5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Whole 30: Diéta, ktorá zmení váš vzťah k jedlu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2019-01-28 10:00:45

Diéta s názvom „Whole 30“ je stále známejšia. Prečítajte si aké sú jej princípy, čo sa skrýva za jej popularitou i to, aký dopad má na ľudský organizmus.

Počuli ste už o diéte s názvom „Whole 30“? Stále známejší stravovací režim, založený na prísne určenom type potravín, ktoré môžete počas 30 dní konzumovať, si zamilovali ženy, ale i muži na celom svete. Pozrite sa spoločne s nami ako táto diéta, ktorú niektorí nazývajú skôr „reštart“ vlastne funguje.

Čo je Whole 30?

Whole 30 je 30-ďnový stravovací plán, ktorého základom je tzv. „čisté stravovanie“. Podstatou je vyčistenie stravovacích návykov, vyradením potravín, ktoré majú negatívny dopad na vaše zdravie a stým spojené pocity nepohody až ťažkostí. Áno, ako už zrejme tušíte ide najmä o potraviny, ktorých vzdať sa nebude úplne jednoduché. Veľkú červenú majú mliečne výrobky, cukor, obilniny, strukoviny a alkohol.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Official Whole30 Program (@whole30),

Čo musíte počas Whole 30 úplne vylúčiť

Celý zoznam potravín, ktoré sú počas tohto reštartu organizmu úplne zakázané nájdete aj v rôznych špeciálnych zoznamoch či aplikáciách. Pre lepšiu predstavu si však uvedieme základné NIE pri Whole 30.

Tomuto sa vyvarujte:

 • Cukor a rôzne umelé sladidlá
 • Alkohol
 • Fajčenie
 • Obilninové výrobky, ani zdravšie celozrnné varianty
 • Strukoviny (žiaden cícer, hrach, fazuľa a pod.)
 • Sója (aj tofu ide bokom)
 • Mliečne výrobky (mlieko, syr, tvaroh ani cottage syr)
 • Spracované potraviny (glutamány, dochucovadlá či polotovary)

Čo môžete počas Whole 30 bez výčitiek jesť

Pozitívna správa je, Whole 30 nie je o hladovaní a preto si môžete dopriať rôzne chutné jedlá. Pripravené však musia byť z nasledovných potravín.

Dopriať si môžete:

 • Mäso (bielkoviny z mäsa sú v tejto diéte stavebným prvkom)
 • Ryby (povolené sú čerstvé, ale i varianty v konzerve)
 • Zelenina
 • Ovocie (skvelý variant ako zahnať chuť na sladké)
 • Tuky (alfou a omegou mnohých receptov je napríklad avokádo)
 • Čierna káva (mlieko povolené nie je, no kávu si občas vychutnať môžete)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Official Whole30 Program (@whole30),

Benefity pre vaše zdravie

Šokovali vás predchádzajúce riadky? I keď je diéta Whole 30 na prvý pohľad pomerne zložitá, jestvuje dôvod prečo jej ľudia na celom svete prepadli. Whole 30 má niekoľko preukázaných skvelých účinkov na ľudské zdravie a bola by preto škoda, neokúsiť ju na vlastnom tele.

Výhody Whole 30

 1. Strata hmotnosti – i keď Whole 30 nie je diétou v pravom slova zmysle, po prejdení na zdravšie a čistejšie potraviny, sa vaše telo prirodzene začne zbavovať kilogramov navyše
 2. Zlepšenie zdravotného stavu – ak vás každý deň bolí hlava, či žalúdok, je pravdepodobné, že po Whole 30 sa nepríjemných pocitov zbavíte
 3. Zlepšenie trávenia –už žiadne zápchy či pocit nafúknutého brucha
 4. Čistejšia pleť – ak už dávno nie ste tínedžer, no trápi vás akné, problém je pravdepodobne vo vašom vnútre
 5. Viac energie – tento bod potvrdilo naozaj množstvo ľudí, ktorí diétu vyskúšali. Pripravte sa na nával poriadnej energie
 6. Potlačenie nezdravých chúťok – chute na nezdravé sladkosti, či slané pochutiny vás jednoducho konečne opustia
 7. Efektívnejšie cvičenie – spoločne s energiou, sa zvýši aj vaša výdrž a sila
 8. Lepší spánok – kvalita jedla priamo ovplyvňuje aj kvalitu spánku
 9. Nové skvelé recepty – recepty založené na princípe Whole 30 nie sú žiadna nuda, objavíte tak množstvo skvelých nových chutí a receptov
 10. Nájdete jedlo, ktoré vám spôsobuje problémy – jeden z najdôležitejších bodov je objavenie typu potravín, ktoré vám vážne škodia. Pre niekoho to môže byť mlieko, pre iného zase pečivo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cheryl Malik | Paleo Blogger (@40aprons),

Prečo práve 30 dní?

Prečo nie 27 alebo 43?  „Tridsať dní je dobrý kompromis. Trvá 66 dní, kým sa naučíte zvyk dodržiavať, ale ak by ste niekomu povedali, aby tento stravovací plán dodržiaval tak dlho, zrejme by ho to dosť zastrašilo „vysvetlila Melissa Hartwig, autorka Whole 30. Táto doba je dostatočne dlhá na to, aby mohli byť výsledky viditeľné, no zároveň nie príliš dlhá, aby vás to odradilo. Hartwig zároveň vysvetľuje, prečo Whole 30 nie je klasickou diétou. Počas celej doby by ste sa nemali vážiť, pretože hlavným cieľom nie je úbytok na váhe. Primárnym dôvodom má byť zmena vášho zdravia a to až do takej miery, že to sami veľmi výrazne pocítite. Samozrejme, nejaké to kilečko zaručene schudnete a i tie obľúbené džínsy na vás budú vyzerať akosi lepšie, to však nie je primárnym cieľom Whole 30.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Melissa Hartwig Urban (@melissa_hartwig),

Zlaté rady na záver

Nájdite si svojho Whole 30 partnera

Prvou radou je nájsť si niekoho, s kým budete tento stravovací plán dodržiavať. Môže ísť o vašu kamarátku, sestru či manžela. Ak nemáte vo svojom úzkom okolí, nikoho kto by sa do Whole 30 pustil s vami, pripojte sa ku komunite Whole 30 na Instagrame alebo inej sociálnej sieti. Ľudia na celom svete vás budú každý deň motivovať.

Žiadne falošné odmeny

Tento bod vás možno trošku sklame, no diéta Whole 30 neodporúča ani žiadne zdravšie upravené recepty klasických jedál. V skratke to znamená, že by sme sa mali vzdať aj zdravých variant koláčov, palaciniek a iných maškrt, ktoré sú tak obľúbené. I keď budú pripravené zo zdravších surovín, náš mozog ich stále vníma ako príjem sladkej odmeny. Jedným z cieľov Whole 30 je zmena emocionálneho vzťahu s jedlom, ktorý ruku na srdce, mnohí z nás skutočne majú. Namiesto banánových palaciniek, si preto počas Whole 30 dajte radšej čerstvé ovocie.

Príprava

Prípravu na diétu Whole 30 môžete zahájiť najmä vyčistením zásob v domácnosti od potravín, ktoré sú mimo zoznamu povolených jedál, ako i cieleným nákupom jedál povolených. Príprava sa však týka aj samotného varenia. Jednoduchým tipom je navariť si o niečo viac jedla, aby ste v prípade nedostatku času, mali jedlo podľa pravidiel Whole 30 pripravené aj na druhý deň či večeru.

Toto bolo niekoľko rád a tipov od ľudí, ktorí už majú Whole 30 úspešne za sebou. Referencie hovoria jasne, Whole 30 nie je len diéta, ale pozitívna životná zmena. Máte s Whole 30 osobné skúsenosti? V prípade že áno, neváhajte sa o ne s nami podeliť.

 

 

Najnovšie články

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva 

Ako spoznať, že nastal správny čas na výmenu matraca