Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Bioaktívny morský kolagén: Čo to je, ako sa vyrába a aké sú jeho benefity.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2022-06-30 10:53:10

Morský kolagén sa za posledné obdobie stáva čoraz častejšie vyhľadávaným a skloňovaným pojmom vo svete výživových doplnkov. V čom je tento čistý morský kolagén iný, v porovnaní s bežnými kolagénovými doplnkami, ktorými je trh presýtený? Zistite, ako sa vyrába a aké sú jeho priaznivé účinky na našu krásu a zdravie.

Čo je morský kolagén?

Kolagén je vo všeobecnosti definovaný ako prírodná bielkovina, označovaná aj ako bielkovina mladosti, ktorá sa nachádza v našom tele (v šľachách, kostiach, svaloch, koži atď.). Hneď po vode ide o druhú najrozšírenejšiu látku v ľudskom organizme. Telo si kolagén vytvára samo, no s pribúdajúcim vekom sa jeho produkcia spomaľuje, a preto siahame po kolagénových doplnkoch.

 

Medzi ne patrí aj bioaktívny morský kolagén v prášku. Narozdiel od iných kolagénov, ktoré získavajú zdroje na výrobu prevažne z hovädzieho dobytka a ošípaných, morský kolagén pochádza z rýb, čo z neho robí udržateľnejšiu a k prírode šetrnenšiu alternatívu.

 

morský kolagén
(zdroj: freepik)

Ako sa morský kolagén vyrába?

Extrahovaný kolagén z kože a šupín rýb prechádza procesom hydrolýzy – metóda, pri ktorej sa kolagénové bielkoviny štiepia na menšie častice, nazývané peptidy. Výsledkom je hladký prášok, ktorý sa vyznačuje lepšou rozpustnosťou (nehrudkovatie) a stráviteľnosťou, pričom ho ľudské telo dokáže využiť ako svoj vlastný kolagén.

 

Kolagén, ktorý prejde touto šetrnou technológiu prípravy označujeme aj pojmom “živý”, resp. “bio aktívny”. Rybací zápach a chuť sa procesom hydrolýzy eliminuje, takže produkt môžete bez obáv o vaše chuťové a čuchové poháriky pridávať do studených či teplých nápojov. Nie je potrebné žiadne ďalšie maskovanie umelo pridanými látkami.

 

morský kolagén
(zdroj: freepik)

Benefity bioaktívneho morského kolagénu

Čistý bioaktívny morský kolagén pôsobí priaznivo nielen na náš zovňajšok, ale aj celkovú vitalitu organizmu. Tento výživový doplnok na prírodnej báze prispieva k:

 

  • zdraviu kostí a kĺbov – kolagén je primárnou zložkou chrupavky a podieľa sa na udržiavaní jej štruktúry a stimulácii tkaniva k tvorbe tejto bielkoviny,
  • rastu nechtov a eliminácii ich lámavosti,
  • správnemu fungovaniu žalúdku a čriev – zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní správnej integrity črevnej výstelky, tzv. bariéra čriev.
  • udržiavaniu svalovej hmoty a regenerácii svalových tkanív,
  • pôsobí priaznivo na pokožku – hrá rolu pri uchovávaní elasticity a hydratácie pokožky (spomalenie jej starnutia).

Potraviny podporujúce tvorbu kolagénu

Vyvážená strava a fyzická aktivita idú ruka v ruke so zdravím organizmom. Dostatočnú úroveň  kolagénu si síce môžete zabezpečiť suplementáciou v podobe bioaktívneho morského kolagénu, nemali by ste však zabúdať ani na podporu jeho prirodzenej tvorby.

 

Odporúčané je prijímanie potravín bohatých na vitamín A a vitamín C (napr. citrusové plody, jahody, atď.). Do jedálnička by ste mali zaradiť aj suroviny s antioxidačným účinkom ako sú napr. čučoriedky alebo maliny. Vysoký obsah aminokyselín zabezpečia orechy, strukoviny a semená.

 

 

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom