Krém na celulitídu: výmysel alebo skutočný zázrak? – Omladnut.sk

Krém na celulitídu: výmysel alebo skutočný zázrak?

ženský zadok v plavkách

Toľkokrát riešená celulitída je problémom, ktorý sa týka veľkého zastúpenia žien ale i mužov. Existujú krémy na celulitídu, ktoré sú naozaj účinné alebo ide len o šikovný ťah zo strany obchodníkov?

Celulitída, hovorovo známa tiež ako pomarančová pokožka podľa odborného výskumu trápi až 70 percent žien. Hoci sa nahromadené tukové bunky týkajú aj mužov, u nežnejšieho pokolenia je častejšia no najmä viditeľnejšia z dôvodu jemnejšej a tenšej pokožky. Mohlo by sa zdať, že sa s celulitídou potýkajú hlavne ženy s plnšou postavou. I keď nadmerná váha a nedostatok cvičenia rozhodne nesú svoj podiel na hrudkovitej koži, pasovať sa s ňou často zvyknú aj štíhli ľudia.

Zázrak na počkanie

Reklamy na anticelulitídne prípravky, ktoré sľubujú zázraky na pokožke už po pár použitiach sa na nás valia z každej strany. Ešte pred tým než si krém na celulitídu bezhlavo hodíte do nákupného košíka, by ste mali poznať niekoľko dôležitých faktov, ktoré vám ich výber uľahčia. Krémy na celulitídu najčastejšie obsahujú látky ako kofeín, retinol a antioxidant DMAE – dimetylaminoetanol. Ide o špeciálne zložky, ktoré by mali pomôcť zmierniť výskyt celulitídy obývanej najčastejšie na ženských bokoch, stehnách a zadku. Ako však jednotlivé látky fungujú?

Krém na celulitídu s kofeínom

Prvou azda najčastejšie využívanou látkou v anticelulitídnych krémoch je kofeín. Ten má za úlohu pomôcť pri prietoku krvi, navyše tiež funguje ako diuretikum. Výrobcovia vo všeobecnosti uvádzajú, že kofeín zmenšuje tukové bunky. Niektorí odborníci tieto tvrdenia kontrujú názorom, že hoci kofeín môže nachvíľu pomôcť, ide len o krátkodobé riešenie kedy sa z pokožky odstráni vlhkosť.

Krém na celulitídu s retinolom

Druhou, dobre známou látkou je retinol, ktorý by mal preniknúť do kože a zvýšiť produkciu kolagénu, ktorý spôsobuje, že je pokožka silnejšia a lepšie tak ukryje tuk. Podľa odborníkov je však veľmi citlivé odhadnúť aké množstvo retinolu by mali prípravky obsahovať. Príliš veľký obsah tejto látky môže spôsobiť začervenanie a nechcené odlupovanie kože.

Krém na celulitídu s DMAE

Niektoré krémy zase vsádzajú na pozitívne účinky prísady s názvom DMAE alebo dimetylaminoetanol, ktorá je antioxidantom nachádzajúcim sa najmä v rybách ako sú losos či sardinky. DMAE má v kombinácii s aminokyselinami zvyšovať pružnosť pokožky. Okrem iného ide o látku s výbornými protizápalovými účinkami.

Žiaden vedecký dôkaz

Mnoho odborníkov však spomínané účinky krémov proti celulitíde spochybňuje s jasným odkazom – akékoľvek krémy  sú neschopné preniknúť dostatočne hlboko do pokožky až ku celulitíde. Ide o tvrdenie proti tvrdeniu, avšak doposiaľ nebol zverejnený žiaden dostatočný vedecký dôkaz o tom, že krémy proti celulitíde skutočne fungujú.

Takzvaná celulitída je prirodzený anatomický jav charakteristický pre časti stehien a zadkov mnohých žien,“ povedala na margo anticelulitídnych prípravkov profesorka plastickej chirurgie na Univerzite v Južnej Kalifornii Garry S. Brody.  „Neexistuje absolútne žiadne chirurgické alebo lekárske riešenie, pre zníženie znechutenia z pomarančovej kože, s výnimkou psychologického sebaklamu žien, ktoré uverili reklamám,“ dodala Brody.

Hoci ide o tvrdé vyjadrenia, ktoré jasne popierajú akékoľvek účinky krémov proti celulitíde, ku podobným tvrdeniam sa pridávajú aj ďalší odborníci. Hlavné problémy pri posúdení pravdivosti sľubovaných účinkov sú dva: Majú tieto zložky akýkoľvek zásluh pri lokálnom použití a ak áno tak pri akej koncentrácii? Posúdiť to ako a či vôbec jednotlivé krémy fungujú je ťažké aj z dôvodu, že doposiaľ neexistuje overený spôsob ako celulitídu zmerať.

Za skúšku nič nedáte

Ak vás vaša celulitída naozaj obmedzuje vedzte, že pár vecí vám predsa len môže pomôcť. Začať by ste mali s prísunom tekutín, ktorých nikdy nie je dosť. Ideálne je pitie čistej vody niekoľkokrát denne. Do jedálnička rovnako zaraďte pestrú stravu v podobe zeleniny a ovocia. Doprajte si tiež pravidelný pohyb, na celulitídu je výborné bicyklovanie, beh či joga.

Ak vám aj po týchto malých zmenách celulitída nedá ihneď zbohom, zaručujeme, že sa budete minimálne cítiť ako nový človek. Čo sa krémov týka, vedci síce ich účinky nikdy nepotvrdili, no ani nevyvrátili. Odporúčame vám preto pri výbere krému na celulitídu dbať na jeho zloženie, nikdy nie na obal či cenu. Nezabúdajte tiež nato, že všetko chce svoj čas a aplikovať by ste ho mali minimálne po dobu ôsmich týždňov.

Poznáte recept ako sa nadobro zbaviť pomarančovej pokožky? Vyskúšali ste niektorý z prípravkov na vlastnej koži? Dajte nám vedieť, aké sú vaše skúsenosti.

 

 

 

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.