Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

Psychológia osobnosti: Ako zistiť, kým vlastne ste?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-08-02 09:49:19

Psychológia osobnosti vám napovie, kto ste. Sangvinik, flegmatik, melancholik či cholerik? Spoznajte samú seba!

Zaujímalo vás niekedy, aký typ osobnosti ste? V dnešnom svete sa to hemží informáciami o psychológii osobnosti. Na internete nájdete množstvo testov a v kníhkupectvách sa knihy o osobnosti tešia veľkému záujmu. Prečítajte si viac o najstaršom učení o osobnostiach.

Psychológia osobnosti: Systém 4 temperamentov

Táto typológia je súčasťou tradičnej grécko-arabskej medicíny, kde sa využívala na liečbu rozličných ochorení. Ľudí rozdeľovali na základe pomeru ich telesných tekutín, a podľa tej dominantnej sa zaradili do jednej z týchto skupín:

 • sangvinici (lat. sanguis – krv),
 • flegmatici (lat. flegma – hlien),
 • cholerici (starogr. cholé – žlč),
 • melancholici (starogr. melas, melanos – čierny, cholé – žlč).

Hoci moderná psychológia odmieta toto rozdelenie (vo všeobecnosti odmieta akúkoľvek typológiu osobnosti), toto základné rozdelenie sa dodnes používa vo vedeckých kruhoch aj v každodennom živote. Je dobré poznať, ktoré črty sú pre nás dominantné, pretože je to jeden zo spôsobov sebapoznávania.

Sangvinik

Sangvinik je ústretový, živý, optimistický a bezstarostný. Miluje výzvy a dobrodružstvo, nachádza v živote veľa vzrušenia a dokáže svoje zážitky zaujímavo a pestro rozprávať. Od najútlejšieho detstva je zvedavý a veselý, dokáže sa hrať so všetkým, čo je pri ruke, zbožňuje prítomnosť ostatných.

Sangvinik je ústretový, živý, optimistický a bezstarostný.

Dobre si pamätá farby, na rozdiel od mien a iných faktov. Je pre neho prirodzený fyzický kontakt s ostatnými, dotyky, objatia, pohladenie. Má vrodený zmysel pre dramatickosť a môže byť vynikajúcim hercom.

Ťažko znáša nudu a vždy vyhľadáva pestrosť – čo môže spôsobovať ťažkosti v milostnom živote. Práve preto, že neustále vyhľadáva radosti života, má sangvinik sklony k závislosti a častokrát bojuje s prejedaním a nadváhou.

Sangvinik je veľmi kreatívny a vďaka svoji prirodzeným vlastnostiam sa hodí do týchto odvetví:

 • marketing,
 • cestovanie,
 • móda,
 • varenie alebo
 • športy.

Flegmatik

S flegmatikom sa vychádza najlepšie zo všetkých povahových typov.  Má rád priateľov, ale je šťastný i o samote. Dokáže sa ľahko prispôsobiť každej situácii. Vie si zachovať kľud, chladnokrvnosť a sústredenosť za každej situácie.

Má veľa priateľov, pretože sa s ním dobre vychádza, je najlepším priateľom. Nikoho neuráža, dokáže počúvať, nemá potrebu hovoriť, vie byť bútľavou vŕbou alebo chápajúcim publikom.

Negatívnou črtou flegmatika je, že vyzerá ako leňoch, večne odkláda prácu alebo sa jej úplne vyhýbalen nerád dáva najavo svoje city, zdá sa byť strašne mdlý.

Flegmatik si vie zachovať kľud a sústredenosť.

Zvyčajne je verným partnerom a milujúcim rodičom. Darí sa mu udržiavať vzťahy s dlhoročnými priateľmi, susedmi a známymi. Pôsobí aj ako mediátor a snaží sa vyhnúť konfliktom, tiež sa snaží pomôcť iným dosiahnuť pokoj v narušených vzťahoch.

Má charitatívneho ducha a rád pomáha iným. Ideálne kariérne smerovanie pre flegmatika je napríklad:

 • zdravotníctvo,
 • učiteľstvo,
 • psychológia alebo poradenstvo,
 • sociálne služby.

Cholerik

Cholerik má neustále na mysli svoje ciele. Má silnú vôľu, rozhodnosť, problémy rieši rýchlo. Zmýšľa logicky, všetko analyzuje a je veľmi priamy. Nie je najlepším partnerom do spoločnosti, pretože neznáša „small talk“ – oveľa radšej má hlboké debaty. Radšej ostane sám doma, než by šiel do spoločnosti povrchných ľudí.

Melancholik má silnú vôľu, rozhodnos a problémy rieši rýchlo.

Je cieľavedomý a skvelý organizátor. Má intuíciu pre odhad situácie a obvykle má pravdu. Miluje krízové situácie, v ktorých exceluje. Musí vždy víťaziť a potom hľadať spôsob, ako si zachovat tvár. Nevie vysadiť z pracovného tempa a núti k nemu i svoje okolie.

Ideálne zamestnanie cholerika je v jednej z týchto oblastí:

 • manažment,
 • technológie,
 • štatistika,
 • programovanie,
 • podnikanie.

Melancholik

Melancholik je nenáročný a tichý a má rád samotu. Je mlčanlivý a premýšľavý, veľmi dôležitou je pre neho duchovná činnosť. Je vážny, stanovuje si dlhodobé ciele a zaoberá sa iba vecami, ktoré majú trvalý význam.

Melancholik je mlčanlivý a premýšľavý.

Je perfekcionista a pokiaľ niečo robí, robí to len poriadne, záleží mu iba na kvalite. Neznáša plytvanie a miluje výhodné kúpy. Dokáže byť starostlivý a súcitný s úprimným záujmom o iných ľudí.

Medzi negatívne stránky patrí fakt, že venuje plánovaniu príliš mnoho času. Na svoje okolie kladie nerealistické nároky, uplatňuje na ostatných svoj perfekcionizmus.

Perfektná kariéra čaká melancholika v týchto oblastiach:

 • manažment,
 • účtovníctvo,
 • sociálna práca alebo
 • administratíva.

Čo myslíte, ktorý typ osobnosti ste? Alebo ste skôr zmesou viacerých typov? Otestujte sa a nezabudnite sa podeliť sa o článok s vašimi priateľkami!

 

Najnovšie články

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy