Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Opaľovanie môže byť aj zdravé! 6 tipov ako získať hnedú pokožku bez jej poškodenia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2018-05-05 08:53:11

Hurá! Najobľúbenejšia časť roka je tu a s ňou aj stále intenzívnejšie slnečné lúče. Ako svojmu telu dodať krásne a dlhodobé opálenie bez poškodenia pokožky, vám prezradí našich šesť tipov.

Kto by nemiloval slnko? Zlepšuje nám náladu, dodáva potrebný vitamín D a dobije nás poriadnou dávkou energie. Nezabúdajte však, že všetkého veľa škodí a nadmerné vystavovanie slnku vám môže byť nakoniec viac na škodu. Na to, aby ste sa vyhli spáleniu pokožky, jej predčasnému starnutiu či nebezpečenstvu vzniku rakoviny, vám pomôžu naše nasledujúce rady, ako sa opaľovať zdravo a bezpečne.

1. Zabudnite na solárium

Solárium môže byť lákavé najmä v zime alebo pred udalosťou kedy chcete narýchlo svoju pokožku premeniť na príťažlivo snedú. Nenechajte sa nalákať marketingovými trikmi, ktoré hovoria o zdravom, rýchlom a pohodlnom opálení. Posledná časť o komforte je síce pravdivá, avšak solárne trubice vypúšťajú veľké množstvo UVA a prakticky žiadne UVB, ktoré je stimuluje vitamín D. Solária navyše podľa odborníkov zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože až o 75%.

2. Výber správneho opaľovacieho krému

Hovoríte si, že sa idete na dovolenku predsa opáliť a tak vám stačí nižší ochranný faktor? Je to chyba, ktorú robí množstvo z nás. Ak si vážite svoje zdravie, vedzte, že trpezlivosť sa pri opaľovaní naozaj vypláca. Ak trávite dovolenku v krajinách, kde sú slnečné lúče ešte o niečo intenzívnejšie, odporúčame začať s ochranným faktorom SPF 50, ktoré podľa odborníkov odfiltruje až 98% lúčov. Postupne prejdite na nižší faktor SPF 30, ktorý odfiltruje 97% lúčov. Dôležité je, nezabúdať si krém nanášať každé dve hodiny, prípadne po každom kúpaní a to i keď je krém vode-odolný. Zloženie krému si starostlivo preštudujte, na obale hľadajte SPF ako aj logo UVA. Krémy na opaľovanie odporúčame kupovať v lekárni.

správny výber krému na opaľovanie

3. Spoznajte svoj opaľovací čas

Najväčšiu chybu, ktorú podľa lekárov robíme je, že nedokážeme správne odhadnúť opaľovací čas vhodný pre našu pokožku. Pokožka údajne dosiahne hranicu opaľovania, po prekročení ktorej viac nedokáže produkovať viac pigmentu na opaľovanie melanínu, je preto zbytočné „škvariť“ sa pri bazéne celý deň. Podľa odborníkov má každý z nás hranicu opaľovania rozdielnu, v priemere sú to dve až tri hodiny denne. Po tejto dobe pokožku len zbytočne vystavujete riziku poškodenia UV žiarením.

NÁŠ TIP: Vyberte si plavky, ktoré vám pristanú!

4. Nájdite si svoj tieň

Skúste si už v prvý deň dovolenky nájsť svoj tieň, pod ktorý sa občas schováte. Takéto pravidelné robenie prestávok od slnka zníži intenzitu UV žiarenia a riziko úpalu. Znamená to teda, že vaše opaľovanie bude zdravšie a dlhšie. Verte alebo nie v takomto tieni si aj lepšie oddýchnete, napríklad pri čítaní vašej obľúbenej knihy.

kofeín chráni pred rakovinou pokožky

5. Jedlo podporujúce opálenie

Je dobre známe, že jestvujú potraviny, ktoré zvyšujú lykopén, prirodzene SPF nachádzajúci sa v pokožke. Tento antioxidant môže zvýšiť ochranu pokožky pred slnkom až o neuveriteľných 33%. Nájdete ho napríklad v rajčinách a inom červenom a oranžovom ovocí a zelenine. Odporúča sa na polyfenoly, ktoré nájdete napríklad v kvalitnom zelenom čaji. Ten okrem toho podporuje spaľovanie, počas leta je to teda výborné 2v1. Tmavá čokoláda je zase bohatá na flavonoidy, ktoré ochraňujú pred spálením, zatiaľ čo kofeín pomáha znížiť riziko rakoviny kože. Pred tým ako sa vyberiete na kúpalisko, či pláž si doprajte chutné espresso a spojíte tak príjemné s užitočným.

6. Doplnky stravy

Odborníci tiež radia vymeniť krémy, ktoré sľubujú intenzívnejšie a rýchlejšie opálenie za správne zvolené vitamínové doplnky. Podľa špecialistov, neexistuje žiaden povrchový krém, ktorý by dokázal z vonkajšej strany zvýšiť hladinu melatonínu. Namiesto toho, vyskúšajte pre intenzívnejšie opálenie užívať vitamíny s obsahom beta-karoténu, ktoré zvyšujú prirodzenú obranyschopnosť pokožky proti UV žiareniu a zlepšujú jej schopnosť opáliť sa.

Ani vy sa už neviete dočkať na relax pri bazéne a opaľovanie? Neurobte tento rok tú istú chybu a nikam sa s opaľovaním neponáhľajte. Pokožku vždy dôkladne ochraňujte a doprajte jej od silných lúčov z času na čas oddych. Slnko vám predsa nikde neutečie a do konca leta budete určite krásne a zároveň zdravo opálená.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene