Môže byť upratovanie kúzelné? Áno! Predstavujeme vám japonské umenie, vďaka ktorému zbavíte vašu domácnosť neporiadku raz a navždy. Zažite pokoj, ktorý sa premietne z vášho prostredia na váš život.
Upracme si raz a navždy!
Narozdiel od presvedčenia, že potrebujeme každý deň upratať kúsok našej domácnosti, Marie Kondo, upratovacia konzultantka, prichádza s novým postojom. Upratovať by sme mali naraz a vo veľkom.
Ako sama hovorí, takéto upratovanie spôsobí dramatickú zmenu v našom prostredí, a tá na oplátku dramaticky zmení náš život. Čisté a najmä usporiadané prostredie vám pomôže sústrediť sa a ostať pokojná. Usporiadaná domácnosť je snom hádam každého, no nekonečné upratovanie nám berie chuť sa o to snažiť. Marie Kondo však prichádza s metódou, ktorá vám pomôže upratať si raz a poriadne.
5 krokov pre harmonickú a čistú domácnosť
Čisté prostredie znamená aj čistú myseľ. Týchto 5 krokov vám možno zaberie viac času, avšak výsledkom bude usporiadaná domácnosť a spokojná myseľ. Metódu KonMari môžete vyskúšať už dnes.
1. Zbavte sa vecí, ktoré doslúžili
V prvom rade je dôležité vyradiť veci, ktoré už naozaj nepoužívate. Všimli ste si, že naše upratovanie sa nie a nie skončiť? Vždy je čo odložiť, poskladať alebo presunúť. Dôvodom je častokrát práve to, že máme problém nechať veci ísť. Zbierame ich s falošnou nádejou, že možno ich ešte použijeme. Kondo poukazuje na fakt, že ak sme ich nepoužili jednu celú sezónu, už ich jednoducho nepoužijeme. A takéto veci nám doslúžili.
Základné pravidlo, ktorým sa pri vyraďovaní Kondo riadi, je dotyk a správna otázka. Každú jednu vec je dôležité chytiť, a opýtať sa sama seba: Vyvoláva vo mne táto vec radosť? Ak je vaša odpoveď záporná, je načase veci vyradiť z vašej domácnosti a podľa možnosti ich predať, venovať ďalej alebo recyklovať.
2. Poďakujte sa veciam
Pri rozlúčke s týmito vecami Kondo zdôrazňuje, že je dôležité im poďakovať za to, že nám slúžili. Jej prístup k veciam je podobný prístupu k ľuďom: uvedomuje si, že doteraz ju na jej životnej ceste sprevádzali a za toto im nezabudne poďakovať. Týmto sa s vecami nadobro rozlúči a vytvorí vo svojej domácnosti aj mysli voľné miesto.
3. Roztrieďte veci podľa kategórií, nie podľa miesta
Toto je v našej krajine typické. Upratujeme poličku po poličke, skriňu po skrini, miestnosť po miestnosti. Miesto toho však Kondo navrhuje rozdeliť si veci na 5 základných kategórií:
- oblečenie
- knihy
- papiere
- iné predmety
- predmety s citovou hodnotou
To znamená, že ak raz triedite knihy, je dôležité vybrať úplne všetky knihy z políc (či zo stolov a kabelky) a umiestniť ich napríklad na podlahu alebo na posteľ. Potom z nich postupne vyberte tie, ktoré vo vás vyvolávajú radosť, s ostatnými sa môžete rozlúčiť a poďakovať im. Práve to, že všetky knihy vyberiete z police vám pomôže pri rozhodovaní. Ak vyberieme veci z miesta, na ktorom ich roky skladujeme, uvedomíme si, koľko toho vlastne máme a ako málo tie veci využívame. Mnohé z nich nám vôbec neprinášajú radosť ani osoh, naopak, len zaberajú miesto – a to nielen v našej domácnosti, ale aj v našej mysli.
NÁŠ TIP: Mnoho predmetov, ktoré vyradíte, môžete recyklovať. Existuje však niekoľko ďalších spôsobov, ako pomôcť životnému prostrediu. Na každom malom kroku záleží
4. Postupujte v správnom poradí
Na poradí záleží. Vyššie spomenutých 5 kategórií určuje základné poradie pri upratovaní. Oblečenie a „iné“ majú ešte svoje podkategórie, kde je tiež poradie takpovediac záväzné. Hlavný dôvod pre toto poradie je veľmi jednoduchý. Najľahšie sa nám rozlúči s vecami, avšak najťažšie vyhadzujeme veci, ktoré pre nás majú citovú hodnotu.
Ak začnete s oblečením a budete pokračovať v tomto poradí, vytrénujete svoju intuíciu, vďaka čomu sa ľahšie rozlúčite s vecami, ktoré síce majú citovú hodnotu, ale neprinášajú vám radosť pri dotyku.
Prehľad všetkých podkategórií pri upratovaní:
Oblečenie
- vrchné diely (tričká, svetre atď.)
- spodné diely (nohavice, sukne atď.)
- oblečenie, ktoré sa dáva na vešiak (kabáty, kostýmy atď.)
- ponožky
- spodné prádlo
- tašky (kabelky, batohy atď.)
- doplnky (klobúky, šály atď.)
- oblečenie na špeciálne udalosti (plavky, uniformy atď.)
- topánky
Knihy
- všeobecné (knihy pre radosť)
- užitočné (napríklad kuchárske knihy)
- vizuálne (albumy fotiek atď.)
- časopisy a magazíny
Iné
- CD a DVD
- kozmetika
- mejkap
- doplnky (šperky)
- cennosti (pas, karty atď.)
- elektronika a súčiastky (fotoaparát, nabíjačky atď.)
- domáce potreby (kancelárske potreby, ihly a nite atď.)
- produkty z lekárne a drogérie
- kuchynské potreby
- predmety spojené s koníčkom (lyžovanie, golf a pod.)
- iné (napr. náhradná pneumatika)
5. Každá vec má svoje určené miesto
Až potom, čo ste každú kategóriu vytriedili, vyradili ste veci, ktoré doslúžili a poďakovali sa im, prichádza čas na ukladanie. Každá vec vo vašej domácnosti by mala mať svoj domov. Na tomto mieste môže vec „oddychovať“ po náročnom dni. S takýmto postojom sa rýchlo naučíte veci na konci dňa vždy odkladať na to isté miesto, čím predídete neporiadku. Preto sa naozaj pri odkladaní každej jednej veci zamyslite, kam ju chcete odkladať.
Skúste však aj pri často používaných predmetoch nájsť miesto, na ktorom budú veci odpočívať a vy ich nielenže nikdy nestratíte, ale budete môcť žiť bez nekonečného upratovania.