Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Malé zmeny, ktoré majú veľký dopad na životné prostredie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-10-25 16:29:52

Tieto malé zmeny majú veľký dopad na životné prostredie. Už dnes môžete niečo vo vašom živote zmeniť a prispieť tak k udržateľnému rozvoju.

Voda netečie, svetlo nesvieti, môžem ísť

Aj na takúto samozrejmú vec mnokrát zabudneme. Necháme laptop nabíjať aj keď je už nabitý. Necháme svetlo na chodbe svietiť aj keď sme v obývačke. Prípadne si neopravíme kvapkajúci kohútik hneď, ako zistíme vadu. Múdre zaobchádzanie s energiami v domácnosti nám ušetrí peniaze, no hlavne to šetrí životné prostredie.

Mrhanie energiami má silný dopad na životné prostredie, pretože ešte stále väčšina našej energie pochádza z neobnoviteľných zdrojov. Je však niekoľko vecí, ktoré vašu spotrebu znížia aj v prípade, že to svetlo na chodbe občas zabudnete.

Malé zmeny v domácnosti

Miesto klasických žiaroviek môžete používať úsporné LED žiarovky. Na umývanie riadu môžete začať používať umývačku, ktorá spotrebuje menej vody. Kratšia a chladnejšia sprcha nielen šetrí energie, ale je aj zdravšia. A so spotrebou v domácnosti úzko súvisí aj vykurovanie.

LED žiarovky majú pozitívny dopad na životné prostredie
Miesto klasických žiaroviek môžete používať úsporné LED žiarovky.

Snažte sa teplotu v domácnosti udržať na maxime 21° C. Je to ideálna teplota aj pre fungovanie tela. V noci je pre pokojnejší spánok odporúčané spať pri teplote 18° C. Regulujte teda teplotu počad dňa podľa potreby, a nezabúdajte kúrenie vypínať pri vetraní.

Spotrebiče spred 10 a viac rokov majú omnoho vyššiu spotrebu. Pokiaľ sa chceme voči prírode správať šetrne a zodpovedne, je na mieste vymeniť všetky staré spotrebiče za nové. 

Nákupné tašky, desiatové vrecúška, zabalená zelenina? Dnes je to luxus, ktorý príroda nezvládne

To, že zo všetkých strán počujeme, ako je plast stále väčším problémom prízvukovať nemusíme. Miesto toho chceme radšej priniesť niekoľko rád, ako zredukovať plasty vo vašej domácnosti.

Plátené a iné textilné tašky

Dnes ich už nájdete vo všetkých farbách a veľkostiach. Sú milé, skladné, pevné. Dizajnovo sa skrášľujú každý deň a kúpite ich v obchodných reťazcoch, v obchodoch s oblečením či aj ručne vyrobené. Okrem praktickosti a dizajnu majú však textilné nákupné tašky jednu výhodu – nezaťažujú prírodu. Okrem toho, že ich môžeme opätovne používať a vydržia oveľa dlhšie ako plastové, sú tie vyrobené z bio bavlny alebo z recyklovaných materiálov, ktoré sú šetrné voči prírode.

textilné tašky a ich dopad na životné prostredie
Plastové tašky môžete vymeniť za štýlové textilné.

Desiatové boxy, obedáre, Bento boxy

Namiesto vrecúčok si môžete zbaliť desiate do krabičiek, ktoré môžete znovu a znovu použiť. Môžete si zvoliť plastové alebo sklenené. V tomto prípade síce tak či onak používame plasty, ale je to udržateľnejšie než jednorázové balenia.

Nákup balených potravín = nákup nechceného plastu

Balené potraviny sú asi najväčším zlozvykom nás všetkých. Je to rýchle, niekedy dokonca lacnejšie. Nemusíme nič vážiť, všetko je už pohodlne pripravené. Len nakúpime a konzumujeme. 

balená zelenina má zlý dopad na životné prostredie
Balená zelenina alebo ovocie sú v obchodoch častokrát lacnejšie, ale ich dopad na životné prostredie je oveľa drahší.

Ak nás však zaujíma náš dopad na životné prostredie, skvelou malou zmenou je začať nakupovať viac nebalených potravín. Zelenina, ovocie či pečivo – všetko môžeme zbaliť priamo do nákupnych tašiek, alebo použiť papierové vrecúška.

Okrem toho je dnes možné nakúpiť množstvo potravín ako strukoviny, ryža, koreniny alebo obilniny do vlastných nádob. Zatiaľ len online, no takýto predaj sa postupne na Slovensku rozširuje a plány o kamenných predajniach sa kujú. Ekonomika však vyžaduje dopyt na to, aby sa to mohlo stať skutočnosťou. Môžeme k tomu prispieť aj našou troškou!

Oblečenie ohľaduplné voči prírode

Odhaduje sa, že asi iba jedna tretina odpadu sa separuje a spracúva na ďalšie účely. To znamená, že dve tretiny putujú na skládky. V minulosti sme veci a oblečenie zvykli opravovať, no dnes ich vyhadzujeme. V oblasti oblečenia je teda možné urobiť dve zmeny, ktoré vo veľkom ovplyvnia životné prostredie.

Udržateľná móda

Opravené oblečenie, kúsky z druhej ruky alebo hand-made veci zo starých, nenosených látok. To je spôsob, ktorým si môžete vytvoriť jedinečný šatník, ale tiež tým môžete pomôcť prírode. Dnešná rýchla móda je žiaľ úplne neudržateľná. Množstvo oblečenia sa vyhodí, napriek tomu, že je ho komu darovať alebo sa dá ešte vynosiť. Miesto toho sa teda môžete venovať vo voľnom čase DIY (urob si sama) projektíkom, pri ktorých si ušijete darčeky, oblečenie alebo už spomínané nákupné tašky.

Spomalíte tak dopad rýchlej módy na prostredie a okrem toho očaríte jedinečnými kúskami.

Nákup oblečenia z druhej ruky spomalí módu, ale tiež si tak zaobstaráte jedinečné kúsky do vášho šatníka.
Nákup oblečenia z druhej ruky spomalí módu, ale tiež si tak zaobstaráte jedinečné kúsky do vášho šatníka.

Zodpovední výrobcovia

Ďalšou možnosťou je začať nakupvoať od výrobcov, ktorí sa k životnému prostrediu správajú zodpovedne. Ich výrobné procesy nezahŕňajú látky, ktoré sa nedajú recyklovať, používajú úsporné systémy a ponúkajú možnosť ich tovar recyklovať. Používajú surové vlákna a materiály ohľaduplné k prírode. K takýmto materiálom patria napríklad:

  • Organická bavlna: Mäkká bavlna, ktorá rastie bez použitia pesticídov.
  • Konope: Vyžaduje menej vody s nízkym použitím pesticídov oproti klasickej bavlne.
  • Tencel: Je vyrobený z obnoviteľného a udržateľne produkovaného dreva.

Akým spôsobom šetríte životné prostredie doma? Dajte nám vedieť v komentároch!

 

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie