Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Augmentácia prsníkov. Čo to je a kedy sa s ňou vlastne začalo?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-09-01 08:07:35

Plné prsia môže mať dnes vďaka vyspelej medicíne každá, aj tá prírodou menej obdarená žena. Riešením je augmentácia prsníkov o ktorej sa dozviete viac v nasledujúcich riadkoch.

Čo je augmentácia prsníkov?

Zväčšenie prsníkov alebo augmentačná mammoplastika je chirurgický zákrok zameraný na zväčšenie veľkosti, tvaru alebo plnosti prsníkov. Chirurg pri takomto zákroku umiestňuje silikón, fyziologický roztok alebo alternatívne kompozitné prsné implantáty pod hrudné svaly alebo prsné tkanivo. Takéto implantáty by mali v tele bez poškodenia vydržať v priemere 7 až 12 rokov.

žena po augmentácii prsníkov

História

Plastické operácie nie sú výdobytkom modernej doby, ako sa mnohí mylne domnievajú. Zaujímavosti o histórii chirurgických zákrokov ste si na našej stránke už mohli prečítať a rovnako ako iné estetické úpravy, ani zväčšenie poprsia nie je žiadnou novinkou.

Parafínové injekcie

Už v roku 1890 sa začalo prvé experimentovanie s úpravami prsníkov za účelom ich zväčšenia. Rakúsky chirurg Robert Gesurny prišiel s nápadom injekčne do prsníkov aplikovať parafín, tvorený z veľkej časti vazelínou. Táto metóda sa však začala ukazovať ako veľmi nevhodná a pre ľudské zdravie vysoko nebezpečná. Parafín niesol riziko vytvorenia vredu, slepoty a nakoniec aj amputácie celého prsníka.

Prvá augmentácia prsníkov

Prvú plastickú operáciu prsníkov postúpila v roku 1895 na univerzite v nemeckom Heidelbergu známa herečka. Nešlo však o jej rozmary a operácia nebola vykonávaná kvôli estetickým zámerom ako je tomu dnes. V tej dobe sa lekár Vincent Czerny pokúsil herečkine poprsie zachrániť po tom, čo jej bol z tela odstránený masívny nádor. Rekonštrukciu vykonal spôsobom odobratia tukov z bokov pacientky, ktoré následne implantoval do prsníkov.

Hoci bol prvý vložený implantát určený na záchranu prsníkov po zákernej chorobe a nie na ich zväčšenie, tento zákrok začal vo svete plastickej chirurgie revolúciu.

NÁŠ TIP – Plastická operácia pŕs. Viete, aké rôzne alternatívy existujú?

žena po absolvovaní augmentácie

Augmentácia prsníkov v súčasnosti

Prsný implantát je lekársky implantát, ktorý je umiestnený vo vnútri prsníka na zväčšenie, rekonštrukciu alebo zlepšenie formy prsníka. Prsné implantáty môžu obsahovať kremík, fyziologický roztok alebo inú zlúčeninu. V súčasnosti sa najviac využívajú tri hlavné typy prsných implantátov.

Salinické implantáty naplnené sterilným soľným roztokom, ako je soľná voda. Roztok sa uchováva v elastomérnom silikónovom obale. Tieto implantáty sa môžu naplniť rôznymi množstvami soľného roztoku. To ovplyvňuje pocit, pevnosť a tvar prsníka. Ak dôjde k úniku soľného implantátu, roztok sa absorbuje a telo ho vylúči prirodzene.

Silikónové gélové implantáty sa skladajú zo silikónového vonkajšieho plášťa naplneného silikónovým gélom. Ak dôjde k úniku silikónového implantátu, gél buď zostane v plášti, alebo unikne do vrecka implantátu prsníka. Pacientky, ktoré si vyberú tento typ implantátu, by mali u svojho lekára vykonávať pravidelnejšie kontroly v porovnaní so ženami, ktoré sa rozhodli pre implantáty zo soľného roztoku.


Alternatívne kompozitné implantáty môžu byť naplnené polypropylénom, sójovým olejom alebo iným materiálom.

NÁŠ TIP – Existujú rôzne názory na zväčšení pŕs, ktorý je však ten správny?

Čo môžete očakávať

Zväčšenie prsníkov je ako každá iná operácia, náročný proces, ktorý netreba podceniť a pacientky by si mali starostlivo premyslieť, pre aký typ augmentácie sa rozhodnú. Pred chirurgickým zákrokom by mal lekár pomôcť pacientke vybrať potrebnú veľkosť implantátu. Takýto výber väčšinou prebieha vložením implantátov rôznych veľkostí do podprsenky, aby ste následne vedeli zvážiť, aká veľkosť je pre vás tá najlepšia. Zvykom býva, že je pri operácii pacientke podané anestetikum a bezprostredne po operácii spí. Existuje však aj možnosť lokálneho anestetika, počas operácie je tak pacientka plne pri vedomí.

NÁŠ TIP – Zväčšenie pŕs dokáže poriadne zamávať vašou psychikou

Vloženie implantátov

Spôsobov rezu a následného vloženia prsných implantátov existuje niekoľko. Prvou možnosťou je inframamárny rez, urobený v záhybe pod prsníkom. Stále viac populárny je transaxilárny rez v podpazuší a periareolárny rez vykonaný okolo bradavky. Výber rezu závisí od niekoľkých faktorov akými sú anatómia tela, typ implantátu, ale i preferencie samotnej pacientky.

Pri umiestnení vybraného implantátu hovoríme o dvoch možnostiach. Submuskulárne umiestnenie sa nachádza pod prsným svalom. Rekonvalescencia po takomto vložení môže trvať o niečo dlhšie a po operácii hrozí riziko väčšej bolesti. Submamárne umiestnenie implantátu je umiestnenie v podprsníkovej ryhe a pri subglandulárnom umiestnení sa implantát vloží pod prsnú žľazu.

Čo vás čaká po operácii

Pripraviť by ste sa mali na to, že bezprostredne po operácii budú na vašom tele viditeľné stopy po reze, ktoré sa však časom vytratia. Okrem jemných jazvičiek sa na vašom tele môžu objaviť opuchy, ktoré by však mali do dvoch týždňov úplne zmiznúť.

Ako spomíname vyššie, pacientke je pred operáciou podané anestetikum, keď jeho účinok vyprchá, chirurg jej nasadí lieky na zmiernenie bolesti. Ak váš chirurg zvolí celkovú anestézu, pripravte sa na to, že budete po zákroku odkázaná na pomoc priateľov, či rodiny. Je dobré rátať s nevyhnutným oddychom, ktorý budete pár dní po operácii určite potrebovať.

Prípadné riziká

Ako každá operácia, aj augmentácia prsníkov zo sebou nesie isté riziká. Každé telo je individuálne a hoci moderná medicína v posledných rokoch výrazne pokročila, stále jestvuje isté riziko, že si vaše telo s cudzím predmetom v podobe implantátu nemusí poradiť. Najčastejšími problémami po operácii sú infekcie v prsníkoch, bradavkách alebo únik výplne implantátu, ktorý môže spôsobiť bolesť a následnú deformáciu tvaru implantátu.

Veríme, že sa vám článok páčil a dozvedeli ste sa všetko, čo o augmentácii prsníkov potrebujete vedieť. Možno máte vo svojom okolí niekoho, komu by tieto informácie mohli pomôcť, preto ho neváhajte zdieľať medzi svojich priateľov.

 

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.