Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Jednoduchý návod na správne kontúrovanie tváre

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-10-15 21:00:28

Zvýrazniť lícne kosti, schovať okrúhlu bradu alebo znížiť čelo – to všetko môžete s kontúrovaním!  A vôbec to nie je také náročné, ako to znie!

Kontúrovanie je technika líčenia používaná na zvýraznenie čŕt a zjednotenie tvaru tváre pomocou hry svetla a tieňa. Kontúrovaním môžete tvár zúžiť, zvýrazniť lícne kosti alebo jamky na lícach, či znížiť čelo alebo zaokrúhliť bradu.

Prvá dôležitá otázka: Aký máte tvar tváre?

Pre správne kontúrovanie tváre je dôležité poznať jej tvar, ktorému prispôsobíte aplikáciu tmavých a svetlých odtieňov. Oválna tvár má jemné črty, kde čelo, lícne kosti a brada sú v rovnováhe. Pri okrúhlej tvári je charakteristický nepomer šírky a dĺžky: tvár je viac široká ako dlhá. Protikladom je podlhovastá tvár, pri oboch však platí, že lícne kosti a brada sú nevýrazné. Štvorcová tvár má ostré črty so širokou sánkou a čelom. Typické sú pre ňu vystupujúce lícne kosti.

Pre každý tento tvar platí, že aj tvar, v akom aplikujeme make-up, sa líši. Napriek tomu existuje niekoľko všeobecne platných zásad. Ak sa ich budete držať, dosiahnete najlepšie výsledky.

Kontúrovanie: Základy

Blogerka a youtuberka Em z My Pale Skin (moja bledá pokožka, z angličtiny) sa venuje tematike kontúrovania už dlhodobo. Vždy je nadšená z toho, ako si môže v priebehu niekoľkých minút dopriať vzhľad, na aký má náladu – či už je to jemný a decentný mejkap alebo výrazné dymové oči. A vždy – naozaj stále – to s radosťou dopĺňa aj kontúrovaním. No uznajte, na tomto krátkom videu to naozaj vyzerá, že kontúrovanie je hračka:

https://www.instagram.com/p/BGNEEjIp0S2/?taken-by=mypaleskinblog

A naozaj to hračkou môže byť! Stačí dodržať niekoľko zásad.

1. Berte ohľad na typ svojej pleti

Máte suchú, mastnú alebo zmiešanú pokožku? Podľa nej si zvoľte aj produkty dekoratívnej kozmetiky.

Krémové produkty (či už je to mejkap alebo produkty špeciálne určené na kontúrovanie) sú vhodné pre suchú a zmiešanú pleť. Sú ideálne na chladnejšie mesiace (jeseň a zima). Najlepšie reagujú s teplom, preto ich naneste najskôr na chrbát dlane, aby sa krém trochu nahrial – lepšie tak splynie s podkladom na tvári, a kontúry budú pôsobiť prirodzene.

Púdre odporúčame skôr pre zmiešanú až mastnú pleť, a sú vhodnejšie do vlhkého počasia, alebo vtedy, keď očakávate potenie či dážď. Púdre sa jednoducho zmiešajú priamo na pleti, no pri nanášaní najmä nových, neznámych produktov, dbajte na množstvo – niekedy môže byť púder pigmentovaný silnejšie než sa zdá!

Podľa toho, či je vaša pleť aknózna alebo máte vrásky, si môžete zvoliť aj produkty bez obsahu minerálnych olejov či s obsahom vitamínu E alebo extraktu z rastlín.

NÁŠ TIP: Používate masku na tvár? Poradíme vám, ako si ju vyrobiť doma.

púder na kontúrovanie
Kým tekuté a krémové produkty sú vhodné pre suchý typ pleti, púdre odporúčame pre mastnú pleť. Zdroj: Pixabay (Pexels)

2. Menej je viac

Začnite v malom. Aj mejkap sa dá vrstviť – podobne ako oblečenie. Navyše, aj jemne zvýraznené črty dokážu v konečnom výsledku úplne zmeniť tvár.

3. Sledujte črty vašej tváre

Tmavé odtiene sa nanášajú na najhlbšie miesta na tvári (napríklad pod lícne kosti) a svetlé patria na tie miesta, kam prirodzene dopadá svetlo, čiže lícne kosti alebo tesne nad perami. Stačí, ak si vašu tvár premeriate v zrkadle na dennom svetle.

ako na kontúrovanie tváre - guideZdroj: Pinterest

4. Farby

Tiene majú prirodzene studený odtieň. V preklade to znamená, že bronzer nie je vhodný na kontúrovanie – tieňový odtieň by mal byť sivastý, studený, maximálne o dva tóny tmavší ako farba vašej pleti. Pri svetlom odtieni rovnako odporúčame odstup maximálne dva odtiene. Čo sa týka rozjasňovaču, ten môže mať podtón podľa zvyšku vášho líčenia – studený (čiže perlovej, slonovinovej farby) alebo teplý (bronzový, zlatistý).

Čo sa týka svetlého odtieňu, pokojne môžete používať aj svetlejší korektor. A rozjasňovač vám v mnohých prípadoch poslúži aj ako očný tieň. K tomu, aby ste si kontúrovanie vyskúšali, nemusíte hneď kupovať samostatné produkty.

Video – Ako kontúrovať tvár

5. Nanášanie

V prípade krémových farieb nanášajte rovnako ako váš základ – či už je to štetcom alebo hubkou na mejkap. Pri púdroch vám odporúčame samostatný štetec na kontúrovanie, ktorý má hustejšie a do šikma zostrihnuté štetinky.

Nanášajte podľa tvaru vašej pleti. Zvýrazňujte teda pod lícnymi kosťami, na čele, v prípade potreby aj na spánkoch tmavou farbou. Môžete zúžiť nos nanesením tmavého odtieňu pozdĺž nosa a zvýrazniť obočie pomocou svetlého odtieňu alebo rozjasňovača tesne pod jeho líniou.

Čo poviete, vyskúšali by ste kontúrovanie napríklad na firemný večierok? Ak sa na taký chystáte, vybrali sme pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým na ňom určite zažiarite!

Zdroj titulnej fotky: Pixabay (Pexels)

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy