Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Čistenie pleti podľa odborníka: Ako to robiť správne?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-08-31 08:42:00

Rady o starostlivosti o pleť sa sa na ženy sypú z každej strany. Mnohé sú pravdivé, mnohé nečakane pomôžu, a niektoré sú, buďme úprimné, hlúpe. Jedna z našich autoriek sa rozhodla zistiť, ako to naozaj je, pokiaľ ide o čistenie pleti, a opýtala sa svojho dermatológa. Toto sa dozvedela.

Hĺbkové čistenie pleti sa nedá urobiť za jeden deň

Je dôležité pleť si čistiť pravidelne, a používať prípravky vhodné pre našu pokožku. Gélové čističe sú vhodné pre mastnú pleť, krémovitejšie pre suchú. Treba určite dbať na zloženie a to nielen vtedy, keď máte citlivú pleť. Pravidelné čistenie pleti jemným čističom zbaví pokožku nečistôt, odstráni make-up a tiež pripraví pleť na ďalšiu starostlivosť.

Toto všetko sú ale veci, ktorým väčšina žien rozumie. S čím zápasíme viac je hĺbkové čistenie pleti. Trpíme akné, upchatými pórmi a máme čierne bodky. Prekážajú nám rozšírené póry a naša plež produkuje priveľa mazu. Preto ľahko podľahneme reklamám na rozličné peelingy a čistiace masky. Podľa dermatológa na tom nie je nič zlé, až na jednu vec. Preháňame to!

Produkty si vyberajte s rozvahou

Ženy si často kúpia ten najsurovejší peeling, v horšom prípade si ho vyrobia doma a očakávajú, že čím hrubšie kryštáliky soli alebo cukru použijú, tým skôr sa pleť zbaví všetkých vyrážok a im sa podarí vytiahnuť nečistotu z hĺbky niekoľkých vrstiev kože.

Avšak takýmto spôsobom riskujeme, že sa porežeme a z drobných mikrojaziev vzniknú škaredé zápaly. Navyše, ak pleť zbavíme viacerých vrstiev kože naraz, nemá sa ako inak brániť, než nadmernou produkciou mazu. Nadmerným čistením, drsným peelingom a nevhodným výberom prípravkov pleti len ubližujeme.

A ako sme si už vysvetlili aj v predošlom článku, ak sa nečistota alebo mŕtva bunka prilepí na kožný maz, pór sa zablokuje a vzniká dokonalé prostredie nielen pre zápal, ale aj pre hnisavý zápal. Ľudovo povedané, postavíme tým domček pre vyrážky.

Hĺbkové čistenie pleti je možné, ale vyžaduje to čas, trpezlivosť, nehu a ideálne aj obrátenie sa na dermatológa. Nedá sa všetko vyliečiť za jednu noc. Odborník vám najlepšie poradí, ktorý problém na pleti treba riešiť ako prvý, a akými spôsobmi zabezpečíte, že liečba nespôsobí ďalšie jazvy, hyperpigmentáciu, vrásky alebo iné nedokonalosti.

žena s čistou pleťouZdroj: Pixabay (Pexels)

Odličujte sa – ale nie odličovacími obrúskami!

Keď dermatológovi spomeniete odličovacie obrúsky, pravdepodobne sa mu zježia vlasy a zvraští čelo. Všetko, len to nie! Prečo?

Zloženie tých obrúskov narobí viac škody ako úžitku. Toto platí predovšetkým, keď sú obrúsky jediný čistič, ktorý vaša pleť večer vidí. Make-up to málokedy odstráni dokonale, pre pleť to nie je tak vyživujúce ani tak jemné, ako váš bežný čistič (a to ani v prípade, že máte oba produkty od tej istej značky!). Okrem toho, na pleti ostanú zvyšky čistiaceho prostriedku.

Nenechali by ste si gél na tvár len tak na tvári, celú noc, že? Pravdepodobne ani mydlo si nenechávate na pokožke tela pri sprchovaní. S obrúskami je to rovnako – tie látky, ktoré v nich pôsobia ako čistiace, jednoducho na pleť nepatria, a po tom, čo odvedú svoju prácu, by tam už nemali byť. Odličovacie obrúsky radšej použite predtým, než si umyjete tvár.

Naozaj ideálne je použiť predovšetkým váš bežný čistič na odstránenie make-upu a potom to dočistiť pleťovou vodou. Ak používate odličovač – alebo hoci aj tie odličovacie obrúsky, snáď nás za toto žiadny dermatológ nezlinčuje -, použite to predtým, než si umyjete tvár. Zmyjete tak zvyšky a pripravíte pleť na ďalšiu starostlivosť.

Na dočistenie vám odporúčame prírodné pleťové vody, avšak aj toto závisí od stavu vašej pokožky. Ak práve liečite dlhodobý problém, použite prípravky, ktoré vám odporučil dermatológ. My však nedáme dopustiť na ružovú pleťovú vodu, ktorá rozjasňuje a upokojuje!

Navštevujete dermatológa? Čo vám poradil, pokiaľ ide o čistenie pleti? Dajte nám vedieť v komentároch!

Zdroj titulnej fotky: Leah Kelley (Pexels)

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.