Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Nové hobby, nadobudnutá zručnosť alebo nezabudnuteľný zážitok? Nápady na predsavzatia na nový rok, ktoré budete chcieť vyskúšať!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2018-01-17 08:00:24

V novom roku je zvykom vyberať si novoročné predsavzatia. Z každej strany sa na nás hrdú rady, ako sa ich naozaj držať a ako si svoje ciele splniť. My sme však objavili veľmi jednoduchý trik – ak je vaše predsavzatie niečo, čo naozaj chcete vyskúšať, tak to vyskúšate. Nový rok môže byť aj pre vás míľnikom, kedy nadobudnete novú zručnosť, odhodláte sa vyskúšate niečo nové alebo sa zlepšíte v tom, čo vás baví. A popritom všetkom nezabudnete myslieť na seba a na vašich najbližších. Znie to ako plán?

Stačí sa inšpirovať. Predstavujeme vám 18 zmysluplných predsavzatí na nový rok, ktoré sa oplatí vyskúšať. Stačí si vybrať. (Pokojne aj viac ako jedno.)

1. Čas na kreatívne nové hobby

Či už je to maľovanie, šitie, hudba alebo literárna tvorba – začať nový rok s novým hobbym je podľa nás nielen krásne, ale aj užitočné. Predovšetkým vtedy, ak bol predošlý rok náročný a potrebujete niekde vypustiť paru.

Hobby je niečo, na čo sa môžete tešiť, niečo, pre čo stojí za to prebojovať sa celým pracovným týždňom a kopou úloh. Navyše, skvelá vec na hobby je, že v ňom vôbec nemusíte byť dobrá. Také pravidelné karaoke večery s kamoškami sú zábavné a vyžadujú 0% talentu (a tak 10% odvahy, zvyšok dodajú podporujúce kamarátky!).

Ak neviete, kde začať, môžete sa poobzerať po skupinových kurzoch vo vašom okolí – zoznámite sa tak aj s novými ľuďmi.

NÁŠ TIP – Výber článkov o DIY (urob si sám) projektoch, ktoré zvládnete aj vy

vyšívanie môže byť jedno z vašich nových hobby v novom roku

2. Vytriediť domácnosť, vytriediť adresár – začnite nový rok s čistým štítom

Perfektné predsavzatie na hociktorý rok je: čistá, nepreplnená domácnosť s potrebnými vecami, ktoré nám prinášajú radosť. Nepredstaviteľné? Vôbec nie. Stačí len trochu úsilia a ochota rozlúčiť sa s vecami, ktoré už jednoducho nevyužijete.

A náš osobný tip? Prebehnite si aj váš adresár – pozrite sa do diárov, s kým sa stretávate a s kým sa „priatelíte“ online. Toxické vzťahy sú jedna z vecí, ktorým v roku 2018 potrebujete povedať zbohom. Poďakujete sa sama sebe!

Ak máte pocit neustále neporiadku ale netušíte, ako nastoliť vo vašej domácnosti poriadok a harmóniu, vyskúšajte túto japonskú metódu. Marie Kondo svojim kúzelným upratovaním učarovala celému svetu!

3. Aktívnejšia v komunite, v ktorej žijem

Dobrovoľníctvo nie je len vzdialená činnosť odvážnych ľudí, ktorí vycestujú do ďalekých krajín a budú zachraňovať životy detí. Dobrovoľníctvo sa začína aj v našej komunite – v našej štvrti alebo v meste, v ktorom bývame. Stačí sa poobzerať, a možností nájdete neúrekom. Dobrovoľne sa môžete zapojiť, ak nájdete:

 • miestne dobrovoľnícke centrá,
 • miestne charity, ktoré vydávajú stravu a/alebo oblečenie,
 • lokálne záhradky,
 • benefičné akcie (behy, koncerty a pod.),
 • výzvu na zbierku pre rozličné účely,
 • alebo len skupinku ľudí, ktorí chcú pár hodín týždenne venovať dobrej veci.

Môžete začať zmenu, ktorú chcete vidieť vo svojom okolí. Niekedy je to len rozhovor so susedkou, ktorú vo výťahu len pozdravíme.

4. Nový spôsob cvičenia

Vieme, že pravidelné cvičenie je dôležité. Väčšina ľudí si preto zvolí cvičenie ako jedno zo svojich novoročných predsavzatí. Prečo by to však nemohla byť zábavná forma, ktorá prinesie do vášho života radosť a pokoj? Práve preto vám odporúčame začať s pravidelnou jogou. Joga má nespočetné množstvo zdravotných benefitov – ako telesných, tak aj duševných.

NÁŠ TIP – Všetko, čo o joge potrebujete vedieť (výber článkov)

žena cvičí jogu

5. Nová zručnosť (nielen) do životopisu

Možno to bude vaše nové hobby, možno je to oblasť, ktorú využijete kariérne. Ale nadobúdanie nových zručností je vždy oceňované – a to nielen vo vašom CV. Možno sa môžete naučiť kaligrafiu a vašich priateľov tak potešíte krásnymi pohľadnicami na ich narodeniny. Alebo môžete vyskúšať porásť v konkrétnej oblasti, ktorá sa týka vašej práce snov.

Ak túžite po lepšej kariére, online vzdelávanie vám v tom môže pomôcť. Zozbierali sme TOP 10 kurzov online, vďaka ktorým sa budete môcť kariérne posunúť. Ktorú z týchto zručností si zlepšíte ako prvú?

pracujúca žena

6. V zdravom tele zdravý duch

V novom roku sa môžete viac sústrediť na vaše zdravie. Vyskúšajte vytvoriť si zdravé návyky, o ktorých už dlho snívate. V skratke k tomu potrebujete 3 veci:

 • Zoznam návykov, na ktoré sa chcete zamerať.
 • Stratégiu: Ako ich môžete zaviesť do vášho každodenného života?
 • Vás pokrok si zaznačujte napríklad do diára. Môžete tiež využiť mobilné aplikácia (napr. Loop).

Aké zdravé návyky si môžete osvojiť?

 • Dostatočný pitný režim.
 • Menej zbytočných sladkostí.
 • Pravidelné cvičenie.
 • Pravidelné čítanie kníh.
 • Pravidelný spánok.
 • A mnoho iných…

Tento rok máte pevne v rukách. Môžete si vybrať, na čom chcete pracovať – a my vás budeme na vašej ceste radi sprevádzať. A keď už hovoríme o cestách: spísali sme 9 čarovných destinácií, kam sa oplatí vycestovať v tomto roku. Uspokojte vášho cestovateľského ducha a nechajte sa inšpirovať.

diár na zaznačovanie pravidelných zdravých návykov

7. Čas pre seba

Áno, takýto čas si treba naozaj naplánovať a vsunúť do kalendára. Nikdy nie je tak plný, aby ste na seba nemali čas – a ak je, je to o dôvod viac si ho vytvoriť.

Jedna z vecí, ktoré môžete urobiť, je dať si tzv. me time – večer len pre vás. Vínko, kúpeľ, poriadna starostlivosť o pleť a kvalitné knihy pre každú ženskú dušu. Čo viac potrebujeme? Niekedy práve takéto mališkosti dobijú naše pomyselné baterky a pomôžu nám lepšie „fičať“.

A ak hľadáte aj niečo nové, vyskúšajte umelecké rande sama so sebou. Vyberte si deň a doprajte si exkurzie v galériách a múzeách vášho mesta. Navštívte zaujímavú výstavu alebo si kúpte lístky na extravagantnú hru vo vašom divadle. Umenie je pohladenie pre dušu, lebo práve odtiaľ pochádza.

Doprajte si ten luxus obnovy mysle.

8. Víkendovka s najbližšími priateľmi

K tomuto nemáme čo dodať. Len sme si povedali, že je dobré pripomenúť si to – je dobré ísť na víkend preč s našimi najbližšími priateľmi.

Pretože naši priatelia si zaslúžia viac času, než im venujeme.

Pretože mi si zaslúžime viac času s priateľmi, než si vytvárame.

A pretože na priateľstvách záleží.

9. Efektívny spôsob čítania, oddychu alebo vzdelávania – audioknihy

Ak nemáte veľa času popri domácich prácach alebo zdĺhavom cestovaní za prácou, audioknihy sa rýchlo stanú vaším najlepším spoločníkom. Popri šoférovaní alebo žehlení sa toho dá „prečítať“ veľa – či už sú to knihy na vzdelávanie alebo pre radosť. Fajn novoročné predsavzatie je teda investovať do audiokníh.

10. Späť do prírody

4 hodiny v prírode týždenne. Aspoň toľko potrebujeme, aby sme si oddýchli od každodenné rozruchu v práci a doma. Skúste si tento rok zaradiť 4 ničím nerušené hodinky týždenne do vášho diára a vybehnite si do lesa.

11. 2018: Rok zážitkov

Toto je tak jednoduchý revolučný nápad: vytvorte si zážitkový sporiaci účet! Namiesto obedov v reštaurácii alebo take away kávičky, ktorú si viete zobrať so sebou aj z domu, si ušetrené peniaze vložte na oddelený účet. Z tohto účtu budete čerpať len vtedy, ak sa chystáte na nový zážitok – festival, výlet alebo skok padákom.

Voľba na vás, ale je to účinný spôsob, ako si vytvoriť rozpočet a naozaj investovať peniaze do zážitkov. Veď napokon, na zážitkoch záleží viac ako na veciach, no nie?

12. Zmena je život?

Čo takto v novom roku zažiť zmenu v životnom štýle? Môže sa to týkať životosprávy alebo štýlu – nový spôsob stravovania alebo obliekania prinesú vytúženú zmenu do vášho života.

Ak ešte nie ste natoľko odhodlaná, aby ste zamenili životný štýl, môžete začať s niečím menším – napríklad novým účesom!

13. Viac ohľaduplnosti k životnému prostrediu

Je kopec malých zmien, ktoré v konečnom dôsledku môžu vo veľkom ovplyvniť životné prostredie. V roku 2018 môžete urobiť prvý krok smerom k waste-free životu (život bez odpadov). Čo takto zredukovať plast, ktorý spotrebujete? Malým krôčikom je aj zámena zubných kefiek za bambusové.

14. Stanoviť si minimum

Toto predsavzatie sa týka vašich zdravých návykov. Stanovte si minimum. Vaše predsavzatia potom budú vyzerať takto:

Každý deň si prečítam aspoň 10 strán. Každý deň strávim aspoň 15 minút cvičením. Každý deň budem meditovať aspoň 5 minút. 

Takto si zaručíte, že v dňoch, kedy sa na to necítite, sa stále postaráte o svoje zdravie. Zároveň ale v dni, kedy vládzete a chcete oveľa viac – môžete! Veď to koniec koncov robíte pre seba.

Nezabudnite si značiť vás pokrok – každý deň, v ktorý splníte svoje predsavzatie, si označte v diári. Môžete sa inšpirovať obrázkom nižšie:

15. Odhodlajte sa vyskúšať to, o čom už dlho snívate

Môžno ste vždy chceli tancovať. Alebo rozmýšľate, že začnete blogovať – veď to vám môže aj vyniesť nejaké peniaze navyše. Alebo od detstva túžite kresliť a fascinuje vás dizajn, no pri deťoch a práci sa už na to nenašiel čas?

Skúste kontaktovať niekoho, kto vie, ako sa viete posunúť vo vašej vysnenej oblasti. Urobte len tento jeden krok vpred – a možno zistíte, že to dokážete. My predpokladáme, že áno.

žena na stretnutí s mentorom

16. Naučte sa cudzí jazyk

Užitočné, zábavné, možné! Naozaj, také je učenie sa jazyka, stačí, ak nájdete tú správnu metódu. Odporúčame vám predovšetkým snažiť sa o častý a intenzívny kontakt s vybraným jazykom. No nový jazyk je vždy skvelá výzva do nového roka!

japonský slovník na stole

17. Prevezmite kontrolu

…nad vašim životom. K tomu potrebujete jednu kľúčovú vec, a to je systematické plánovanie. Ak poznáte svoje priority a poznáte svoj rozvrh, stačí sa na to pozrieť z perspektívy: venujete najviac času tomu, na čom vám najviac záleží?

Ak nie, nech je rok 2018 pre vás ten kľúčový, kedy nájdete spôsob, akým tento začarovaný kruh prelomiť a začať konečne pracovať na tom, na čom chcete.

diár na stole

18. Vlastné podnikanie

A prečo nie? Lebo vás od toho odhovárajú? Lebo si nie ste istá? Lebo sa vám to môže nepodariť? Je toľko vecí, s ktorými sa žena-podnikateľka musí vysporiadať, súhlasíme.

Napriek tomu, vlastné podnikanie, kde budete sama sebe šéfom a budete robiť to, čo vás napĺňa radosťou (a váš účet financiami)? Ideálne novoročné predsavzatie.

NÁŠ TIP – Prečítajte si 32 kariérnych tipov od TOP podnikateliek

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy