Máte problémy so zrakom? Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, ako nahradiť každodenné nosenie okuliarov a šošoviek, laserová operácia očí môže byť možnosťou vhodnou aj pre vás.
Pre koho je operácia očí vhodná?
Dvoma hlavnými faktormi, určujúcimi potenciál laserovej operácie očí je váš vek a druh očnej vady.
Takéhoto zákroku sa môžu zúčastniť osoby medzi 18 a 45 rokov. U mladších pacientov sa operácia očí vykonáva len vo výnimočných prípadoch nakoľko môže vekom¸ dôjsť k ďalšiemu vývinu očnej vady.
V súčasnej dobe sa dá laserovou operáciou riešiť takmer každá očná vada. Najčastejšími sú pacienti trpiaci krátkozrakosťou, ale takýto zákrok je možnosťou aj pre ľudí trpiacimi astigmatizmom alebo ďalekozrakosťou.
Je niekoľko vecí, na ktoré by ste si však mali dávať pozor skôr, než sa pre operáciu očí rozhodnete. Prečítajte si, aké, aby vás nič neprekvapilo.
Čo ma čaká pred laserovým zákrokom?
Ak ste sa rozhodli pre laserovú operáciu očí, prvým krokom bude rezervovanie si termínu u vášho lekára. Počas tejto návštevy vás okrem konzultácie čakajú aj rôzne vyšetrenia zraku, aby sa tak zistilo či ste vhodný kandidát na tento typ zákroku.
Ako súčasť predoperačného vyšetrenia vám pomocou prístroja zmerajú zakrivenie rohovky, objektívne refrakcie a vnútroočný tlak. Takéto vyšetrenie trvá iba niekoľko sekúnd. Ďalej sa meria hĺbka prednej komory oka, hrúbka rohovky a všetky parametre zakrivenia. Súčasťou sú aj ďalšie štandardné očné vyšetrenia súvisiace so zrakovou ostrosťou, vyšetrenia očného pozadia a iné.
Predoperačné vyšetrenie trvá približne 30 minút, súčasťou je konzultácia počas ktorej je aj anamnéza pacienta. Predtým ako sa na takéto vyšetrenie vyberiete, môžete si pripraviť otázky týkajúce sa operácie na ktoré vám lekár môže pri tejto príležitosti zodpovedať.
Pred takýmto vyšetrením by ste nemali nosiť šošovky aspoň tri dni a lekára navštíviť nenalíčená.
Aké máme možnosti?
Existuje niekoľko typov laserových operácií očí. Laserová operácia metódou ReLEx SMILE. Ide o najviac bezpečnú operáciu s doživotnou zárukou, kedy nehrozí návrat dioptrií ani pooperačné komplikácie ako syndróm suchého oka. Po operácii touto metódou sa vracia zraková ostrosť už po 2 hodinách od operácie. Inými typmi sú laserová operácia metódou Femto LASIK a operácie typu PRK, LASEK a Epi-LASIK, ktoré sú menej finančne náročné.
Ako prebieha operácia laserom?
V deň zákroku strávite na klinike približne 2 hodiny. O celom priebehu vašej návštevy vás bude informovať váš lekár počas predoperačných vyšetrení. Na začiatku pacient absolvuje ešte finálne vyšetrenia a následne je prevezený na operačnú sálu.
Priebeh samotnej operácie je veľmi rýchli. Operácia očí trvá niekoľko minúť a v prípade využitia najmodernejších technológií je možnosť absolvovať celý proces do niekoľkých sekúnd. Pred samotným spustením sú pacientovi aplikované kvapky na znecitlivenie, takže necíti bolesť, iba mierny tlak. Tieto pocity sa líšia vzhľadom na rôzne metódy laserových operácii.
V priebehu operácie je dobré zamerať sa na fixný bod, aby oči ostali stále a nedochádzalo k pohybu.
Čo nasleduje po operácii?
Spolu s vami si na operáciu určite niekoho priveďte. Aj keď je už operácia očí v dnešnej dobe pomerne bežnou záležitosťou, má určité následky, napríklad obmedzením videnia niekoľko hodín bezprostredne po zákroku. Vaša spoločnosť vám zabezpečí bezpečnú dopravu z operácie domov.
O vašom stave a o liekoch potrebných pre správne uzdravenie sa oka vás bude informovať váš lekár pred aj po operácií.
Aké sú riziká laserovej operácie očí?
Pri niektorých typoch operácií môže dôjsť k vzniku jazvičiek na rohovke. Takéto riziko hrozí najmä ak trpíte krátkozrakosťou alebo astigmatizmom, v prípade, že sú vaše dioptrie -5,0 a vyššie. Čím vyššia dioptria sa odstraňuje, tým je vyššie riziko vzniku jaziev na rohovke. Vzniku jaziev v prípade liečenia ďalekozrakosti sa predchádza aplikovaním kortikoidných kvapiek počas 3-6 mesiacov.
Ďalším nepríjemným výsledkom takejto operácie môže byť syndróm suchého oka, ktorý môže trvať niekoľko mesiacom, dokonca aj rokov. Pacienti si tak dlhodobo musia kvapkať suché slzy.
Iným prípadom je použitie femtosekundového laseru pri povrchových metódach, kedy nehrozí riziku vzniku jaziev. Syndróm suchého oka je mierny a väčšinou vymizne do 1-2 mesiacov. Po operácii sa do oka aplikujú antibiotické a kortikoidné kvapky počas 10 dní.