Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Aký vankúš kúpiť, keď bolí krk či chrbát

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2022-06-30 09:31:45

Bolesť krku trápi mnohých z nás a príčiny nie sú vždy úplne jasné. Ak sa často prebúdzate s boľavým krkom, je pravdepodobné, že za to môže čiastočne aj váš vankúš. Úlohou vankúša je totiž držať krk a hlavu v správnej výške, aby sa predišlo ich namáhaniu. Príliš vysoký,  alebo príliš nízky vankúš môže spôsobiť zvýšenie napätia, keď sa krk snaží kompenzovať nedostatok opory. Na udržanie krku v podopretej polohe s neutrálnym zarovnaním počas spánku je správny vankúš nevyhnutný. Bez náležitej podpery vankúša budú namáhané zložité štruktúry v krku, čo zhorší akýkoľvek existujúci stav krčnej chrbtice a povedie k dennej bolesti, alebo stuhnutosti krku.

Kľúčom je hľadať (a v ideálnom prípade aj nájsť) ten najlepší ortopedický anatomický vankúš, ktorý má správnu výšku a pevnosť zodpovedajúcu telesným danostiam, polohe spánku aj osobným preferenciám,

žena na vankúši
(zdroj: freepik)

Ako si vybrať vankúš, za ktorý nám bude naša krčná chrbtica vďačná?

Takmer tretinu nášho života strávime spánkom. Je to nevyhnutná biologická potreba. V posledných rokoch sa v dôsledku čoraz aktívnejšieho životného štýlu redukuje čas strávený spánkom často na minimum. A tento vzácny čas môže ešte ovplyvniť práve bolesť krku. Ako zlepšiť kvalitu spánku znížením bolesti alebo diskomfortu v krčnej chrbtici pri tak obmedzenom trvaní spánku je veľmi dôležitá otázka, ktorá mnohých ľudí vedie k hľadaniu nového vankúša. A my sa dnes pokúsime vniesť trocha svetla do toho, ako nájsť dokonalý vankúš pre váš krk.

Mnohí odborníci sa domnievajú, že zlé držanie a podpora krku počas noci môžu byť zodpovedné za prebúdzanie sa s bolesťou a stuhnutosťou krku, bolesťami hlavy a lopatiek alebo rúk. Bolesti hlavy pochádzajúce z krku sa nazývajú cervikogénne bolesti hlavy. Pochádzajú z horných úrovní krku. Bolesť lopatky a ramena sa môže prejaviť z nižších úrovní krku. Predpokladá sa, že jedinci, ktorí sa ráno zobudia so symptómami, ktoré sa predošlú noc nevyskytovali, alebo pacienti, ktorých symptómy sú ráno horšie, ako keď išli spať, pravdepodobne buď používajú nevhodný vankúš, alebo počas noci nesprávne držia krk.

Štúdie ukázali, že ortopedický anatomický vankúš môže zlepšiť kvalitu spánku a znížiť úroveň bolesti. Tieto štúdie, hoci zvyčajne majú nie dokonalé spracovanie a/alebo sú ovplyvnené komerčnými stimulmi, sa zameriavajú skôr na dizajn vankúšov ako na kvalitu a špecifické vlastnosti materiálov, takže štúdie o tom, ako si vybrať správny vankúš na krk, zostávajú v nedohľadne a neprekonajú dôveryhodnosť zdravotníckych odborníkov, ktorí poskytujú rady pacientom na základe neoficiálnych návrhov kolegov expertov.

Kvalitu spánku ovplyvňuje mnoho faktorov. Dobrý vankúš  je základ, najmä pre tých, ktorí trpia bolesťami krku. V súčasnosti je na trhu k dispozícii široká škála vankúšov v rôznych materiáloch, tvaroch a veľkostiach. Sú ponúkané ako „lepší produkt“, ktorý prospieva bolestiam krku a spánku viac ako iné. Ako sme už však spomenuli, neexistujú jasné vedecké dôkazy, ktoré by tieto tvrdenia dokázali. Preto sa v našom článku zameriame na detaily, ktoré by ste mali hľadať, keď chcete nájsť anatomický vankúš, ktorý je optimálny pre dobrý spánok.

ortopedcký vankúš
(zdroj: freepik)

Vyberáme vhodný vankúš

Je zrejmé, že nemôžete vyskúšať každý vankúš, aby ste zistili, ktorý funguje najlepšie. Často dokáže nový vankúš na druhý deň ráno poskytnúť okamžitú spätnú väzbu, že je ten pravý. Niekedy je potrebný týždeň alebo viac, aby ste zistili, či je správny. Toto sa nazýva adaptačné obdobie a kým si zvyknete na nový vankúš, môže dôjsť k určitému nepohodliu. Neznamená to akútnu bolesť, alebo výrazné zvýšenie bolesti, alebo poruchy spánku – len určitý diskomfort.

Dospelí menia polohu tela v priemere 11 až 13-krát za noc. Strávia 59 – 73 % spánku v polohe na boku, čo naznačuje, že až 41 % spánku je v polohe na chrbte. Na to treba pamätať pri výbere vankúša, ktorý je špeciálne navrhnutý pre jednu polohu spánku. Vankúš určený pre polohu na boku môže spôsobiť problémy tým, ktorí počas noci menia polohu do polohy na chrbte. Vankúš by mal umožniť voľnú zmenu polohy počas noci, pretože zmeny polohy zvyčajne nie sú vedomým pohybom.

Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú počet pohybov počas spánku. Choroby, ktoré ovplyvňujú spánok, napr. spánkové apnoe, kofeín a ťažké jedlá pred spaním. Alkohol spočiatku pohyb znižuje a potom, počas neskoršieho spánku zvyšuje. Nepohodlná posteľná bielizeň ovplyvňuje pohyby spolu s úrovňou pohodlia, čo môže súvisieť s teplotou, neznámym prostredím, hlukom, úzkosťou a stresom.

Ako si vybrať správny vankúš pre konkrétny stav krčnej chrbtice

Neexistuje žiadny špecifický vankúš pre špecifický stav krku. Zvyčajne existuje viacero podmienok a faktorov súvisiacich s bolesťou krku, preto je najlepšie nájsť vankúš, ktorý vyhovuje vašim konkrétnym podmienkam spánku a požiadavkám na pohodlie. Vo všeobecnosti sa pri bolestivejších stavoch, zvyčajne od úrazu alebo zápalu, odporúčajú mäkšie, prispôsobivejšie vankúše. Po prekročení tohto bodu je možné použiť pevnejší vankúš, ak je dobre znášaný. Prechodová fáza z prispôsobivého vankúša na pevnejší, alebo vankúš s iným dizajnom môže byť náročná a mali by ste sa o ňu pokúsiť len vtedy, keď už existujúci anatomický vankúš nie je vami tolerovaný kvôli úrovni bolesti a nepohodlia.

Ovplyvní výber vankúša typ matraca?

Spôsob, akým spíte a povrch, na ktorom spíte, bude mať vplyv na výber vankúša. Ak máte starý matrac, nový matrac môže byť dobrou investíciou pre vaše zdravie. Mäkký povrch na spanie  spôsobí väčšie usadzovanie tela vo vzťahu k vankúšu a vyžaduje zníženie výšky vankúša, najmä pri pevných vankúšoch. Toto by malo byť brané do úvahy pri vankúšoch so statickými rozmermi. Výškovo nastaviteľný vankúš to môže pomôcť kompenzovať.

Ergonómia

Je dôležité vedieť, či počas spánku meníte polohy premyslene, alebo sa počas spánku nezobudíte, resp. sa vedome nehýbete. Existujú viac-výškové vankúše, ktoré sú funkčnými vankúšmi. Vyžadujú si vedomé polohovanie z chrbta na bok a z boku na chrbát. Treba mať na pamäti, že ak spíte a často meníte polohy, môže sa stať, že sa prebúdzate v nepríjemných polohách. Myšlienka viac-výškového vankúša je validná v tom, že spanie na chrbte si vyžaduje inú výšku ako spanie na boku kvôli ramenám. Poskytuje skvelú podporu pri vyšších úrovniach bolesti.

Mäkký alebo pevný?

Ak nie ste spáč, ktorý mení polohy vedome, sú pre vás vhodné vankúše so súvislým povrchom. Hlavnou otázkou je preferencia pevnosti, ktorá sa vzťahuje ku kvalite použitých materiálov alebo množstvu prispôsobiteľnosti. Mäkký vankúš z pamäťovej peny je skvelým riešením pre pokročilejšie degeneratívne stavy. Vo všeobecnosti, pre dospelých aj deti, ortopedické anatomické vankúše poskytujú rozumný ergonomický dizajn.

ortopedický vankúš
(zdroj: freepik)

Latexový ortopedický vankúš a štandardný latexový vankúš sú veľmi dobré pre krčné stavy. Existujú aj vankúše, ktoré využívajú zónovanie, ktoré umožňuje tradičnému tvarovanému vankúšu fungovať ako obrysový vankúš. Existujú vankúše z pamäťovej peny, ktoré ponúkajú  možnosť prírodnej aromaterapie a sú skvelou kombináciou mäkkého a pevného. Dostupné sú aj v špeciálnej verzii na spanie na boku.

Pevnejšie vankúše môžu pomôcť pri problémoch s držaním tela a zakrivením krku, nie sú však také pohodlné alebo vyhovujúce ako mäkšie. Ale stále sú dobré na úľavu od bolesti. Pevnejší vankúš môže byť dobrý, ak ste určitý čas spali na veľmi nepodpornom alebo opotrebovanom vankúši. Vo všeobecnosti je mäkší vankúš lepší na úľavu od bolesti pri akútnych alebo nedávnych problémoch, alebo pri chronických, resp. dlhotrvajúcich problémoch s krkom, ktoré sa často objavujú. Niekedy sa odporúča, aby ste postupovali z mäkkého vankúša na pevný, keď sa váš stav zlepšuje.

A ako to je so spáčmi na bruchu?

Hoci sa spánok na bruchu neodporúča, pretože príliš zaťažuje krčnú chrbticu a svaly, možnosťou by bol vankúš s nízkou výškou. Niektorí zistia, že bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažia, musia spať na bruchu, aby sa dobre vyspali. V takom prípade je dôležité nepoužívať pevný vankúš, alebo vankúš s vyššou výškou, najmä ak ide o mäkký matrac. Najlepší vankúš pre spáčov na bruchu je anatomický vankúš pre tých, ktorí spia na bruchu, pretože je na tento účel navrhnutý spolu s možnosťami na spanie na chrbte a na boku. Umožňuje spánok na bruchu s lepším krčným držaním, znižuje rotačné a extenzné poškodenie, ktoré môže spôsobiť problémy s krkom a  poskytuje aj lepšie prúdenie vzduchu.

Ešte stále ste zmätení z výberu?

Ak máte stále problém s výberom toho správneho vankúša, s nafukovacím vankúšom len ťažko niečo pokazíte. Takýto vankúš reaguje na vaše zmeny polohy ako vodný vankúš, ale namiesto vody používa vzduchové bunky. Vďaka tomu je ľahký a nastaviteľný na pevnosť, tvar a úroveň nafúknutia, alebo výšky.

Pamätajte, že neexistuje žiadny konkrétny vzorec na určenie vankúša na bolesť krku. Často budete mať z nejakého konkrétneho dôvodu osobné preferencie. Dobrý nočný spánok je dôležitejší ako snaha určiť, čo je najlepšie pre konkrétny stav a dúfame, že tento článok vám poslúži ako návod na rozpoznanie riešení, ktoré by vám mohli poskytnúť najväčší komfort.

 

Zdroje informácií:

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva