Ako zistíte, že diéta je pre vás nevhodná? – Omladnut.sk

Ako zistíte, že diéta je pre vás nevhodná?

Túžba po schudnutí je momentálne najčastejšou a najväčšou túžbou ľudí po celom svete. Stále sa objavujú nové a nové zaručené diéty, ktorým podliehajú tisíce žien. Ako ale zistíte, či vám diéta, ktorú ste si vybrali neškodí?

Podľa MUDr Adriany Ilavskej je dobrá každá diéta , ktorá vedie u obéznych k poklesu hmotnosti a spĺňa medicínske kritériá. Diéty však nenahradia pravidelný pohyb a niektoré komerčné zaručené diéty dokonca škodia organizmu.

 

Najčastejším príznakom nevhodnosti diéty je bolenie hlavy. Okrem iného signalizuje chudokrvnosť. Najlepšie vstrebateľné železo je zo živočíšnych zdrojov. Ak sa riadite diétou, v ktorej absentuje mäso, môžete  ľahko prísť k anémii. Zbadáte to na strate energie, malátnosti a môže vám búšiť srdce.

Je veľmi dôležité aby boli v strave vyvážené základné prvky – cukry, tuky, bielkoviny. Ak vám napríklad chýba vitamín B12 môžete mať biele pery a potiahnutý jazyk. Nedostatok D vitamínu spôsobuje poruchy trávenia až kŕče.  Ak máte sklony k depresiám, na vine môže byť nedostatok Iódu. Obranyschopnosti organizmu napomáha Zinok. Nesprávne diétovanie sa odrazí na vašom zdravotnom stave, imunite, výkonnosti ale aj na vlasoch, nechtoch a stave pokožky. Akákoľvek negatívna zmena signalizuje, že s diétou treba skončiť a radšej sa poradiť s odborníkom.

Všeobecne je najvhodnejšie zmenšiť porcie na tretinu a dopriať si dostatok pohybu.

foto: Photl.com

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.