Prečo máme lupiny a čo s nimi? – Omladnut.sk

Prečo máme lupiny a čo s nimi?

Najpredávanejší šampón na svete je šampón proti lupinám. Každú minútu sa ho na svete predá 110 fliaš, čo je 29 miliónov ročne. Napriek tomu je problém s lupinami stále aktuálny a trápi veľa z nás.

Čo vlastne lupiny sú?

Lupiny sú drobné biele alebo sivasté „vločky“, ktoré padajú z hlavy. Okrem estetického problému nám spôsobujú diskomfort najmä svrbením.

Vznikajú tak, že epidermis – vrchná vrstva pokožky sa neustále obnovuje, tieto bunky sa tlačia na povrch a ak je tento proces rýchlejší ako má byť, vytvárajú sa zhluky a tie sa odlupujú.

Zvýšená tvorba môže byť spôsobená kvasinkami Mallasezia globosa. U niektorých ľudí vzniká dokonca zápalová reakcia.

Niekomu sa lupiny prirodzené odlupujú a padajú, je však forma tohto ochorenia, pri ktorej sa na pokožke hlavy vytvára súvislá vrstva zhrubnutej kože.

Lupiny môžu mať genetický základ, ale môžu ich vyvolať, či zhoršiť aj ďalšie faktory ako stres, či strava.

Pri správnej liečbe a starostlivosti je možné ich dostať pod kontrolu tak aby nám nespôsobovali problémy.

Ako sa ich zbaviť

Prvou a najjednoduchšou formou liečby je používanie šampónov s liečivými zložkami ako je zinok, ketakonazol atd.  Treba sa riadiť pokynmi, liečba zvyčajne štartuje intenzívnymi denným používaním špeciálneho šampónu po dobu dvoch týždňov a potom pokračuje udržiavacou kúrou – dvakrát týždenne. Môže totiž dôjsť k podráždeniu pokožky.

Z prírodných liekov je účinné oplachovanie rozmarínom, tea tree oil alebo  lokálne použitie aloe vera na noc a ráno opláchnuť.

Zdroj: dailymail.co.uk, trichologists.org.uk

foto:flickr.com/o5com
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.