Vnútorná očista tela je rovnako dôležitá ako tá vonkajšia. Spoznajte štyri bylinky, ktoré preliečia vašu pečeň a zbavia ju pritom toxínov.
Prečo očista pečene?
Pečeň patrí ku jedným z najdôležitejších orgánov, ktoré sa v ľudskom tele nachádzajú. Denne nám pomáha pri trávení a spaľovaní tukov, ako i pri očiste tela od škodlivých látok a toxínov. Spoznajte štyri bylinky, ktoré sú výbornými pomocníkmi pri očiste pečene.
1. Pestrec mariánsky (Silybum Marianum)
Primárnou liečivou zložkou v tejto bylinke je silymarín. Táto zlúčenina chráni pečeň tým, že “nasáva“ deštrukčné látky v pečeni, ktoré sú zodpovedné za poškodenie pečeňových buniek. Silymarín tiež stimuluje regeneráciu pečeňových buniek a pomáha tak pečeň po poškodení opäť obnoviť. Silymarín rovnako pomáha zabrániť vyčerpaniu dôležitej živiny glutathion, ktorá je jednou z najdôležitejších živín pre detoxikáciu pečene.
Silymarín, ktorý nájdete v semienkach pestreca mariánskeho, nie je ľahko rozpustný vo vode, preto by ste z neho len ťažko pripravili čaj. Namiesto toho preto skúste štandardizovaný extrakt obsahujúci asi 140 mg silymarínu určený na čistenie a ochranu pečene.
Zdroj: Pexels
2. Púpava lekárska (Taraxacum officinale)
Každoročne nám s príchodom jari príroda sama ponúka jeden účinný liek na čistenie pečene. Je ním žlto-kvitnúca púpava, lepšie povedané jej koreň. Štúdie ukázali, že má táto rastlinka regeneračné účinky v prípade žltačky, opuchu pečene, hepatitídy a pri problémoch tráviaceho traktu. Odporúča sa denne užiť 500 až 2000 mg extraktu obsiahnutého v kapsuliach. Ak zvolíte alternatívnu cestu, môžete si urobiť odvar v pomere dve lyžičky prášku z púpavy ku jednej šálke vody. Priveďte do varu a nechajte pätnásť minút lúhovať. Odporúča sa piť jeden šálok tri krát denne.
Zdroj: Pixabay (Pexels)
3. Artyčok zeleninový (Cynara Scolymus)
Artičok zeleninový obsahuje zlúčeniny nazývané kafelylchinónové kyseliny, ktoré sa preukázali svojimi silnými regeneračnými účinkami na pečeň. Extrakt z tejto bylinky sa zvyčajne nachádza vo forme kapsúl. Odporúčané dávky sa pohybujú od 300 do 500 mg denne.
4. Kurkuma (Curcuma longa)
Bežne používaný indický koreň je ďalšou účinnou pomôckou pri regenerácii pečeňových buniek. Kurkuma okrem toho zvyšuje produkciu žlče, ktorá pečeni pomáha vyhnúť sa toxínom a môže tiež pomôcť znížiť zápal pečene. V štúdiách kurkumy sa tiež ukázalo, že zvyšuje hladinu dvoch enzýmov podporujúcich pečeň, ktoré podporujú fázovú detoxifikačnú reakciu 2. fázy. Kurkumu nájdete vo forme kapsúl a tabliet, niekedy pod označením „kurkumín“, ktorý je jej kľúčovou zložkou. Vaše telo tiež ocení, ak kurkumu zaradíte do kuchyne pri príprave polievok, či iných jedál.
Zdroj: Mareefe (Pexels)
Ak vaša pečeň netrpí závažnými problémami a hľadáte prevenciu, ako pečeni pomôcť lepšie pracovať a posilniť ju, potom je pre vás užívanie byliniek tým pravým spôsobom. V prípade že máte vo svojom okolí niekoho, pre koho by mohli byť predchádzajúce riadky rovnako nápomocné, neváhajte sa s článkom podeliť.
Zdroj titulnej fotky: Miguel Á. Padriñán (Pexels)