Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Používate LinkedIn? Pomôže vám nájsť si novú prácu moderným spôsobom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2019-08-01 12:52:33

LinkedIn je s viac ako pol miliardy užívateľov najväčšou profesionálnou sociálnou sieťou na svete. Je to miesto na zdieľanie skúseností a informácií, hľadanie práce a poskytuje možnosť prepájať sa s profesionálmi z vašej pracovnej oblasti.

Moderný spôsob hľadania práce

LinkedIn spája niekoľko skvelých možností do jednej sociálnej siete: môžete si tu vytvárať sieť kontaktov, zdieľať svoje myšlienky alebo reagovať na myšlienky iných profesionálov a to najdôležitejšie: viete si tu nájsť prácu.

A to hneď dvoma spôsobmi.

Prvým je – podobne ako pri klasickom hľadaní práce – priame oslovovanie potenciálnych zamestnávateľov. Váš LinkedIn profil poslúži ako ľahko editovateľný a príťažlivý životopis, viete si zároveň pozrieť, kto každý pracuje pre firmu, o ktorú sa zaujímate a aké hodnoty firma zastáva. Firmy uverejňujú aktuálne ponuky práce na svojich profiloch a na tie viete hneď zareagovať. S tým súvisí aj druhý spôsob.

LinkedIn vám vie ukázať všetky pracovné ponuky, ktoré sú pre vás relevantné. Vyberá podľa toho, čo ste vyplnili vo vašom profile a o čo sa zaujímate. Všetky ponuky tak vidíte na jednom mieste, priamo tam na ne častokrát viete aj zareagovať. Navyše, ak si v profile zaškrtnete, že máte záujem o pracovné ponuky, recruiteri, ktorí na vás narazia, vám ich budú zasielať sami. Toto je najjednoduchší spôsob, ako mať prehľad o pracovných príležitostiach.

LinkedIn je jednoducho moderný nástroj v 21. storočí a je dnes už neoddeliteľnou súčasťou pre mnohých zamestnancov, freelancerov aj pre množstvo firiem. Je ale veľmi dôležité mať aktuálny a príťažlivý profil.

V tomto článku vám preto poradíme, ako si vylepšiť svoj profil na LinkedIn tak, aby zaujal. Vopred vás upozorňujeme, že možností je veľmi veľa – nemusíte všetky zmeny uskutočniť naraz. Prakticky je to nemožné a navyše prídete o akúkoľvek motiváciu. Namiesto toho to vyskúšajte krok za krokom a postupne upravujte sekcie vo svojom osobnom profile.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa LinkedIn (@linkedin),

Zistite, kto vidí váš profil na LinkedIn vo vyhľadávaní

Vyhľadávanie v LinkedIn využívajú milióny HR špecialistov, manažérov a recruiterov každý týždeň. V týchto vyhľadávaniach môžu objaviť aj vás. Vďaka možnosti odsledovať si, kde a ako vás ľudia našli, čo mali spoločné, akú pozície zastávajú či pre akú firmu pracujú viete zistiť, či váš profil pomáha vášmu cieľu. Okrem iného vám LinkedIn ukáže aj kľúčové slová, pri ktorých sa váš profil objaví vo výsledkoch. či mestá a krajiny, v ktorých sú otvorené pozície, ktoré na váš profil sedia.

Nevidíte výsledky, ktoré sú pre vás relevantné? Ak si hľadáte prácu, ale ľudia, ktorí vás nachádzajú, pracujú v inom odvetví alebo inom meste, je možné, že niekoľko malých zmien v profile tomu môže pomôcť. Keď si profil vyplníte podľa našich tipov, začnú vás objavovať tí správni ľudia, ktorí pre vás môžu mať pracovnú ponuku, ktorú hľadáte.

linkedin ukážka profilu
Vyhľadávanie v LinkedIn je jednoduché a prehľadné. Zdroj: LinkedIn

Vyplňte základné informácie

Svoj profil by ste mali pravidelne aktualizovať a pristupovať k nemu ako k životopisu, ktorý však môže vidieť každý. Nejde len o to, čo zdieľate, ale aj o informácie, ktoré uvádzate. Tie by mali byť pravdivé a hlavne aktuálne.

Na začiatok vyplňte základné informácie o vzdelaní a pracovných skúsenostiach. Je vhodné spomenúť aj dobrovoľníctvo a prácu na projektoch, účasť na vzdelávacích programoch alebo absolvovanie rozličných kurzov.

Okrem názvu spoločnosti a vašej pozície je vhodné spomenúť v niekoľkých bodoch vaše povinnosti a tiež úspechy. Podobne ako v životopise, mali by ste vyzdvihnúť tie skúsenosti, ktoré sú kľúčové a môžu byť zaujímavé pre potenciálnych zamestnávateľov.

Foto – Príklad vyplnenia pracovných skúseností na LinkedIn

Zdroj: Soňa Pohlová (LinkedIn)

Súhrn

Súhrn je jednoduché resumé, v ktorom zhrniete všetky vaše kvalifikácie a skúsenosti do prehľadného textu, podľa ktorého sa človek rozhodne, či bude váš profil čítať ďalej alebo nie. V ideálnom prípade by mal váš súhrn mať maximálne 3-5 krátkych odsekov. Pokojne môžete zahrnúť aj niekoľko odrážok.

Cieľom je, aby sa čitateľ zorientoval ľahko a porozumel tomu, čo vás záujíma, aké sú vaše kľúčové zručnosti, v čom ste výnimočná a aké pracovné skúsenosti ste už nazbierali. Nezabúdajte, v jednoduchosti je silna. Napríklad:

dobrý LinkedIn profil
Zdroj: Soňa Pohlová (LinkedIn)

Motto

Vaše motto môže byť jednoducho vaša aktuálna pracovná pozícia. Pokiaľ teraz nepracujete, viete vyskúšať niečo kreatívnejšie. Nebojte sa byť osobnejšia, vyzdvihnúť, čo ste v už dokázali, čomu sa venujete alebo v čom sa líšite od ostatných ľudí vo vašom odvetví. Môžete spomenúť, prečo hľadáte novú prácu, aké úspechy ste dosiahli v tej predošlej alebo čo je vaša silná stránka. Využite ten priestor na upútanie pozornosti.

linkedin profil príklad
Zdroj: Soňa Pohlová (LinkedIn)

Profilová a cover fotka

Aj toto je priestor, ktroým sa prezentujete. Samozrejmosťou je profesionálna profilová fotografia. To neznamená, že sa musíte ísť fotiť do štúdia. Jednoducho by to mala byť kvalitná fotka, na ktorej vám vidieť tvár a vaše oblečenie je v súlade s odvetvím, v ktorom si hľadáte prácu.

Vaša cover fotka vie o vás prezradiť niečo navyše, či už to bude citát alebo ukážka vašej práce v prípade, že tvoríte grafiku alebo iné umenie. Skvelým príkladom je tiež využitie fotky vášho produktu, napríklad:

Zdroj

Dôležité: Hovorte o svojich úspechoch a zručnostiach

Jedna časť osobného profilu na LinkedIn je venovaná zručnostiam a úspechom. Odporúčame vám ju naozaj vyplniť – štandardom je začať s 5 až 10 zručnosťami. Nemusíte sa striktne držať len vášho odboru, všeobecné mäkké ale aj technické zručnosti pomôžu ľuďom vytvoriť si celistvejší obraz o vašej práci.

Zdroj: Soňa Pohlová (LinkedIn)

Sila LinkedIn: Spojte sa s ľuďmi, ktorých (ne)poznáte

Bývalí spolužiaci zo školy alebo kolegovia z predchádzajúceho zamestnania sú dobrý začiatok. Predstavte si LinkedIn ako vašu osobnú sieť kontaktov. Networking či sieťovanie nie je len termín, ktorým sa radi ohadzujú ľudia na firemných večierkoch alebo odborných konferenciách. Vo veľkom vám môže pomôcť, keď budete hľadať odborníka, radu či dokonca novú prácu. Preto sa nebojte pridávať si na LinkedIn ľudí, ktorých osobne nepoznáte.

Začať môžete importovaním kontaktov z vášho emailu či Facebooku, neskôr vám na základe tohto zoznamu známych aj LinkedIn začne ponúkať ľudí, ktorých možno poznáte. Navštevujete trhy práce alebo sa zapájate do miestnych dobrovoľníckych činností? Spojte sa aj s nimi! Môžu vám odporučiť zaujímavé firmy, vzdelávacie podujatia či zdroje, ktoré viete využiť pre svoje podnikanie alebo prácu.

Okrem toho, každý človek vo vašej sieti kontaktov vám môže „potvrdiť“ (endorse) zručnosti a schopnosti, ktoré si v profile vyplníte. Toto vám vie pomôcť najmä v prípade, že si váš profil prezerajú potenciálni klienti alebo zamestnanci.

Sledujte firmy a organizácie, ktoré vás zaujímajú

LinkedIn prepája ľudí aj organizácie. Môžete sledovať firmy či neziskovky, dokonca aj témy, ktoré vás zaujímajú, a vždy dostávať aktuálne informácie o otvorených pozíciách alebo novinkách na trhu, či dokonca pozvánky na nadchádzajúce podujatia, akými sú napríklad veľtrhy práce či networkingový večer.

LinkedIn vám umožní vidieť aj to, kto pre danú firmu pracuje. Môžete sa s týmito ľuďmi prepojiť a získať cenné rady pri uchádzaní sa o zamestnanie v ich firme. Spoznáte tiež firemnú kultúru a môžete vidieť, aké benefity získavajú ich zamestnávatelia. Toto môže byť pre vás smerodajné v prípade, že sa obzeráte po novej práci a vyberáte si medzi viacerými spoločnosťami.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa LinkedIn (@linkedin),

Zapájajte sa do diskusií, zdieľajte relevantný obsah

Vedeli ste, že napriek obrovskému množstvu ľudí, ktorí sa na LinkedIn pravidelne prihlásia, iba približne 10 % používateľov vytvára nejaký obsah? Či už vlastné blogy, alebo zdieľaním článkov, videí a iných zdrojov. A z tohto množstva ľudí sa len mizivé percento zapojí naozaj aktívne do diskusií, ktoré sa odohrávajú online.

Túto skutočnosť môžete využiť vo svoj prospech, a to hneď dvojako:

  • môžete sa učiť a rozširovať svoje znalosti tým, že budete sledovať ľudí, ktorí pridávajú hodnotný obsah
  • môžete obsah sami pridávať a vyniknúť tak v mori iných používateľov

Nemusíte si z LinkedIn robiť rodinný album. Ak však natrafíte na zaujímavý obsah, ktorý súvisí s vašim odborom, zazdieľajte ho. Nebojte sa komentovať alebo reagovať na príspevky iných.

žena používa linkedin
Zdroj: Rawpixel

Rady na záver

  • uvádzajte link na váš LinkedIn profil v životopise
  • vaša profilová fotka by mala byť vhodná napríklad na životopis (oblečenie vhodné do práce, o akú máte záujem, viditeľná tvár, profesionálny vzhľad)
  • svoj profil pravidelne aktualizujte
  • váš profil si viete vytlačiť ako PDF – to je skvelá pomôcka, keď si ho chcete skontrolovať

Rozumieme, že táto sociálna sieť vás na prvý pohľad môže vystrašiť. Kvalitne vyplnený profil a silná sieť kontaktov ale môžu byť prínosné vo vašom profesionálnom živote. Zviditeľníte svoju prácu, spoznáte ďalších ľudí z branže a môžete váš profil využívať ako online vizitku pre potenciálnych klientov alebo zamestnávateľov.

Zdroj titulnej fotky: StockSnap (Pixabay)

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy