Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Varenie v prírode: Okoreňte svoje jedlá bylinkami, ktoré máte po ruke

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2020-09-23 13:51:45

Aj dnes, keď väčšinu potravín zoženieme v obchodoch, nie je na škodu vyraziť si do lesa natrhať plané rastliny a obohatiť si s nimi svoj jedálniček. Tým skôr, ak sa chystáte tento rok stráviť čas na chate, v kempe alebo na cestách s karavanom. K tomu, aby ste si aj mimo domov uvarili vynikajúce jedlo, vám bude stačiť plynový varič a ručne nazberané bylinky.

Variče do prírody na heureka.sk

Pri zbere planých rastlín dodržiavajte niekoľko zásad

Pri zbere planých rastlín je potreba mať na pamäti, že nie všetko, čo okolo seba vidíte rásť, je pre človeka jedlé a zdravotne nezávadné. Preto vždy zberajte len také rastliny, ktoré bezpečne poznáte a viete, že ich časti sú vhodné pre kuchynskú úpravu. Pre tie najlepšie rastliny sa vydajte ďalej od civilizácie – určite nechcete, aby boli znečistené od výfukov prechádzajúcich áut alebo pesticídov zo susedného poľa. Než nazberané suroviny použijete k príprave jedla, uschovajte ich v prútenom košíku, látkovej taške alebo papierovom vrecku. K rastlinám tak prúdi čerstvý vzduch a nehrozí ich zaparenie.

Zanedbávaná hluchavka biela si svoje miesto na tanieri zaslúži

Zatiaľ čo s receptami na pŕhľavový čaj a polievku z mladej pŕhľavy sa roztrhlo vrece, hluchavka biela si rastie v prírode takmer bez povšimnutia. Keďže obe rastliny spadajú do rovnakej čeľade, na prvý pohľad ich od seba rozoznáte len vtedy, ak práve kvitnú. Ani využitím v kuchyni sa od seba príliš nelíšia – hluchavka sa skvelo hodí do polievok, omáčok, zemiakových placiek alebo karbonátkov. Skúste ju a uvidíte, že si jej jemnú chuť zamilujete.

Na rebríčku si nielen pochutnáte, ale ešte odoženiete komáre

Rebríček obecný na prvý pohľad pripomína papradie, na rozdiel od neho ho ale nájdete rásť pozdĺž piesčitých ciest. Na jeho zber sa môžete vydať kedykoľvek od mája až do konca leta, aj keď čím ranejšia bylinka je, tým chutnejšia potom bude na tanieri. Pripraviť si z nej môžete rebríčkový čaj, ktorý pôsobí protizápalovo a dokáže zatočiť s prechladnutím. Čerstvo nasekané lístky poslúžia ako chutné korenie k dochuteniu mäsa, nátierok alebo polievok. Pri večernom posedení pri ohni oceníte aj jeho repelentné účinky – stačí ho jemne rozotrieť po pokožke a komáre sa vám oblúkom vyhnú.

Zdravie ženy podporí alchemilka

Liečivé účinky alchemilky obecnej uľavujú ženám od gynekologických problémov, ako je bolestivá menštruácia alebo zhoršená funkcia vaječníkov. Nazberať si ho pritom môžete jednoducho sami, v prírode na ňu narazíte od mája až do septembra. Okrem tradičného alchemilkového čaju môžete s nazberanými listami  a kvetmi kúzliť v kuchyni pri príprave polievok, šalátov alebo nátierok. Aby si rastlina zachovala obsah minerálnych látok, vyhnite sa jej vareniu a do jedla ju pridávajte v surovom stave.

Letné večery v prírode

Spestrite si s rodinou letné večery v prírode spoločnou prípravou večere a zberom planých bylín, ktoré pokrm náležite dochutia. Hodiť sa vám bude plynový varič, na ktorom bez problémov uvaríte väčšinu vašich obľúbených jedál. Využitie nájde pri kempovaní a turistike, pri pobyte na chate alebo chalupe, kde nie je k dispozícii elektrina, alebo na vašej záhrade. Outdoorové plynové variče sú navyše natoľko kompaktné a ľahké, že sa vám neprenesú ani pri náročnejšej túre.

Široký výber plynových varičov nájdete na Heureka.sk, kde sú všetky ponuky e-shopov zoradené podľa obľúbenosti. Jednoducho si tak môžete porovnať parametre vybraných modelov a inšpirovať sa hodnoteniami a recenziami overených používateľov.

heureka.sk recenzia varicov

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov