Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

7 prekvapivých výhod, ktoré vám prinesie písanie denníka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2018-04-12 08:14:08

Píšete si denník? V dnešnej urýchlenej dobe sa to zdá byť len romantickou predstavou. Ukázalo sa však, že pravidelné písanie denníka prináša množstvo benefitov. Zaujíma vás, aké? Dočítate sa v tomto článku.

Písanie denníka zvyšuje IQ

Táto debata ešte nie je ukončená, no niekoľko vedeckých výskumov a správ poukazujú na spojitosť medzi písaním a IQ. Je to okrem iného aj tým, že písaním sa učíme s jazykom pracovať. Hľadáme spôsob, ako sa verbálne vyjadriť, potrebujeme uspokojiť potrebu vysvetliť slovami to, čo si myslíme. Z času na čas vyhľadáme nové slová a rozširujeme si slovnú zásobu používaním synoným.

Dôkazom je aj fakt, že jednou z oblastí, ktorá sa vždy pri IQ testoch meria, je rozsah slovnej zásoby.

Písanie vás naučí všímavosti

Šťastie úzko súvisí s našou všímavosťou (mindfulness). Písaním denníka sa dostanete do stavu, v ktorom záleží len na aktuálnej chvíli. Zažijete stav všímavosti, podobný tomu, ktorý môžete prežívať počas meditácie.

Zranenia a stres z minulosti, či strach z budúcnosti, sa na chvíľku stratia z dohľadu. Zatúlaná myseľ sa na chvíľku zastaví, sústredí sa na myšlienky a namiesto pasívneho prijatia ich aktívne spracuje.

Dosiahnete vaše ciele

Ak si osvojíte zásady ako si viesť denník a začnete ich v praxi následne aplikovať,  je viac ako pravdepodobné, že sa okrem vášho osobného života, zlepší i ten profesionálny. Stačí, ak si do denníka začnete zapisovať svoje sny a ciele. Písanie cieľov signalizuje našej mysli, že sú naozaj dôležité. Zvyšujete tak pravdepodobnosť, že na nich naozaj budete pracovať. Vizualizácia je jedným z najmocnejších pomocníkov pri pracovných cieľoch – a používajú ju mnohé úspešné podnikateľky.

NÁŠ TIP: Ste žena-podnikateľka? S týmito prekážkami sa počas kariéry pravdepodobne stretnete aj vy

Zvýšite si aj svoje EQ

EQ a IQ spolu úzko súvisia. Emocionálna inteligencia sa v posledných rokoch však dostala do popredia. Vnímanie a manažovanie vlastných emócií, ako aj emocií iných ľudí, je kľúčová vlastnosť silnej osobnosti. Práve v tomto vám písanie denníka môže pomôcť. Je to spôsob, akým vnímame a rozoznávame vlastné pocity, naučíme sa ich rozoznávať a staneme sa tak na oplátku empatickejší.

Ak si budete písať pravidelne, zlepší sa vaša intuícia a lepšie porozumiete tomu, čo zažívajú iní ľudia. Mnoho vašich vzťahov sa vďaka tomu prehĺbi.

Disciplinovanosť

Pravidelné písanie vám pomôže zlepšiť si sebadisciplínu. Práve to, že si vyhradíte istú časť dňa (ráno alebo večer), vytvára záväzok voči sebe. Disciplína sa tak buduje zo dňa na deň, podobne ako svaly pri cvičení. Okrem toho, podobne ako aj iné návyky, aj disciplína v písaní sa časom rozšíri do iných životných oblastí. Túto silu zvyku potom viete využiť v práci alebo v domácnosti.

Písanie denníka ako liek

Písanie je jedným z postupov, ktorý aplikujú mnohí psychológia pri liečení traumy. Okrem toho úzko súvisí aj s našou imunitou. Keďže stres má častokrát emocionálny či psychický pôvod, práve tým, že verbálne vyjadríme to, čo nás trápi, sa tohto stresu môžeme zbaviť. Podobne to je aj s domýšľaním si alebo prílišnou obavou z toho, čo by sa mohlo stať.

Tým, že vašu situáciu pomenujete, sa konečne stanete slobodnou. Vďaka tomu vo vašom živote nastane rovnováha, zlepší sa kvalita spánku a klesne úroveň stresu.

NÁŠ TIP: Takto sa môžete zbaviť stresu v práci (už za niekoľko minút)

Zvýšite si sebavedomie

Písaním o pozitívnom zážitku ho prežijete znova. Okrem toho však zapisovanie úspechov pomáha vo chvíľach, kedy o sebe pochybujeme. Pri spomínaní na silné pozitívne zážitky a osobné úspechy sa vyplavujú endorfíny, vďaka ktorým sa vaša nálada rýchlo zlepší. Môžete si z denníka vytvoriť váš katalóg osobných úspechov, ku ktorému sa budete vracať vždy, keď potrebujete povzbudenie.

Presvedčili vás tieto benefity, aby ste si založili denník? Pamätajte, že najlepšie sa postupuje vpred krok za krokom. Trpezlivosť a vytrvalosť sú kľúčové pri budovaní nových návykov – a písanie denníka je jednoznačne jeden z tých, ktoré za to stoja. 

Podeľte sa o tento článok s priateľmi.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov