležité dýchanie a najmä správne vykonávané pózy. V prípade, že budete polohy vykonávať nesprávne, mohli by ste svojmu telu viac uškodiť, ako pomôcť. Po prvej hodine môžete pociťovať malé bolesti, najmä v oblastiach, ktoré ste dlhodobo vôbec nerozhýbavali.

Video

Lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť. O joge nájdete množstvo kníh a literatúry. Nič vám však techniku jogy nepomôže pochopiť lepšie ako samotné video. Na Youtube nájdete veľké množstvo profesionálnych lektorov, ktorí jogu precvičujú prostredníctvom videí. Výhodou je tiež možnosť spätného spustenia. Ak je pre vás niektorá poloha zložitejšia, môžete sa k nej pokojne niekoľko krát vrátiť.

jogová póza

Online

Ak vám cvičenie doma vyhovuje a nemáte čas alebo chuť chodiť na jogu do klasických tried, skúsiť môžete tiež online kurzy. Ide o platené služby, ktoré ponúkajú profesionálni cvičitelia jogy. Video obsah sa vám po zaplatení členstva otvorí a vy si tak môžete jogu užiť z pohodlia svojej obývačky.

Čo budete potrebovať?

Pri cvičení jogy je dôležité mať pri sebe vhodné vybavenie, ktoré vám cvičenie uľahčí. Zatiaľ čo na kurzoch jogy vám zvyčajne vybavenie poskytnú, doma budete potrebovať niekoľko základných vecí. V prvom rade by ste si mali zaobstarať kvalitnú joga podložku, pohodlné oblečenie, opasok alebo popruh a tiež deku.

Základné pravidlá

Aby ste si cvičenie uľahčili, držať by ste sa mali niekoľkých zásad. Je pritom jedno, či cvičíte doma, v prírode alebo na profesionálnej hodine jogy.

Čo nerobiť

  • Pred cvičením nikdy nejedzte ťažké jedlo, či veľké porcie. Hodinu pred začiatkom jogy si doprajte niečo malé.
  • Počas cvičenie nepite vodu. Tekutiny by ste mali prijímať pred a po cvičení jogy.
  • Počas jogy nenoste topánky ani ponožky.

Čo robiť

  • Zistite si viac o tipoch jogy, aby ste vedeli, čo očakávať.
  • Prečítajte si etiketu jogy.
  • Povedzte učiteľovi, že je to vaša prvá hodina jogy, pravdepodobne nebudete jediní.
  • Ak potrebujete pomoc, neváhajte o ňu učiteľa požiadať.
  • Pred samotným začatím sa oboznámte so základnými jogovými pózami.

Či už sa rozhodnete pre cvičenie jogy doma alebo priamo na kurze, nerobte si zbytočné obavy z počiatočného neúspechu. Každý predsa niekedy začínal, tak zabudnite na obavy a hurá na jogu. Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať medzi svojich priateľov.

 

 

 

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.