Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

3 dýchacie cvičenia, vďaka ktorým zrelaxujete za menej ako 10 minút!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-09-07 08:37:27

Trápia vás prepracovanosť, nevyspatosť alebo sa cítite pod tlakom? Je množstvo spôsobov, ako sa upokojiť – aj bez 90-minútovej masáže. Stačí vám 10 minút času, pľúca a tie správne dýchacie cvičenia!

Správne dýchanie vám pomôže udržať myseľ aj telo v harmónii, navyše pomáha pri kontrole krvného tlaku. Vďaka dýchaniu môžete zrelaxovať a upokojiť sa. Hoci vedci sa zatiaľ dýchaniu a jeho vplyvu na psychiku nevenovali natoľko, ako iným oblastiam zdravia, mnoho jogínov a expertov na meditáciu vám potvrdia, že správne dýchanie pomáha ostať prítomná v momente a nechať starosti bokom.

Vyskúšajte tieto 3 dýchacie cvičenia a overte si na vlastnej koži, ako blahodarne vplývajú na vašu myseľ. Z pohodlia postele, za pracovným stolom, či počas obednej prestávky.

Sama Vritti

Tzv. rovnaké dýchanie, pri ktorom trvá nádych aj výdych rovnako dlho.

Ako na to: Pri nádychu rátajte do 4, rovnako pri výdychu rátajte do 4. Dýchajte neustále cez nos. Ak ste v dýchacích cvičeniach pokročilá, môžete skúsiť rátať do 6 alebo 8. Cieľ je vždy rovnaký: upokojiť nervový systém, zvýšiť sústredenie, zredukovať stres.

Funguje to kdekoľvek a kedykoľvek, my vám však túto techniku odporúčame pred spaním. Môže vám to pomôcť spomaliť myšlienky, pre ktoré sa vám nedarí zaspať – podobne, ako pri rátaní ovečiek. Tu sa však zameriavate na váš vlastný dych.

NÁŠ TIP: Vyvážené dýchanie vám pomôže upokojiť sa a bojovať s nespavosťou a stresom!

dýchacie cvičenia na posteli
Zdroj: freestocks.org (Pexels)

Dýchanie do bránice

Ako na to: Jednu ruku si položte na hrudník, druhú na brucho. Nadýchnite sa tak hlboko, aby sa vaša bránica (nie hrudník) naplnila a bruško sa jemne nafúklo. Ak si chcete overiť, či to robíte správne, ľahnite si na chrbát a dýchajte zhlboka, ruky rovnako na hrudníku a bruchu. Iba tá na bruchu by sa mala nadvihovať.

Cieľ: 6 až 10 nádychov za jednu minútu, cvičiť 10 minút. Spomalí to búšenie srdca a zníži krvný tlak. Toto cvičenie odporúčame pred akoukoľvek stresujúcou udalosťou – prednáška, pohovor alebo obchodné stretnutie. Pokiaľ dlhodobo pracujete pod vplyvom stresu, budete prekvapená, ako náročné je kontrolovať svoje vlastné dýchanie.

Ak sa to však naučíte, budete mať pod kontrolou aj váš stres!

NÁŠ TIP: S dýchaním úzko súvisí joga. Okrem toho, že joga je výborným spôsobom ako konečne vypnúť a zrelaxovať nielen naše telo ale i dušu, slúži toto cvičenie aj ako prevencia pred rôznymi zdravotnými problémami. Zaujíma vás, akými? Prečítajte si tento článok!

dýchacie cvičenie pri mori
Zdroj: Oleksandr Pidvalnyi (Pexels)

Postupná relaxácia

Pre uvoľnenie celého tela vyskúšajte toto cvičenie. Postupne naťahujte a uvoľňujte svaly v tele, počnúc prstami na nohách a chodidlami, cez lýtka, stehná, brucho, hruď, ramená, ruky, krk a tvárové svaly. Udržujte pravidelné, hlboké dýchanie. Pri nádychu svaly napnite, narátajte do 5 a pri výdychu uvoľnite.

Pozor na závrate! Cieľom je uvoľniť sa, takže ak sa vám točí hlava alebo je vám ťažko, znížte to len na pár sekúnd.

Toto cvičenie funguje kdekoľvek, doma, za pracovným stolom či dokonca na cestách. Obnovuje sústredenie a pomôže vám vrátiť sa k úlohám s novou chuťou. 

Je mnoho ďalších dýchacích cvičení, ktoré majú blahodarné účinky pre telo aj myseľ. My sme vybrali 3 jednoduché, ktoré môžete vyskúšať v podstate kdekoľvek a pomôžu vám zrelaxovať po ťažkom dni – dokonca aj uprostred neho!

Chcete viac? Prečítajte si ďalší článok o tom, ako zredukovať stres z práce.

Zdroj titulnej fotky: Dana Tentis (Pexels)

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene