Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Kvalitný spánok je základom zdravia: 4 dôvody, prečo vymeniť matrac

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-09-18 10:07:01

Pravidelne si obmieňate šatník, pravidelne meníte uteráky či posteľnú bielizeň. Pamätáte si však, kedy ste naposledy vymenili matrace?

Výdatný spánok, po ktorom sa človek budí oddýchnutý a bez boľavého chrbta či stuhnutej šije, je veľmi dôležitý pre zdravie. Okrem dostatočného počtu hodín vplýva na kvalitu spánku aj matrac. Tu sú štyri dôvody, prečo treba starý matrac vymeniť za nový. Nemusíte sa nájsť vo všetkých, jeden úplne stačí na to, aby bola kvalita vášho života nižšia, než môže byť, a vaše zdravie v ohrození.

Prvý dôvod: V matraci sú priehlbiny

Ak sú v matraci vyležané priehlbiny alebo pružiny v ňom počas spánku nepríjemne tlačia, je rozhodne najvyšší čas vymeniť ho za nový. Takýto matrac totiž neslúži viac svojmu účelu – neposkytuje dostatočnú oporu pre spiace telo.

„Počas spánku zmeníme polohu v priemere tridsať- až päťdesiatkrát, čomu by sa mal matrac dokonale prispôsobiť a chrbtici poskytovať pevnú oporu. Zároveň by nikde nemal tlačiť, aby každý jeden sval či kĺb mohol relaxovať,“ vysvetľuje Ing. Anton Chvála, marketingový riaditeľ spoločnosti SEGUM.

Pruzinovy-matrac_family-vertinova

Druhý dôvod: Koniec hygienickej životnosti

Odporúčaná hygienická životnosť matraca je sedem až desať rokov. V priebehu nich sa v ňom nahromadí toľko prachu, odumretých kožných buniek a živých aj mŕtvych roztočov, že ďalšie spávanie na ňom môže negatívne ovplyvňovať zdravie.

„Starať sa treba nielen o posteľnú bielizeň, ale aj o matrac, veď je to miesto, na ktorom strávime tretinu života,“ hovorí A. Chvála zo štúdia zdravého spánku SEGUM.

Pokiaľ nemá snímateľný poťah, treba ho aspoň pravidelne vysávať a otáčať. Z hygienického aj zdravotného hľadiska je lepšie, keď sa dá poťah odzipsovať a vyprať v práčke minimálne na 60 stupňov. Silní alergici by mali zvoliť poťahy, ktoré sa môžu prať až na 95 stupňoch. Matrac by mal byť opatrený aj chráničom, ktorý zabraňuje prenikaniu tekutín a vlhkosti do jeho jadra a predlžuje jeho hygienickú životnosť.

Aktuálne sú veľmi vyhľadávané matrace s poťahmi obsahujúcimi aloe vera alebo nanočastice striebra. „Častice striebra slúžia na elimináciu zápachu, ktorý môže vznikať, keď sa človek počas spánku potí,“ vysvetľuje A. Chvála.

Tretí dôvod: Budíte sa ubolení

Matrac nemusí byť preležaný, no aj tak nemusí vyhovovať vášmu telu a najmä chrbtici. Neklamným znakom toho, že miesto, kde trávite tretinu života – posteľ, vám viac nevyhovuje, sú práve bolesti chrbta, hlavy alebo šije, s ktorými sa budíte ráno čo ráno. „Každému vyhovuje iná tvrdosť matraca. Táto požiadavka sa však môže u jedného a toho istého človeka v priebehu rokov aj zmeniť. Vyriešiť sa to dá napríklad kúpou matraca s odlišnou tvrdosťou na každej strane, ktorá poskytuje dva rôzne komforty ležania,“ hovorí marketingový riaditeľ spoločnosti SEGUM.

pruzinovy-matrac_latex-vertinova-FITŠtvrtý dôvod: Ohľaduplnosť voči svojmu zdraviu

Uvedomujete si, že kvalitný spánok je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu? Kúpa nového kvalitného matraca investíciou do zdravia jednoznačne je.

Zo zdravotného hľadiska sú najlepšie matrace z prírodných materiálov, napríklad z gumokokosu a latexovej peny, pričom ich kvalitu a pravosť je potrebné preukázať certifikátom kvality, tzv. fytocertifikátom.

„Gumokokosové dosky majú tvarovú pamäť, sú ohybné a priedušné, takže poskytujú správnu oporu pre chrbticu a zároveň umožňujú matracu dýchať a nenasávať do seba vlhkosť, latexová pena zabezpečuje potrebnú mäkkosť matraca. Keď je kokos kvalitný a dobre spracovaný, dá sa použiť aj v matracoch na polohovateľné lamelové rošty a taktiež v pružinových matracoch, kde sú pružiny chránené práve materiálom z kokosového vlákna – Listexom. Pružiny rovnomerne rozkladajú tlak tela na celú podložku, chrbtica má tú najlepšiu oporu a vďaka Listexu nebude pružiny cítiť ani po niekoľkých rokoch používania matraca,“ končí svoje vysvetľovanie Anton Chvála.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva