Kyberchondria je nebezpečná – Omladnut.sk

Kyberchondria je nebezpečná

Každá štvrtá žena si sama cez internet stanoví nesprávnu diagnózu. Samoliečenie podľa internetovej diagnózy má nepriaznivé účinky až u každej desiatej z nás.


Zvykli sme si pri každom zdravotnom probléme zadávať jeho prejavy do internetových vyhľadávačov. Kyberpriestor  obsahuje informácií o zdraví neúrekom. Na svete je už aj nová diagnóza, ktorá pomenúva závislosť od tohto druhu samoliečby človeka – kyberchondria. Písali sme o nej na https://www.omladnut.sk/trpite-kyberchondriou-3

Ťažko však spomedzi odborných článkov, laických rád, či neoverených informácií vyselektovať tie správne. Záver býva zväčša katastrofický.  Sedia na nás všetky príznaky vážnych ochorení. Pre hypochondrov je internet doslova rajom.

Správna diagnóza je zriedkavosťou

Odborníci však varujú, že nebezpečenstvo hypochondrie nespočíva len v závislosti na internetových informáciách ale aj v samodiagnostikovaní a následnej vlastnej liečbe. Pomocou internetu si totiž len zriedka môžeme stanoviť správnu diagnózu. Lekári by potom nemuseli študovať na náročnej škole ani sa celoživotne vzdelávať, a ani naberať skúsenosti.

Takmer polovica žien si na základe diagnózy, ktorú si samy stanovili za pomoci internetu kúpi v lekárni lieky.  Nesprávnymi liekmi však ohrozujeme svoje zdravie.

Máme svoje dôvody

Medzi hlavné dôvody prečo si takto pomáhame patrí, že sa obávame o niektorých problémoch hovoriť s inými ľuďmi. Internet nám poskytuje okamžite odpovede na naše otázky a nemusíme čakať a platiť u lekára.

Nájdené informácie nám však môžu spôsobiť stres a úzkosť.  Rovnaké príznaky môžu byť totiž relatívne neškodné ale môžu signalizovať aj vážne ochorenie. Žiaľ máme tendenciu sa prikloniť k tomu horšiemu.

Aké diagnózy najčastejšie hľadáme na internete?

 1. Rakovina prsníka
 2. Ostatné druhy rakoviny
 3. Opar, afty
 4. Krvný tlak
 5. Astma
 6. Artritída
 7. Depresia
 8. Cukrovka
 9. Sexuálne problémy
 10. Problémy so štítnou žľazou

Problémy, ktoré najčastejšie riešime

 1. Problémy so spánkom
 2. Bolesti hlavy
 3. Depresie
 4. Úzkosť
 5. Svalové problémy
 6. Žalúdočné kŕče
 7. Bolesti svalov
 8. Únava
 9. Svrbenie
 10. Citlivá pleť

zdroj: dailymail.co.uk/Foto: Photl.com

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.