Ak to neurobím poriadne, radšej sa do toho ani nepustím. Hovorí vám tento prístup niečo? Ak patríte medzi ženy, ktoré na pohovoroch častokrát spomenú vlastný perfekcionizmus ako črtu (či už kladnú alebo zápornú), tento článok vám možno otvorí oči. Perfekcionizmus zblízka totižto vôbec nie je perfektný.
Snaha o dokonalosť vás môže pripraviť o úspech
Znie to šialene, že? Veď sa len snažíte urobiť svoju prácu najlepšie ako len môžete. Častokrát to však znamená, že tú prácu neurobíte (poriadne). Koľkokrát ste sa už zastavili pri prvej snímke prezentácie a strávili na nej tak veľa času, že na zvyšok neostal dostatok? Ostali vám tak dve možnosti: buď prezentáciu dokončíte, no s výsledkom nebudete spokojná, alebo to celé necháte tak.
Problém ani tak nie je váš pokus o dokonalú snímku – kvalitné prezentácie sú v práci predsa dôležité (rovnako je aj perfektný poriadok v domácnosti, uhladený vzhľad či napríklad dokonalé darčeky pre blízkych). Avšak častokrát potrebujeme pomoc od iných na to, aby sme uspeli. Podľa expertky na šťastie Petry Kolberovej sa perfekcionisti málokedy odhodlajú požiadať o pomoc. Navyše sú ochotní riskovať oveľa menej ako iní, pretože sa obávajú toho, že sa niečo pokazí. V skutočnosti to znamená, že svoj potenciál obmedzujú – namiesto toho, aby ho využili naplno.
Je teda možné, že by ľudí perfekcionizmus brzdil a bránil im v úspechu? Vyzerá to tak, že áno. Mnoho príležitostí perfekcionistom ujdú nie preto, že ich zmeškali, ale preto, že sa neodhodlali pustiť sa do toho. Strach z toho, že nie sú vhodní na danú úlohu alebo že ešte nie sú pripravení ich tak mohol obrať o možnosť na úspech.
NÁŠ TIP: Úspešné podnikateľky sa riadia týmito pravidlami, poznáte ich?
Perfekcionizmus nie je silnou stránkou
Práve naopak. Ak sa na to pozrieme v kontexte toho, ako v skutočnosti perfekcionizmus ovplyvňuje rozhodovanie ľudí, zistíme, že ide o slabinu. Perfekcionizmus je zvyčajne schovaný za strach – strach z neúspechu, strach z toho, že urobíme chybu, strach z toho, že sa nám nedostane uznania, po ktorom túžime. Toto uznanie môže prichádzať od iných, no tiež to môže byť obraz, ktorý si vytvárame sami o sebe.
Preto je pre perfekcionistov pochopiť dôležitú vec: táto vlastnosť nie je silou. Nepridáva im na úspechu, naopak, oberá ich o mnohé príležitosti, častokrát ich paralyzuje a dokonca môže do nepríjemných situácií priviesť aj ich okolie.
Dokonalosť, ako hocaký iný strach, sa usiluje byť neustále krok vpred, aby sa mohlo zabrániť chybám či neúspechu. Namiesto prítomnosti teda perfekcionisti častokrát žijú v akejsi možnej budúcnosti, neustále analyzujú, čo by sa stalo keby… a to dáva náskok tým, ktorí neriešia všetko do detailov. Pritom je to dnešok, na ktorom záleží – prítomný okamih, ktorý sa oplatí prežívať naplno.
NÁŠ TIP: Naučte sa žiť v prítomnosti. Pomôže vám v tom meditácia
Naša hodnota nemá nič spoločné s dokonalosťou
Veľkou chybou perfekcionistov je, že vkladajú celú svoju hodnotu do výsledkov svojej práce. Čím dokonalejšie výsledky, tým vyššia hodnota. Takto to však vôbec nefunguje. V prvom rade: dokonalosť neexistuje. Pokus o ňu bude vždy odsúdený na neúspech.
Okrem toho však sebaláska vždy zahŕňa aj naše nedostatky. Perfekcionizmus sa, narozdiel od sebalásky, pozerá len na naše nedostatky a hľadá spôsoby, ako ich odstrániť. To nám však brániť v zdravom vzťahu voči sebe samým. Podľa Petry sa neoplatí zamieňať usilovnú prácu na sebe s perfekcionizmom – hoci môžu navonok pôsobiť podobne, ich dopad na naše duševné zdravie je drastický odlišný.
Podobá sa to napríklad na vplyv, ktorý na nás majú dokonalé obrázky na Instagrame. Tiež máte niekedy dosť toho, ako dokonalé sú tie fotky online? Bez akné, bez kíl navyše, bez problémov? A pritom všetci vieme, že život nie je dokonalý.
No práve v tom spočíva jeho krása. Užívajme si prítomnosť, buďme odvážne ženy a prijímajme život s chuťou objavovať. Napokon, k šťastnejšiemu životu nám netreba dokonalosť – stačí niekoľko jednoduchých krokov.
Zdroj titulnej foto – Freepik.com
Zdroj: Greatist