Problém s vypadávaním vlasov dokáže potrápiť nejednu ženu, keďže práve vlasy sú od nepamäti vnímané ako „koruna krásy“.
Za normálnych okolností každému z nás počas dňa vypadne približne 30 – 100 vlasov. Odborníci za nadmerné padanie vlasov považujú stratu viac ako 100 vlasov denne. Spozornieť by ste mali, ak vám vlasy začnú vypadávať viac než obvykle, či ak vám vlasy vypadávajú aj pri jemnom potiahnutí a strácajú svoju štruktúru a lesk. Ukazovateľom môže byť väčšie množstvo vlasov na vankúši, alebo v sprche. Vo všeobecnosti platí, že hlavným dôvodom vypadávania vlasov sú oslabené vlasové folikuly (vlasové cibuľky) nachádzajúce sa v prostredí nezdravej vlasovej pokožky. Ich oslabenie môže byť zavinené rôznymi vnútornými, ale aj vonkajšími faktormi.
Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov u žien
Na vypadávanie vlasov u žien môžu mať vplyv napríklad hormonálne zmeny v období menopauzy, tehotenstva alebo po pôrode. Za všetko môže pokles hladiny estrogénov. V takom prípade pomáha zmena životného štýlu, zlepšenie stravovacích návykov, či užívanie doplnkov stravy. Práve hormonálne zmeny sú tou najčastejšou príčinou vypadávania vlasov u žien. Ďalšími pôvodcami nadmerného vypadávania vlasov môžu byť ochorenia štítnej žľazy, obličiek alebo diabetes.
Často sa za vypadávaním vlasov skrýva stres a nedostatok niektorých vitamínov v tele. Účinným bojovníkom proti vypadávaniu vlasov je napríklad vitamín A. Medzi jeho priaznivé účinky patrí najmä eliminácia stresu. Zároveň ide o známy antioxidant, ktorý zlepšuje štruktúru vlasov a dodáva im lesk. Podobne ako vitamín A, aj vitamíny E, C a D sa kvôli ich priaznivým účinkom nachádzajú v množstve vlasových kozmetických výrobkov. Rast vlasov podporuje aj užívanie zinku, či magnézia. O tom, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste mali zdravé vlasy, sme už v minulosti napísali tento článok.
Ako bojovať proti vypadávaniu vlasov
Pri liečbe vypadávania vlasov sa odporúča zadovážiť si produkty, ktoré posilňujú vlasovú cibuľku. Tieto prípravky zväčša obsahujú množstvo vitamínov a minerálov, ktoré prekrvia pokožku hlavy a podporia rast vlasov. Siahnite napríklad po šampóne určeného špeciálne pre ľudí so sklonom k vypadávaniu vlasov (vyberte si šampón, ktorý v ideálnom prípade neobsahuje sulfáty). Pri intenzívnejšom vypadávaní vlasov sa odporúča siahnuť po posilňujúcom rastovom sére na vlasy alebo vlasovej kúre.
V prípade nadmerného vypadávania je tiež potrená obozretnejšia manipulácia s vlasmi. Vlasy si príliš nečešte, aby ste ich zbytočne neťahali. Taktiež nie je vhodné nosiť tesné účesy, vrkôčiky a pevné chvosty. Tieto „vlasové štýly“ môžu viesť k ešte vážnejšiemu poškodeniu vlasových folikulov. Pri samotnom umývaní vlasov dbajte na to, aby ste z vlasov vždy dôkladne zmyli všetku penu. V opačnom prípade by vlasová pokožka zostala zaťažená zvyškami prípravku. Rovnako je potrebné si uvedomiť, že vlasom škodí aj prepaľovanie fénom, kulmou a žehličkou na vlasy.
Netreba zabúdať na to, že každá liečba vyžaduje aj čas. Málokedy sa zdravotný problém podarí vyliečiť z večera do rána. Preto sa aj v prípade problémov s vypadávaním vlasov treba obrniť trpezlivosťou. Aj tu totiž platí, že trpezlivosť ruže prináša, v tomto prípade v podobe zdravých vlasov.