Ako variť zdravo aj nezdravé jedlá? – Omladnut.sk

Ako variť zdravo aj nezdravé jedlá?

Hovorí sa ” čo je dobré je nezdravé, a čo je zdravé nie je dobré”. Ako teda variť? Zdravo alebo dobre? Sú zásady, ktoré by sme mali dodržiavať ale na našom trhu sú už pomocníci, ktorí nám umožnia pripraviť chutné a dobré jedlo zdravo.

 

V súčasnej dobe sa domáce varenie dostáva opäť na výslnie. Reštauračné stravovanie nie je pre každého človeka dostupné a navyše, nikdy si nedokážete overiť skutočnú prípravu pokrmov a kvalitu surovín. Ak si pripravujeme jedlo doma, prináša nám to hneď niekoľko benefitov: recepty si vyberáme podľa seba a svojej chuti, poznáme kvalitu surovín a hotových jedál a pri varení môžeme uplatniť najšetrnejšie spôsoby prípravy jedál. Práve tento spôsob prípravy jedál preferuje aj značka Tefal a Moulinex a to vďaka novým produktom – prístroj Tefal ActiFry 2v1, krájací robot Moulinex Fresh Express+ a nový indukčný riad Tefal Talent.

Gastroenterológ MUDr. PETER MINÁRIK radí,” ak chceme dodržiavať princípy zdravého stravovania, nestačí sa sústrediť iba na výber vhodných potravín. Príprava jedla má tiež svoje dôležité miesto. Prevažná väčšina ľudí, ktorí sa rozhodli riadiť zásadami zdravej výživy, naráža hneď v úvode na jeden veľký problém. Mnohé obľúbené pokrmy sú totiž v zdravšom jedálnom lístku zakázané. Vezmite si napr. hranolčeky. Vďaka ACTIFRY, kde stačí malá odmerka oleja a horúci prúdiaci vzduch k tomu, si môžete dopriať aj toto „zakázané ovocie“. Obmedzenie príjmu tukov pri zachovaní chuti jedla je cesta k zlepšeniu celkového zdravia ľudí. Jedlo má byť zdravé a chutné. Tento nový prístroj sa musí stať súčasťou každej modernej kuchyne a bude určite robiť radosť všetkým zástancom zdravého stravovania. ACTIFRY predstavuje novinku, ktorá sa dlho očakávala na našom gastronomickom a kulinárskom trhu.

Tefal ActiFry je jediná fritéza umožňujúca smaženie iba s jedinou lyžicou oleja. Pripravíte s ňou  aj rôzne ďalšie jedlá zdravo, chutne a s minimálnym obsahom tukov. Celé obedové menu pripravíte v jednom kroku. Umožní nám to nový patent z dielne Tefal- druhá horná panvica. Práve  technológia s dvomi nádobami, dolná nádoba a horná panvica s cirkuláciou horúceho vzduchu a minimálnym množstvom pridaného oleja, umožní skrátiť dobu prípravy na polovicu.V prístroji Tefal ActiFry 2v1 môžete pripravovať aj dezerty, omáčky či plnené šatôčky z lístkového cesta. Všetky potraviny a ingrediencie zostanú chutné, šťavnaté a nepresušené.

Cena 299,99€

Značka Moulinex predstavuje na našom trhu novinku Fresh Expres+ – elektrický robot na strúhanie a krájanie, ktorý vám v priebehu pár sekúnd nakrája, naplátkuje či nastrúha zeleninu alebo rýchlo pripraví čerstvý parmezán na cestoviny. Milovníkov zemiakových placiek špeciálne poteší strúhadlo na zemiaky. Šikovný malý pomocník, ktorý je vždy po ruke keď ho potrebujete. Uloženie priamo na kuchynskej pracovnej doske nebude problém, vďaka  kompaktnosti a malým rozmerom zaberie minimum priestoru.

Cena 64,90€

Neexistuje domácnosť bez panvice. Viete ale akú si vybrať a ako ju správne používať?

C.Recchia, lekár- odborník na výživu, generálny tajomník OSN pre výživu a zdravotný výbor, Paríž.

Tri hlavné zásady, ktoré zaručujú zdravé varenie:

  1. Teplota panvice by nemala presiahnuť 230°C. Pri vyššej teplote dochádza k spaľovaniu olejov. V tom prípade je i teplota potravín vyššia ako ich ideálna biologická teplota. Prehriatie môže viesť k molekulárnej väzbe medzi mastnými kyselinami, bielkovinami alebo sacharidmi, a na výrobu nežiaducich molekúl. Nazýva sa to termooxidácia.
  2. Dôležité je aby riad mal dno, ktoré zabezpečí rozdelenie tepla rovnomerne, veľmi homogénnym spôsobom.
  3. Zabrániť tomu, aby potraviny pri varení neboli pripravované vo veľkom množstve tuku.

Tieto tri princípy nám zaručia, že pri varení na panvici sú produkty úplne zdravé.

Čo zistili nezávislé testovacie laboratóriá …

Početné štúdie potvrdzujú, že životnosť PTFE teflónových panvíc je v priemere 7 x dlhšia ako pri keramických povrchoch.

Súprava riadu Tefal Talent prináša revolúciu do sveta nepriľnavých povrchov so svojou ultra vysokou odolnosťou. Vďaka tomu dnes Tefal predstavuje najodolnejší nepriľnavý povrch v histórii vôbec. Je založený na najnovších a  najpokrokovejších technológiách a materiáloch. Nový, nepriľnavý vnútorný povrch Titanium Pro® je extra odolný s tvrdou minerálnou bázou a obohatený titánom.

Kedy je panvica správne rozohriata, ukáže nový typ indikátora teploty Thermospot™ inovovaný pre lepšiu čitateľnosť a jednoduché varenie. 180°C na povrchu panvice zaistí, že samotné potraviny nepresiahnu teplotu 70°C. Pri vyšších teplotách potravín sa začína meniť chemické zloženie väčšiny z nich na nezdravé a stráca sa ich prirodzená chuť. Presne na tento účel slúži spomínaný indikátor teploty, ktorý zmení farbu na jednoliatu červenú.

Súprava Tefal Talent obsahuje desať panvíc, vrátane panvice WOK, grilovacej i palacinkovej.

Vysoká panvica má naviac sklenenú pokrývku s reguláciou odvodu pary. Všetky panvice sa ľahko čistia a zároveň sú vhodné na umývanie v umývačke riadu. Panvice Talent je vhodné používať pri varení na plyne, indukčnom variči, elektrine a tiež na sklokeramike. Komfortné používanie znásobuje i ergonomická rukoväť s matnou chrómovanou časťou.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.