Domáca maska na tvár vám odstráni pigmentové škvrny a čierne bodky - Omladnut.sk

Domáca maska na tvár, ktorá vám odstráni pigmentové škvrny, čierne bodky aj vrásky!

muž s maskou na tvár

Maska na tvár bola od vekov súčasťou starostlivosti o pleť – a to tak pre ženy, ako aj pre mužov. Prečo je taká dôležitá a aké výhody prinesie jej pravidelné používanie vám prezradíme v článku. Okrem toho vám ukážeme, ako si vyrobiť účinnú domácu masku na tvár, ktorá vám prinesie skutočné výsledky.

Domáca maska na tvár: Prečo ju uprednostniť pred kúpenou?

Masky predávané v drogériách sú pohodlná voľba. Splní však takáto maska to, čo sľubuje na obale? Pri čítaní zloženia vašej masky vás možno prekvapí množstvo použitých ingrediencií. Niektorým nebudete rozumieť, no iné vás potešia – veď kozie mlieko, med alebo extrakt z exotického ovocia našej pleti musí pomáhať, však?

Nie je to úplne tak. Pri maskách sa však používajú špeciálne ingrediencie (prevažne butylén glykol), ktoré pomáhajú pleti prijať väčšie množstvo látok, a pomáha im, aby prenikli hlboko do pokožky. Nie je to ale ideálne riešenie. Vaša pleť síce prijíma niekoľko ingrediencií z masky, no len málo z tých účinných látok, ktoré naozaj potrebuje.  A práve z účinných látok si môžete kvalitnú a čistú masku na tvár pripraviť v pohodlí vašej domácnosti.

NÁŠ TIP: Čistíte si pleť správne? Opýtali sme sa dermatológa.

maska na tvár z drogérie nepomáha na 100%

Domáce ingrediencie, ktoré si vaša pleť zamiluje

Domáce masky na tvár sú ekonomické ale aj ekologické riešenia, ktoré prinášajú rovnaké benefity pre vašu pleť, ako masky kúpené v drogérii. Výhoda domácich masiek je tá, že si vždy vyrobíte len toľko, koľko spotrebujete – nestane sa, že na masku zabudnete a keď ju opäť vytiahnete zo šuflíka, už vám zaschla. Okrem toho si vždy viete namiešať presne to, čo vaša pokožka potrebuje. 

Vašu pleť môžete na masku na tvár pripraviť naparovaním. Horúca para vám otvorí póry, čo zjednoduší čistenie a zároveň pomôže všetkým účinným látkam preniknúť hlbšie do pokožky.

Suroviny, ktoré môžete využiť pri výrobe domácej masky na tvár:

  • Prášok do pečiva – tento nenápadný prášok má antibakteriálne, antimykotické, antiseptické a protizápalové účinky.
  • Káva – nápoj bohov je plný antioxidantov. Z vašej tváre pomôže odstrániť aj tie najnepríjemnejšie pigmentové škvrny.
  • Tepelne nespracovaný med – V zlate včiel sa ukrýva veľmi mocné tajomstvo. Med sa nikdy nepokazí, nikdy nezostarne. Je plný fyto-nutrientov, liečivých enzýmov a antibakteriálnych zložiek. Všetky svoje účinky dokáže ľahko preniesť aj na vašu pokožku. Samozrejme, ak chcete všetky tieto benefity, musíte si kúpiť nespracovaný a nepasterizovaný med.

maska na tvár z medu vyživuje a chráni

  • Kurkumu – Toto korenie podľa najnovších štúdií pomáha telu bojovať proti rakovine a udržiava kardiovaskulárnu sústavu vo výbornom stave. Rovnako blahodárne účinky má aj na pokožku.
  • Citrón – Vysoký obsah vitamínu C zaručuje množstvo antioxidantov.

Predstavíme vám dve účinné masky, ktoré si viete doma vyrobiť za zlomok ich ceny v drogériách. Obe masky nechajte na čistej a naparenej pokožke pôsobiť 15 až 20 minút, potom ich môžete zmyť vlažnou vodou. Pri sušení uterák len prikladajte, a dbajte na to, aby bol mäkký a čistý – zabránite tak podráždeniu a zaneseniu nečistotami. Po maskách vždy môžete pokračovať vo svojej rutinnej starostlivosti o pleť a naniesť váš obľúbený denný či nočný krém.

1. Medovo-kávová pílingová pasta

Zmiešajte v miske pol čajovej lyžičky prášku do pečiva a lyžicu surového medu. Dôkladne premiešajte, aby v paste neboli hrudky koncentrovaného prášku do pečiva. Pridajte pol lyžice mletej kávy. Vytvoríte tak pílingovú pastu ideálnu na odstránenie pigmentových škvŕn, čiernych bodiek a akné.

NÁŠ TIP: Prečítajte si viac o tom, prečo čierne bodky vznikajú a aké ďalšie spôsoby na ich odstránenie existujú.

Liečivé účinky prášku do pečiva pomôžu odstrániť z vašej pokožky mikroskopické patogény, ktoré môžu spôsobovať množstvo kožných problémov, vrátane akné a čierne bodky. Hrubšia káva pomôže odstrániť z pokožky mŕtve bunky, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie popri tom poskytne mladej pokožke energiu a výživu.

Liečivé účinky medu sú po stáročia známe, pre pokožku to predovšetkým znamená výživu a ochranu pred vznikom zápalov, ako aj liečbu prebiehajúcich zápalových procesov. Táto maska je ozdravným rituálom pre vašu pokožku.

2. Maska z kurkumy odhalí vašu skutočnú krásu

Pigmentové škvrny trápia mnohých ľudí, a je náročné ich zakryť. Naštastie má pre nás príroda pripravených silných pomocníkov. Kurkuma pri aplikovaní na tvár chráni pred akné a pomáha odstraňovať pigmentové škvrny na tvári.  Stačí ju zmiešať s citrónovou šťavou a dostanete zázračný roztok, ktorý pri pravidelnom používaní zjemní pigmentové škvrny. Ako na to?

V miske zmiešajte pol čajovej lyžičky prášku zo sušenej kurkumy s jednou polievkovou lyžicou šťavy z čerstvého citrónu. Ak je pasta príliš hustá, stačí pridať pár kvapiek vody a zdravá, čistá a pritom účinná maska je na svete.

Kombinácií s touto ingredienciou je veľmi veľa. Podľa toho, akú máte pokožku, môžete napríklad využiť:

  • med na aknóznu pleť
  • biely jogurt na mastnú pleť
  • íl na pleť s nedokonalosťami
  • avokádo na dehydrovanú pleť

NÁŠ TIP: Inšpirácia na ďalšie domáce masky na tvár: vyskúšali ste už čokoládovú masku proti starnutiu pleti?

Možností je naozaj neúrekom. Stačí si vybrať podľa potrieb vašej pokožky. Inšpirovať sa môžete aj týmto videonávodom na výrobu masky z kurkumy a ďalších ingrediencií.

Video – Ako si vyrobiť masku z kurkumy, ryžovej múky, jogurtu a medu

S týmito domácimi maskami konečne dosiahnete všetky benefity, ktoré pravidelné používanie môže priniesť. Vaša pleť bude konečne zdravá, pružná a vyživená!

Chystáte sa na večierok? Pripravili sme pre vás jednoduchý návod na kontúrovanie tváre, vďaka ktorému zažiarite aj bez šperkov!

5 benefitov pravidelného používania domácej masky na tvár

Samotná aplikácia masky je veľmi jednoduchá. Môžeme si zvoliť spomedzi krémových, gélových či dokonca papierových alebo ílových. Nanesiete na 10-20 minút podľa typu masky, zvyšok môžete zmyť vlažnou vodou a odhaliť tak obnovenú a najmä zdravšiu pleť. Pravidelné používanie vám však prinesie nejeden žiadaný účinok.

pleť je po použití masky na tvár rozjasnená

1. Čisté a stiahnuté póry

V podstate každá maska na tvár obsahuje čistiace zložky, ktoré sa dokážu dostať hlboko do pórov a vyčistiť ich. Zbaví ich odumretých buniek aj nečistôt, ktoré ich upchávajú. Práve upchaté póry vedú najčastejšie k zápalom a akné, preto je dôletižé dbať na pravidelnosť – podobne ako pri zuboch, aj pleť má istý interval, v ktorom sa nečistoty usádzajú. Masku na tvár sa odporúča z tohto dôvodu používať aspoň raz-dvakrát týždenne.

2. Prináša hydratáciu

Napriek rôznym mýtom a predstavám je hydratácia potrebná v každom počasí, v každom veku a pri každom type pleti. Bez nej sa pleť nemá ako liečiť v prípade nedokonalostí a zápalov, nemá sa ani ako obnovovať a zbaviť sa odumretých buniek a navyše stráca svoj jas. Práve maska na tvár však dokáže tieto príznaky odstrániť. Je to hĺbková starostlivosť o pleť, ktorá ju zvláčňuje a zvyšuje jej pružnosť. Správne hydratovaná pokožka je potom pripravená aj na aplikáciu mejkapu.

3. Zbavuje jemných vrások

Pravidelné používanie masky na tvár môže zjemniť vrásky a zosvetliť škvrny na tvári. Na pružnejšej, jemnej a vyživenej pokožke sa aj nové znaky starnutia budú prejavovať pomalšie.

NÁŠ TIP: 5 domácnich receptov na odstránenie vrások na čele

4. Zjednocuje farbu pleti

Masky na tvár dokážu pleť zbaviť hyperpigmentácie, čím sa farba vašej pleti zjednotí. Vďaka exfoliačným účinkom sa zjemňuje aj pokožka, čím sa vyrovná povrch pleti, a tvár bude pôsobiť jednotnejšie a žiarivo.

5. Spevňuje pleť

Ochabnutá pleť môže spôsobovať to, že vyzeráte staršie. Používanie masky na tvár pomáha pleť spevniť, podporuje tvorbu kolagénu a zvyšuje tak elasticitu pleti.

Netreba popri všetkých týchto výhodách zabúdať na to, že používanie masky na tvár môže byť váš osobný rituál, pri ktorom zrelaxujete a oddýchnete si. Je to čas, kedy sa môžete venovať len sebe, a vaša pleť sa vám za to odvďačí.

NÁŠ TIP: Máte mastnú pleť? Tá si vyžaduje špeciálnu starostlivosť – prečítajte si o tom viac.