Opätky áno alebo nie? – Omladnut.sk

Opätky áno alebo nie?

Existuje niečo viac sexi ako nohy v krásnych vysokých lodičkách? Všetky máme zrazu iné nohy, iné sebavedomie, iný zadok, iný pocit. Cítime sa elegantne, zvodne, sebavedomo, žensky. Opätky sú len a len našou výsadou. A je úplne jedno, že nie sú pohodlné ako tenisky. Túto daň zaplatíme bez mihnutia oka. Sú však naozaj také škodlivé ako sa hovorí?

 

Čo by ste mali o opätkoch vedieť?

Výška zdravého opätku predstavuje 1,5 centimetra. Obuv bez žiadneho opätku tiež nie je vhodná, obľúbené baleríny by sa mali striedať s topánkami na vyššom opätku. Ženy by sa mali vyvarovať noseniu vysokých topánok počas celého dňa, pri ceste do práce alebo naopak v kancelárii by si mali obuť pohodlnú obuv. Unaveným nohám by mali venovať dostatočnú starostlivosť v podobe masáže alebo nohám uľaviť krúživými pohybmi v členku. Najlepšie je vraj skončiť s nohami na stole! Aspoň na malú chvíľku…

Opätky ocenia aj muži – ortopédi

Ortopéd MUDr. Petr Zubina z centra zdravotnej starostlivosti Medicover  rezignoval na to, aby opätky pacientkam zakazoval. Radšej ich zoznamuje s možnými rizikami vysokých opätkov a naordinuje niekoľko cenných rád. „Dlhodobé nosenie opätkov ovplyvňuje celkové držanie tela. Dochádza k napätiu chrbtového svalstva, preťažujú sa veľké i malé kĺby dolných končatín. Nevhodný opätok môže spôsobiť bolesti kolien a bedier, oslabenie svalového aparátu nohy, preťaženie a kolaps priečnej klenby a vedie k následnému vzniku deformácií prstov – kladivkové deformácie prstov alebo vybočenie palca,“ vymenúva najčastejšie problémy spôsobené vysokými opätkami ortopéd.

Patríte aj vy medzi tie, ktoré by mali zabudnúť na opätky?

Podľa ortopéda MUDr. Petra Zubinu sú vysoké opätky nevhodné pre ženy, ktoré celý deň chodia alebo stoja na nohách a tiež by sa im mali vyhnúť ženy, ktoré majú genetické predpoklady k deformácii prstov. „Pokiaľ sa u vás v rodine vyskytujú tzv. vybočené palce na nohách, kladivkové deformácie prstov, radšej sa podpätkom vyhnite,“ odporúča špecialista.
Vysoké opätky nie sú podľa jeho slov vhodné ani pre tehotné ženy, ktorých nohy sú zaťažované pre vyššiu váhu, ženy s nadváhou a ženy trpiace bolesťou chrbta by mali poličky s topánkami na opätku len poprezerať.

V posilňovni rozšírte tréning o kvalitný strečing

Síce sa aj kondičný a osobný tréner Mgr. Martin Košťál priznal, že ako muž hovorí opätkom áno, no ako odborník im dáva prísny Stop. „Topánky na vysokom opätku sú na míle vzdialené zdravým topánkam. Nemôžete ich vystlať ortopedickou vložkou, noha nie je v prirodzenej polohe,“ argumentuje odborník z posilňovne, ktorý podľa vlastných slov spozná, ktorá klientka je milovníčkou života na vysokej nohe. „Klientky, ktoré pravidelne nosia vysoké opätky, majú skrátenú Achillovu šľachu. Navyše, mnoho žien nechodí na opätkoch s istotou a hrozí im podvrtnutie členka,“ upozorňuje Košťál.  Odporúča preťahovať Achillovu šľachu a posilňovať priečnu i pozdĺžnu klenbu nohy, vyzdvihuje chôdzu na boso, napríklad v piesku a pravidelné masáže nôh.

Existuje riešenie?

Pri výbere topánok na vysokom opätku je dôležitý sklon a vytvarovanie klenby. Odborníci sa zhodujú  na tom, že materiálom číslo jeden je prírodná koža, ktorá sa ľahko prispôsobí a je priedušná.  „Popri estetických aspektoch je potrebné dbať na komfort a s tým spojenú zdravotnú nezávadnosť,“ zdôrazňuje Michal Kubánik, nákupca dámskej obuvi značky Baťa. Odporúča preto technológiu Insolia Baťa, ktorá odľahčuje prednú časť chodidla, takže váha sa prenáša zo špičky na pätu. Chôdza na vysokej nohe sa stáva pohodlnejšou, stabilnejšou a pomáha odstraňovať napätie a bolesť v nohách.  „Túto technológiu značka Baťa ponúka od roku 2004 a napriek vyššej cene takýchto modelov je dopyt po topánkach zaujímavý. Vďaka funkčnosti si našla technológia Insolia Baťa svojich zákazníkov, čo je dôkaz, že slovenské a české ženy chcú svojim nohám dopriať komfort,“ vysvetľuje Kubánik zo spoločnosti Baťa. Z nákupných trendov vyplýva, že dámy vyhľadávajú stabilitu a topánky so širšími opätkami najmä v zime.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.