Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2023-09-26 11:42:29

Kožná vyrážka je častým príznakom nezávažných, no i vážnejších ochorení. Vyrážky majú rôznorodú etiológiu od upchatia pórov, alergickej reakcie až po autoimunitné či infekčné ochorenia. Aké sú všetky možné príčiny vzniku kožných vyrážok?

Kožná vyrážka označuje oblasť pokožky, na ktorej nastane patologická zmena v kožnej štruktúre. Vyrážka je rôznorodým prejavom, pričom často krát nie je potrebné vyhľadať pomoc lekára. Kožné vyrážky však netreba podceňovať, nakoľko môžu byť znakom i vážnejších ohorení organizmu. Príčiny vzniku, príznaky, diagnostika kožných vyrážok a mnoho zaujímavých informácií sa dočítate v článku.

Kožná vyrážka: príčiny vzniku

Zloženie kožného mikrobiómu sa líši na základe faktorov ako je vek, pohlavie, prostredie a starostlivosť. Kontakt kože s patogénmi a rôznymi nevhodnými látkami môže vyvolať zápalovú reakciu.

Kožná vyrážka sa môže vyskytnúť lokálne na malej ploche, segmentálne alebo sa rozšíriť po celom tele.  Kožné vyrážky sa líšia podľa štruktúry, charakteru, farby i lokalizácie.

Postihnutá pokožka môže byť zapálená a podráždená.  Kožná lézia môže v závislosti od etiológie môže spôsobiť začervenanie, suchosť/vlhkosť, svrbivosť, tvorbu šupín, pľuzgierov či hnisu.

Kožné a lokálne ochorenia

Vyrážky sú najčastejšie prejavom kožných ochorení. Príkladom je psoriáza, dermatitída, hubové infekcie, ekzémy a iné. Charakter vyrážky je daný presnou príčinou vzniku.

Kontaktná dermatitída je jednou z najčastejších príčin vyrážok. Vzniká, keď sa koža dostane do priameho kontaktu s cudzorodou látkou, ktorá spôsobí nežiaducu kožnú reakciu. Dôsledkom je  vyrážka, ktorá je často krát svrbivá, červená a zapálená.

Ekzém sa často krát prejavuje zapálenou a suchou kožou, a to najmä v oblasti záhybov kože. Ekzematickú pokožku môže spôsobiť jak infekcia, tak alergén i nevhodná kozmetická starostlivosť.

Mykotické infekcie kože sa odborne nazývajú dermatomykózy a patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce kožné ochorenia. Mykózy často postihujú i nechty na rukách a nohách.

Alergická reakcia a alergie

Alergia sa môže prejaviť aj kožnou reakciou vo forme kožnej žihľavky. Častým sprievodným javom alergie je opuch slizníc a dýchacích ciest. Pri potravinových alergiách tráviace a vylučovacie ťažkosti.

Alergickú reakciu môžu spôsobiť vzdušné alergény, rôzne lieky (antibiotiká, protizápalové lieky..), zložky potravín, zvieratá či chemikálie.

Infekčné ochorenia

Infekčné ochorenia sú spôsobené baktériami, plesňami, parazitmi a vírusmi. Môže sa jednať o lokálne kožné ochorenie (impetigo, kandidóza, lišaj..) ale i o celkové ochorenia organizmu.

Príkladom celkových vírusových ochorení sú ovčie kiahne, osýpky či pásový opar.  Svrab je kožné ochorenie spôsobené roztočom. Šarlach a reumatická horúčka je zase spôsobená baktériami streptokokov. 

Tvorba mazu a vznik akné

Možné sú bežné nezávažné kožné vyrážky, kedy dochádza k upchatiu pórov rôznymi nečistotami.

Akné, odborne nazývané acne vulgaris, je časté chronické ochorenie kože, ktoré sa vyskytuje sa najmä v období puberty.  Tieto hormonálne zmeny vyvolávajú väčšiu produkciu mazu, čo následne vedie k tvorbe akné.

Dochádza k nim v dôsledku zápalu mazových žliaz v pokožke. Akné sa môže prejaviť ako malé čierne bodky alebo v prípade zápalu začervenanými vyrážkami, ktoré sú na dotyk bolestivé/citlivé.

Tieto vyrážky sa najčastejšie objavujú v oblasti tváre, krku a chrbta.

(zdroj: depositphotos)

Autoimunitné ochorenia

Organizmus pri autoimunitných ochoreniach nesprávne reaguje a imunitný systém napadá vlastné zdravé tkanivo. Niektoré z autoimunitných chorôb môžu spôsobovať kožné vyrážky. Príkladom je systémový Lupus.

Externé a fyzikálne faktory

Rôzne fyzikálne faktory, akým je extrémny chlad, tlak, teplo či slnečné žiarenie môžu vyvolať nežiadúcu kožnú reakciu. Taktiež kontakt s určitými dráždivými chemickými látkami. Patrí sem aj uštipnutie alebo uhryznutie zvieraťom/hmyzom.

Nežiadúci účinok farmakoterapie

Kožná vyrážka môže byť spôsobená vedľajším účinkom na určitý liek. Lieky môžu u niektorých ľudí spôsobiť alergiu. Imunitný systém si pomýli užitú látku s patogénom. Príkladom sú antibiotiká.

Kedy je potrebné navštíviť lekára?

Vo všeobecnosti je potrebná diagnostika chronických aj akútnych kožných patologických prejavov. Pri akomkoľvek podozrení a zdravotnom probléme kontaktujte dermatovenerológa (kožného lekára).

Navštívte akútne lekára pokiaľ je vyrážka spojená s celkovým príznakom:

 • Bolesť a opuch hrdla
 • Zhoršené dýchanie a opuch dýchacích ciest
 • Bolesť kĺbov a svalstva
 • Opuch tváre, rúk alebo nôh
 • Vracanie alebo hnačka
 • Vysoká telesná teplota a horúčka
 • Nevoľnosť a závrat
 • Náhla alergická reakcia

Navštívte akútne lekára pokiaľ lokálne spozorujete:

 • Otvorené rany a pľuzgiere
 • Rýchlo šíriaca sa vyrážka
 • Vyrážky svrbia, pália alebo štípu
 • Vyrážka vzniknutá po uhryznutí zvieraťom
 • Podozrenie na akúkoľvek infekciu
 • Opakujúce sa vyrážky

Diagnostika kožnej vyrážky

Správna diagnostika kožných vyrážok môže byť pomerne náročná, a to vzhľadom na široké spektrum potenciálnych príčin vzniku.

Lekár vyšetrí postihnuté miesto aspekciou (pohľadom) pomocou špeciálnej lupy a odoberie pacientovi komplexnú anamnézu. Dôraz kladne na alergickú anamnézu, farmakoterapiu a kozmetickú starostlivosť.

Na vylúčenie bakteriálnej alebo mykotickej infekcie dermatológ odoberie ster z postihnutého miesta kože na kultivačné vyšetrenie.

Ak vyrážka nereaguje na bežnú liečbu, môže sa tiež vykonať biopsia kože.  Biopsia kožného tkaniva spočíva v odobratí malej vzorky patologického ložiska pre laboratórne vyšetrenie. Určuje sa prítomnosť patogénu.

Alergický test spočíva vo vystavení kože malým množstvám alergénov. Testovaný môžete byť len na niekoľko rôznych alergénov súčasne. V prípade, že sa prejaví alergia, koža na danom mieste sčervenie, opuchne alebo sa objaví kožná vyrážka.

Krvné testy dokazujú prítomnosť zápalu a rôznych vnútorných ochorení v organizme.

(zdroj: depositphotos)

Možnosti liečby kožnej vyrážky

Liečba kožných vyrážok priamo závisí od príčiny a typu vyrážky. Môže prebiehať krátkodobo i dlhodobo.

Liečba vo väčšine prípadov spočíva v aplikovaní lokálnych vonkajších liečiv a perorálnej farmakoterapie. Cieľom je liečba príčiny vzniku a eliminácia vonkajších kožných prejavov.

Bežné sú protizápalové krémy, ktoré upokojujú zápaly, začervenanie a svrbenie. Pri hubových infekciách lekár indikuje lokálne alebo perorálne antimykotiká. Ďalej lokálne kortikosteroidy ako steroidné masti, ktoré sa používajú na liečbu širokého spektra kožných ochorení.

V prípade alergickej reakcie alergiológ indikuje antihistaminiká na elimináciu nežiadúcich reakcií pri styku pacienta s alergénom.

Pri infekčnom ochorení organizmu sú volené antibiotiká, antivirotiká alebo iné komplexné lieky.

V liečbe akné sa využívajú najmä lokálne retinoidy, kyselina azealová, kyselina salicylová, antibiotiká a rôzne hormonálne prípravky. V niektorých prípadoch je možná dopomoc  fyzikálnou terapiou. Liečba akné spočíva i v celkovej úprave životosprávy (strava, hygiena, prostredie..).

Aká je prevencia vzniku kožných vyrážok?

 • Dbajte na dostatočnú pravidelnú hygienu rúk
 • Nedotýkajte sa tváre a tela špinavými rukami
 • Zvýšený pozor pri návšteve verejných welness a kúpalísk
 • Využívajte nedráždivé hypo-alergénne kozmetické prípravky
 • Vhodné sú neparfumované kozmetické prípravky
 • Primeraná starostlivosť a ochrana bariéry i Ph pokožky
 • Chráňte pokožku pred UV slnečným žiarením
 • Nechoďte spať bez dôsledného umytia a odlíčenia pleti
 • Dodržiavanie stanovenej životosprávy u alergikov
 • Dôsledná liečba iných prítomných ochorení (diagnóz)
 • Dostatok vitamínov a minerálov pre silný imunitný systém
 • Kožný problém riešte výhradne s dermatológom
 • Neodkladajte kožné problémy a vyhľadajte pomoc dermatológa

Použité zdroje

 • Solen – Diagnostika a liečba akné a pretrvávajúce mýty. MUDr. Eva Rasochová
 • Healthline – Everything You Want to Know About Acne. Bukky Aremu, APRN
 • PIZINGER, Karel a Tomáš FIKRLE. Dermatovenerologie. [Plzeň]: Dermatovenerologická klinika, Lékařská fakulta v Plzni, Univerzita Karlova, [2020]. ISBN 978-80-88120-29-2.
 • Medical News Today – What you need to know about acne. Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy