Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Aké sú výhody kardio cvičenia a prečo ho nevynechávať

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2020-09-29 12:37:55

Kardio cvičenie je pre mnohých ľudí len otravnou súčasťou rozcvičky pred tréningom. Monotónny beh na bežiacom páse či únavné šliapanie na stacionárnom bicykli by najradšej vynechali. Na prvý pohľad nudné kardio má však viacero výhod. Viete, o aké ide?

Kardio alebo inak povedané aeróbny tréning sa najčastejšie spája s chudnutím. Je to preto, že pri tomto type cvičenia sa energia potrebná na prácu svalov získava najmä z uložených tukov. Pri intenzívnom kardio tréningu dochádza k ich rýchlejšiemu spaľovaniu, čo je pri chudnutí kľúčové.

Beh, šliapanie na bicykli alebo rotopédoch však nemusíte zaradiť do cvičiacej rutiny len pri snahe zhodiť nadbytočné kilá. Kardio cvičenie má aj iné benefity.

Aké sú výhody kardio cvičenia?

Popri spaľovaní tukov je najväčšou výhodou kardia zlepšenie vytrvalosti. Keďže pre dosiahnutie výsledkov treba vykonávať aeróbnu aktivitu aspoň 25 minút v určitom tempe, pravidelným tréningom prirodzene zlepšíte svoju výdrž a kondičku.

Hoci kardiom nenaberiete svalovú hmotu, posilníte váš srdcovo-cievny systém a znížite tak riziko rôznych chorôb. Pri vytrvalostnom cvičení nie je núdza ani o vyplavovanie endorfínov, ktoré pozitívne vplývajú na vašu psychiku.

posilovanie

A ak si vyberiete niektorú z vonkajších kardio aktivít, v chladnejších mesiacoch budete trénovať aj otužovanie. To zase prispieva k posilneniu imunity.

Pravidelné aeróbne cvičenie môže pomôcť aj pri bolestiach chrbta spôsobených dlhým sedením či nesprávnym držaním tela. Keďže pri kardiu spotrebujete aj veľa energie, vaše zaspávanie bude rýchlejšie a spánok tvrdší.

Kardio nemusí byť nuda

Kardio nemusí byť iba nutné zlo pri rozohrievaní vo fitku. Ak ste si tento typ cvičenia zatiaľ príliš neobľúbili, možno ste len nenašli tú pravú aktivitu pre vás. Aj keď sú beh či bicyklovanie najjednoduchšou formou aeróbnej aktivity, možností je oveľa viac.

Vyskúšať môžete plávanie, cvičenie vo vode, aerobik, tabatu, HIIT tréning, severskú chôdzu, tanec či dokonca box. Ak vás baví cvičenie na strojoch, dajte šancu čoraz populárnejšiemu veslovaciemu trenažéru.

kardio na trenažéri
Zdroj: unsplash.com

Tabata a HIIT tréning sú ideálne pre tých, ktorí kardio vynechať nechcú, no nemajú naň veľa času. Severskú chôdzu zase ocenia ľudia so slabšou kondíciou alebo zdravotnými problémami.

Je kardio vhodné pre každého?

Aj napriek všetkým výhodám kardio nie je vhodné pre každého. Poradiť s lekárom by sa mali najmä ľudia, ktorí majú problémy s kĺbmi, so srdcom alebo ich trápia dýchacie ťažkosti. Lekár zhodnotí váš zdravotný stav a následne určí, či kardio do tréningu vôbec môžete zaradiť.

Niekedy sa aj pri spomínaných ťažkostiach cvičiť dá, dôležité je však dávať si pozor na intenzitu tréningov a správny výber aktivity.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov