Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

4 faktory, ktoré zmenia váš prístup k výberu športového oblečenia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-10-31 12:16:15

Pri športe naozaj nie je jedno, čo si oblečieme. Existujú však 4 hlavné faktory, ktoré nás počas cvičenia ovplyvňujú: materiál, farba, strih a pôvod oblečenia. V článku vám predstavíme všetky štyri dopodrobna a poradíme vám, ako si zvoliť to najlepšie športové oblečenie!

Vplyv vhodného oblečenia na váš výkon

Aktívny životný štýl nám umožňuje objaviť našu vnútornú silu a krásu. Telo pravidelne podrobované fyzickej aktivite mimoriadne prospieva mysli. Fyzická a mentálna výkonnosť sú veľmi úzko spojené, a preto platí, že čím športovo zdatnejšie telo máte, tým lepšie dokážete reagovať na podnety. Vaša myseľ sa vďaka pravidelnej aktivite stáva odolnejšou a silnejšou.

Čo sa však stane, keď si nesprávne vyberiete oblečenie? Telo chce zlepšený krvný obeh, no športová podprsenka mu v tom bráni? Alebo keď sa myseľ chce cítiť voľnejšie, ale úzke, tlačiace legíny sú ako väzením pre telo, s ktorým je v takom úzkom spojení? Vplyv oblečenia na vaše telo a myseľ je väčší ako si myslíte!

4 elementy

Našťastie si dnes môžeme vyberať z mnohých vzorov a farieb. Športové oblečenie pre ženy je zábavné, farebné, štýlové a dokonca aj sexi. Ako si však vybrať to správne? Všetko vychádza zo 4 elementov správneho oblečenia. Ak vaše oblečenie spĺňa všetky štyri, cvičenie bude pre vás radosťou!

4 elementy pre výber správneho oblečenia

4 elementy pre ideálne športové oblečenie

Pozitívne aj negatívne účinky farieb

Počuli ste už o psychológii farieb? Každá farba má svoju moc a svoj vplyv na človeka a jeho myseľ. Niektoré farby upokojujú, niektoré v nás vyvolávajú pocit radosti, tepla či chladu.
.
 • Červená je optimistická farba, vitálna farba aktívnosti, horúčavy, boja, vášnivého života. Má mocné účinky na naše telo, predovšetkým v súvislosti s telesnou aktivitou a pohodou. Zväčšuje svalovú hmotu, zrýchľuje pulz, zvyšuje tlak krvi a zrýchľuje krvný obeh a vylučovanie adrenalínu. Tiež prehlbuje dýchanie.
 • Zelenej sa hovorí aj farba zdravia. Má upokojujúci vplyv na nervový systém, je účinná pri vyčerpanosti, môže zmierniť migrény. Je to farba pokoja, umiernenosti, odpočinku, rozmýšľania. Jej symbolika má vplyv na náladu človeka, upokojuje a uvoľňuje. Je znakom vyrovnanosti. Má opačné účinky ako červená: znižuje krvný tlak, upokojuje nervový systém a migrény, vytvára osobnú rovnováhu, odstraňuje vyčerpanosť a nespavosť a rozširuje kapiláry.
 • Fyziologické účinky modrej: upokojuje srdečný tep, znižuje rýchlosť dýchania, upokojuje, podnecuje rozumovú aktivitu, ponorenie sa do vlastného vnútra, koncentráciu, usmerňuje smerom do vnútra – hovoria jej aj farba pokoja a odpočinku.
 • Oranžová je vyjadrením tepla, srdečnosti, je ľahučká a hravá. Povzbudzuje aj chuť do jedla a mala by napomôcť pri rannom vstávaní. Má pozitívny vplyv na pľúca, pankreas a slezinu a povzbudzuje srdcovú činnosť. Zrýchľuje trávenie, povzbudzuje chuť do jedla, môže upokojovať alebo znepokojovať.
NÁŠ TIP – Pokiaľ ide o športové oblečenie, pokúšame sa kombinovať farby, ktoré najlepšie vyžarujú našu povahu, aby sme sa cítili pohodlne a domácky.
.

.

Materiál a jeho vplyv na výkon

Správne zvolený materiál je jedna z najdôležitejších vecíKaždá látka má iné vlastnosti, ktoré ovplyvňujú náš výkon, či už je to bavlna alebo elastické materiály.

 • Bavlna tvorí asi polovicu všetkých na svete vyrábaných textílií. V bežeckom ošatení sa jej však radšej vyhnite. Je síce príjemná na dotyk, pružná a mäkká, ale jej schopnosť viazať vodu, resp. pot, ju stavia do polohy bežeckého outsidera.
 • Vysoký obsah Spandexu, čo je obchodný názov pre superpružné vlákna s minimálne 85% podielom polyuretánu, v kombinácii s odolným a konštrukčne nosným polyamidom označeným ako nylon znamená pružnú a mechanicky odolnú pleteninu.
 • Určite ste už zachytili aj názov Lycra. Pri tej platí: čím vyšší obsah, tým je tkanina pružnejšia. Odevy s vysokým podielom superpružných vláken sú úplne priľnavé, tvoria druhú kožu, a sú tak ideálne na športové aktivity.
 • Pri výbere môžete zohľadniť aj elastan. Bavlnené tričko bez prímesy elastanu sa po prvom nosení vyťahá. Na druhej strane, športové oblečenie z polyesteru bez elastanu sa neprispôsobí tvaru tela. Elastan totižto dodáva tričkám pružnosť. Je to umelé vlákno, ktoré sa používa už od polovice minulého storočia. A práve táto látka sa na trhu vyskytuje pod názvami Spandex alebo Lycra. Vďaka elastanu oblečenie sadne na telo perfektne, a neobmedzuje vás v pohybe. Priedušnosť a odvádzanie potu je úloha pre polyester alebo polyamid, ktoré v kvalitnom športovom oblečení tvoria 85-90%.

NÁŠ TIP – Vyberajme si radšej materiály s kvalitnou kombináciou elastických látok, nielen z čistých umelých vlákien. Takéto oblečenie nás bude podporovať v pohybe a zaručuje dlhú životnosť, do ktorej sa oplatí investovať. Ak hľadáte vysokoodolné legíny, ktoré držia postavu a zároveň poskytujú voľnosť v pohybe, vhodnou voľbou sú napríklad Surihaku Pants od Manduka

Strihy pre maximálne pohodlie

Pri dnešnom širokom výbere môžete byť pri cvičení sexi, no tiež môžete zachovať cudnosť a neodhaliť tak veľa. V prípade, že cvičíte vo fitku, sú síce pánske pohľady lichotivé, no môžu odviesť vašu pozornosť od cvičenia – tak ako aj vy pozornosť mužov. Navyše, príliš priliehavé oblečenie neodvádza pot správne.
.
Tipy na správny športový outfit
.
 • Voľný strih trička sa hodí najmä na jogu, kde potrebujeme cítiť voľnosť. Pre maximálne pohodlie môžete skombinovať trendy športovú podprsenku s voľným tielkom. Oblečenie je tak vzdušné, zároveň však pri cvičení nehrozí módne faux pas.
 • Priliehavé nohavice, ako legíny, sú pohodlné a vhodné prevažne na indoor športy, do fitness centra alebo na jogu. Kopírujú tvar tela a tak poskytujú úplné pohodlie. Pre správne odvádzanie potu a úplný komfort vám odporúčame zvoliť ten správny materiál, ako sme písali vyššie. A v prípade, že vás legíny omínajú, necvičte v nich! Neoplatí sa uprednostňovať módu pred pohodlím, je úplne možné mať obe.
 • Zvoliť si môžete aj voľný strih nohavíc, ktorý je ideálny na tanec, jogu či pilates.

NÁŠ TIP – Chceme upútať pozornosť alebo sa chceme cítiť dobre vo vlastnej koži? To, s akým postojom si vyberáme športové oblečenie, je priame odzrkadlenie nášho postoja voči športu. Dbajte teda na výber takého oblečenia, ktoré vám pomôže užívať si šport v každej chvíli.

Využite zľavu na nákup športového oblečenia

Bezpečný pôvod oblečenia

S rastúcou globálnou konzumáciou bude narastať aj množstvo odpadu s ktorým sa budú musieť vysporiadať naše budúce generácie. Keďže by nám malo záležať na tom, čo tu po nás ostane, je práve na našej generácii vymyslieť nové spôsoby spracúvania nepotrebných materiálov. Dobrou správou je, že už dnes máme k dispozícii technológie umožňujúce opätovné využívanie týchto materiálov.

Na čo všetko je dobré dávať pozor pri výbere oblečenia:

 • Výrobca. Našťastie existujú aj uvedomelí výrobcovia, ktorí sa snažia svojou troškou ísť príkladom a využívajú už dnes dostupné technológie na recykláciu materiálov.
 • Oblečenie je vyrobené z certifikovaných látok, ktoré spĺňajú štandard Oeko-Tex. Štandard OEKO-TEX je celosvetovo uznávaný model testovania a certifikácie pre surové, polo-dokončené a dokončené textilné produkty vo všetkých štádiách spracovania a rovnako sa týka aj použitých doplnkov. Jedným z mnohých kritérií je zákaz používania toxických látok a zmäkčovadiel v akejkoľvek časti produktu.
 • Materiály, ktoré sú priateľské voči životnému prostrediu sú napríklad organická bavlna, konope, Modal Sun alebo Tencel.
 • Organická bavlna je mäkká, bez GMO, 100% organická bavlna rastúca bez použitia škodlivých pesticídov.
 • Konope: Prirodzene suchá tkanina vyžadujúca menej vody s nízkym použitím pesticídov oproti klasickej bavlne.
 • Modal Sun je názov pre umelo vyrobené vlákna vytvorené z udržateľného spôsobu pestovania s pridanou ochranou voči slnečnému žiareniu.
 • Tencel je vyrobený z obnoviteľného a udržateľne produkovaného dreva. Materiál Tencel sa vyrába v uzatvorenom procese bez zostatkového odpadu.
NÁŠ TIP – Všetko v prírode je prepojené. Ak sa o ňu budeme patrične starať, bude sa o nás starať aj ona. Výberom oblečenia, ktoré chráni životné prostredie, sa stanete jednou zo (žiaľ) mála zodpovedných ľudí, ktorí aktívne prispievajú k zlepšeniu aktuálneho stavu. A táto zodpovednosť vás naplní pozitívnou energiou, ktorá sa preukáže na kvalite vášho výkonu. Je to cyklus. Tak ako všetko v prírode. Čo dáme, to sa nám aj vráti.

Oblečte si kvalitu!

Hovorili sme o farbách, materiáloch, strihoch a aj o udržateľnosti. Dokonalú kombináciu 4 elementov nájdete určite aj v širokom sortimente eshopu Flexity, či už hľadáte oblečenie do fitka, na behanie či jogu a meditácie. Využite teraz aj 10% zľavu na celý sortiment športového oblečenia. Využite kód: FLEXITY.

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie