Kokosový olej - jeho použitie a účinky na naše zdravie – Omladnut.sk

Kokosový olej – jeho použitie a účinky na naše zdravie

kokosovy olej je fajn

Kokosový olej dnes patrí v mnohých domácnostiach k neodmysliteľným pomocníkom nielen v kuchyni, ale aj v kúpeľni. Tento prírodný olej má totiž pozitívne účinky na naše telo nielen zvnútra, ale aj zvonka, a tak je veľmi dobrým kozmetickým prípravkom. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, aké sú jeho účinky, použitie a čo všetko v sebe tento olej ukrýva, prečítajte si náš článok.

Čo všetko v sebe ukrýva a ako sa vyrába

Kokosový olej sa získava dvoma spôsobmi – stretnúť sa môžete s rafinovaným a panenským kokosovým olejom. Rafinovaný kokosový olej sa vyrába zo sušenej zmesi kokosových olejov, pričom je čistený procesom rafinácie. Počas tohto procesu je zbavený vône a je vybielený, no zároveň zbavený aj viacerých pozitívnych látok. V porovnaní s ním je panenský kokosový olej bohatší na zdraviu prospešné látky. Je vyrábaný z čerstvej kokosovej zmesi a pri jeho spracovaní sa nepoužíva vysoká teplota ani chemické látky. Na kozmetické účely sa odporúča práve panenský kokosový olej.

Kokosový olej je bohatý na mastné kyseliny, no obsahuje aj množstvo minerálov a vitamínov. Z minerálnych látok je to napríklad magnézium, kremík, sodík, zinok, fosfor, železo a draslík. Čo sa týka vitamínov, v kokosovom oleji má svoje zastúpenie skupina vitamínov B, vitamín C, ale aj A a D. Navyše v sebe ukrýva tiež kyselinu laurovú, kaprylovú a kaprinovú, ktoré sú považované za prírodné antibiotiká.

Účinky a použitie

Účinky kokosového oleja sú výborné nielen na naše zdravie, ale aj krásu. Zvonka priaznivo vplýva na našu pokožku, pomáha pri kožných problémoch, suchej pleti či ekzémoch. Výborný je aj ako maska na suché a poškodené vlasy či lámavé nechty. Pomôcť môže aj na suché a popraskané päty.

Kokosový olej je vhodný aj na varenie či pečenie. Zvnútra nám pomôže pri vysokej hladine cholesterolu, podporí našu imunitu, no a je vhodný aj ako prevencia proti ateroskleróze. Zaujímavosťou je, že je vhodný aj na chudnutie – zlepšuje totiž trávenie a celkovo priaznivo vplýva na náš metabolizmus.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.