Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Pozor na pigmentové škvrny! 7 tipov, vďaka ktorým im účinne predídete

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-08-01 08:00:21

Pigmentové škvrny na tvári, dekolte, či rukách je problém, ktorý bohužiaľ trápi  najmä ženské pohlavie. Ponúkame vám  preto 7 rád, vďaka ktorým sa pigmentovým škvrnám účinne vyvarujete.

Čo je za ich vznikom?

Asi vás neprekvapíme tvrdením, že za nepríjemné pigmentové škvrny  je zodpovedné najmä nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Hoci je získanie dennej dávky vitamínu D zo slnka prospešné, aj tu platí, že nič netreba preháňať. Ak sa priveľmi intenzívne opaľujete a zabúdate pritom na potrebnú ochranu pred slnečným žiarením, svojej pokožke veľmi ubližujete. Kožné bunky tvoria pri prehnanom vystavovaní sa žiareniu melanín vo zvýšenej dávke, čoho výsledkom sú nerovnomerné, tmavé škvrny na pokožke.

Okrem slnečného žiarenia, môže spôsobovať pigmentové škvrny aj niekoľko ďalších faktorov. Objaviť sa môžu pri reakcii vašej pokožky na alkohol, alebo oleje obsiahnuté v kozmetických prípravkoch, najmä parfumoch. Pod škvrny sa zvyknú podpísať aj hormonálne zmeny v našom tele zapríčinené tehotenstvom, alebo užívaním antikoncepcie. Škvrny sa na vašej tvári môžu objaviť aj po nesprávne vykonaných, invazívnych estetických zákrokoch.

Ak sa chcete škvrnám vyhnúť, najmä počas letného obdobia vyskúšajte nasledujúce možnosti:

1. Nezabúdajte na SPF

Najlepšia vec, ktorú môžete pre vašu pokožku urobiť, je používať krém s ochranným faktorom každý deň. Ochránite tak svoju tvár pred UV žiarením a vyhnete sa škodlivému dopadu slnečných lúčov. Keď  si na tvár nanesiete krém s SPF, pridáte si tak vrstvu ochrany, ktorá vás pred škvrnami ochráni. Lekári odporúčajú na tvár nanášať krém s ochrannou minimálne 30 SPF a to niekoľko krát za deň.

2. Noste správny make-up

Ide o extra dôležitý krok. Make-up je súčasťou bežného dňa každej z nás a v letných mesiacoch by mal byť iný, ako v tých zimných. V lete si vaša pleť potrebuje oddýchnuť od hrubých nánosov, no zároveň ju potrebujete chrániť pred UV žiarením. Vyberte si tak make-up s SPF faktorom a nanášajte ho každý deň. Je to výborný zlepšovák, ktorý vašu pleť ochráni  a hydratuje za každých okolností.

3. Obmedzte pobyt na slnku

Je nám jasné, že slniečko milujete a tešíte sa na neho celý rok. Aby ste si však pobyt na slnku mohli bez prekážok užívať celé leto, musíte sa naučiť dávkovať si ho postupne. Svojmu telu, ale najmä pokožke spôsobujete nadmerným žiarením veľký šok. Spálená koža, či pigmentové škvrny sa ohlásia až po čase, preto si časový interval musíte ustriehnuť sami.

4. Noste slnečné okuliare

Áno, vedzte že okuliare slúžia nie len na ochranu našich očí, ale i pokožky okolo nich. Práve tá je jednou z najcitlivejších na ľudskom tele. Preto sú okuliare v kabelke povinnou výbavou!

5. Doprajte si antioxidanty

Odborníci na krásnu pokožku tvrdia, že na jej vzhľad a vitalitu výrazne pôsobí aj náš jedálniček. Rovnako je to aj s ochrannou pred slnkom a znížením poškodenia pokožky. Odporúča sa jesť stravu bohatú na flavanoidy, ktorá znižuje riziko spálenia pokožky. Flavanoidy sú silné antioxidanty, ktoré sa vyskytujú v rôznych druhoch ovocia, zeleniny a zŕn, existujú aj v čajoch a v potravinách na báze sóje. Uistite sa, že svojmu telu dávate tu správnu výživu.

6. Používajte Aloe Vera

Aloe Vera je rastlina, ktorá má množstvo blahodarných účinkov. V tomto prípade výborne poslúži na udržanie pokožky v skvelej kondícii. Ak už aj pigmentové škvrny máte, práve aloe vám môže pomôcť zmierniť ich a zjednotiť tón vašej pleti.

7. Poraďte sa s dermatológom

Návšteva odborníka, nikdy nemôže byť na škodu. Najmä ak ide o tak citlivú tému akou je pokožka. Ak sa vám pigmentové škvrny často opakujú, alebo sa stav dokonca zhoršuje, potom určite neváhajte. Hoci je každá pokožka iná, dermatológ vám pomôže nájsť tu správnu liečbu práve pre vás.

Máte aj vy skúsenosti s pigmentovými škvrnami? Ak poznáte zaručený trik, ktorý vám pomáha škvrnám predchádzať alebo ich zmierniť podeľte sa o ne s nami v komentároch. A nakoniec pamätajte, možno sa vás táto téma teraz netýka, škvrny sa však nemusia objaviť ihneď po opaľovaní, ale aj s veľkým časovým odstupom. Chráňte preto svoju pokožku za každých okolností.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy