Rýchla očista pečene. Potrebujete týchto 6 ingrediencií – Omladnut.sk

Rýchla očista pečene: 6 ingrediencií, ktoré zabránia ukladaniu toxínov vo vašom tele!

Suroviny pre očistu pečene

Pečeň je síce nenápadným, no o to dôležitejším orgánom. Naše telo dokáže prirodzeným spôsobom zbavovať toxínov a iných, zdraviu škodlivých látok. Ak jej však dávate poriadne zabrať, rátajte s tým, že vám to skôr, či neskôr spočíta.

Správna činnosť pečene závisí od úrovne znečistenia prostredia, fyzickej aktivity a v neposlednom rade od vašej životosprávy. Pri poslednom bode vám môže pomôcť očista pečene, ktorú vám už v nasledujúcich riadkoch priblížime.

Prečo je očista pečene dôležitá?

Očista pečene je dôležitá pre viac ako 400 rozličných funkcií, ktoré pečeň vykonáva. Najdôležitejšou je produkcia žlče. Tá odvádza látky, ktoré sa ťažko rozpúšťajú vo vode a pomáha pri vstrebávaní tukov.

Pečeň ďalej slúži ako zásobáreň glykogénu, tvorbu plazmových bielkovín a svoje nezastupiteľné miesto má pri detoxikácii. Poradí si s liečivami, jedmi, priemyslovými chemikáliami, alkoholom, toxínami a ďalšími látkami, ktoré sa z nášho tela nedajú vylúčiť močom, ani žiadnou inou cestou. 

Už dávni liečitelia začínali posudzovanie zdravotného stavu akéhokoľvek pacienta pri pečeni. Ak je totiž zdravá pečeň, celý organizmus je vyrovnanejší a je pre neho výrazne jednoduchšie vysporiadať sa chorobou.

žena cvičiaca jogu

Ako spoznáte, že vaša pečeň volá o pomoc?

Príznakov pečene, ktorá nie je v poriadku je niekoľko. Môže to byť ťarbavosť, únava, nárast hmotnosti, bolesti hlavy, neprirodzený priebeh trávenia, bolesť na pravej strane tela, či zmeny vo farbe pokožky.

Ako pečeni pomôcť?

Hlavnou zásadou by mala byť zdravá strava. Organická a čerstvá. V priebehu detoxu je dôležitým bodom vyhnúť sa akémukoľvek alkoholu. Zabudnite teda na promile a namiesto toho svoje telo zásobujte dostatočným príjmom vody, najlepšie takou, ktorá obsahuje prírodné minerály.

Nakoľko pečeň pomáha odbúravať tuky, telu by ste mali vo forme stravy dodávať  správne tuky, aby ste pečeň odľahčili od práce. To znamená žiadne živočíšne tuky, ale radšej tie, ktoré sú v orieškoch, olivách a slnečnicových jadierkach.

NÁŠ TIP: Kedy je čas na detox? Vaše telo vám to povie samo – toto sú príznaky

zdravé tuky z orieškov pomáhajú očistiť pečeň

Zázračný mix 6 surovín!

Ak chcete  pre svoju pečeň detoxikačnú bombu, vyskúšajte recept na zdravú šťavu, ktorú si za pomoci mixéra, či odšťavovača vyrobíte pohodlne vo svojej kuchyni.

Potrebovať budete 3 mrkvy, ktoré obsahujú betakarotén (vitamín A). Ďalej červenú repu, tá obsahuje rastlinné flavanoidy. 2 červené jablká, v ktorých nájdeme pektín, veľmi dôležitá látka na udržovanie rovnováhy cholesterolu. Pripravte si aj 6 zelených listov kapusty, ktoré obsahujú chlorofyl. Napokon ešte 1/2 citrónu a malý kúsok zázvoru. Kvôli chuti ale aj ako zásobáreň vitamínu C a pre pomoc s trávením. Podľa toho, či použijete mixér alebo odšťavovač doplňte vodou. Výsledkom by mali byť 2 až 4 poháre detoxikačnej posily pre vašu pečeň.

Nezabudnite však, že zdravie nezískame ani nestratíme len za jeden deň. Namiesto drahých doplnkov výživy či nezmyselných diét vám odporúčame osvojiť si správnu životosprávu. Zelené smoothie sa perfektne hodí na raňajky či ako pochúťka počas dňa, no samo o sebe vašu pečeň neuzdraví. Pamätajte teda na pravidelný pohyb, dostatočný spánok, pitný režim a tiež na vaše mentálne zdravie, ktoré môže vaše telo vo veľkom ovplyvňovať.

drink pre očistu pečene a detox

Veríme, že sme vás inšpirovali a pri písaní nákupného zoznamu naň nabudúce nezabudnete spomínané suroviny pripísať. Všetky tieto suroviny sa tak či onak hodia do pestrej a vyváženej stravy. Veľa vás stáť nebudú a navyše vášmu zdraviu prospejú.

Zdroj: Medical News Today