Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Ako skutočne nájsť rovnováhu v živote?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2018-10-11 09:40:17

Všetci dnes hľadajú rovnováhu, ako keby to bol stratený poklad. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, čo rovnováha v živote znamená a ako ju môžete dosiahnuť (ak vôbec môžete). Dôležitou súčasťou je však fakt, že:

1. Životná rovnováha je neustály proces

Toto je pravda, na ktorú v mnohých článkoch a knihách autori zabúdajú. A pritom je to úplne prirodzené. Hľadanie životnej rovnováhy je rovnako ako všetko ostatné v prírode neustály proces. Nie je to cieľ, ktorý si jeden deň vyškrtnete, lebo ste ho už dosiahli. Zažívať rovnováhu si mnohí mylne predstavujú ako stav, kedy sme neustále pokojné a uvoľnené. Taký stav však v bežnom živote nemôže nastať dlhodobo – a to je úplne v poriadku.

Je dobré plakať, radovať, trápiť sa a byť spokojná. Všetky emócie, ktorých sme schopné, všetky zážitky, ktoré môžeme pozbierať, sú súčasťou životnej rovnováhy. Práve zaslepená spokojnosť, alebo naopak neustále trápenie sa, sú znakmi nerovnováhy.

Je to ako balansovanie na jednej nohe. Občas sa neudržíte, občas musíte stáť na dvoch nohách, no znova a znova sa pokúšate dostať telo do rovnováhy. Podobne to je aj v živote. Pokiaľ budeme úprimne a vytrvalo hľadať rovnováhu, nájdeme ju. Samozrejme, potom ju stratíme. No opäť ju môžeme nájsť. 

Takto to pôjde dookola.

NÁŠ TIP: Ste uprostred stresujúceho obdobia doma alebo v práci? Tieto tipy vám pomôžu byť v pohode

2. Aké sú vaše priority?

V dnešnom svete toho máme všetci veľa. Veľa úloh, veľa emailov, veľa telefonátov a veľa zodpovednosti. Ako hľadať rovnováhu uprostred toľkých vecí? Vaše priority by mali byť v tomto smerodajné a pomáhať vám rozhodnúť sa, čo urobíte skôr.

Niekedy je to náročné. V každej chvíili analyzujeme, čo uprednostníme: telefonát mamke pred pracovným emailom, či rozhovor s blízkou priateľkou pred horúcou sprchou a trochou oddychu? Vaše priority by mali odzrkadľovať vaše hodnoty a presvedčenia. Podľa odborníkov je potrebné vlastné priority pravidelne prehodnotiť. Sčasti preto, aby ste mohli skontrolovať, či sedia s vašimi hodnotami. No z veľkej časti aj preto, lebo priority sa menia – a nimi sa mení aj váš každodenný rozvrh.

Ak chcete zažívať rovnováhu v živote, či už pracovnom alebo súkromnom, skúste si odpovedať na otázku: Aké sú moje priority?

určením priorít môžete nájsť rovnováhu v živote

3. Stratégia a taktika

Vyvážený životný štýl znamená, že myslíme aj na budúcnosť. Dlhodobý cieľ sa v biznise nazýva aj stratégiou. To je ten big picture, ten sen, ktorý túžite dosiahnuť. Kratkodobé ciele sú taktika: sú to kroky, ktorými sa priblížite k naplneniu vášho sna.

Napríklad ak chcete byť úspešnou spisovateľkou, vaše krátkodobé ciele môžu zahŕňať úspešné absolvovanie kurzov písania, publikáciu prvého článku v novinách a pod. Tieto si potom rozdelíte do malých, akčných krokov, ktoré budú vašou taktikou. Môžete sa na ten kurz prihlásiť, dať si za cieľ písať 30 minút každý deň alebo nájsť niekoho, s kým si budete vašu prácu editovať.

Určujte si krátkodobé aj dlhodobé ciele v živote. Vždy tak budete mať na čom pracovať a zároveň sa budete niekam posúvať ďalej. Aj to je znamením života v rovnováhe.

dobrá stratégia vám pomôže dostať sa k rovnováhe

4. Čo konkrétne chcete robiť?

Určite to poznáte. Urobíte rozhodnutie niečo v živote zmeniť ale vaše plány nie sú dostatočne konkrétne. „Budem tráviť viac kvalitného času s deťmi.“ Zatiaľ čo kvalitný čas je skvelý koncept, je aj veľmi abstraktný. Práve preto je ťažké povedať si, či ste už cieľ splnili a teda sa nebudete cítiť v rovnováhe, lebo nedosiahnete spokojnosť v rodinnom živote. Namiesto toho skúste tento cieľ formulovať konkrétne: „Tento týždeň strávim 1 hodinu s každým dieťaťom samostatne.“

Toto platí aj pri „tradičných“ cieľoch ako zdravšia životospráva či viac cvičenia. Skúste to konkrétnejšie: budete mať zeleninovú prílohu ku každému jedlu alebo pôjdete cvičiť dvakrát do týždňa a konkrétne sa rozhodnite, či budete behať alebo bicyklovať a ktoré dni to budete robiť.

Keď viete, čo konkrétne vlastne chcete, rovnováha v živote sa stáva reálnou možnosťou. Viete ju premeniť na cieľ, vypracovať taktiku, ako ho dosiahnete a byť spokojná.

Prečítajte si aj: Odborníčka radí, ako zvládať stres a mať vyrovnaný život

konkrétne ciele vedú k rovnováhe

5. Výhry aj prehry sú súčasťou rovnováhy v živote

Väčšina z nás zažilo množstvo výhier aj prehier, no nie sme rovnako pozorné voči obom. Ak sa aj vy viac sústreďujete viac na vaše neúspechy, skúste v nasleudjúcich dňoch sledovať aj menšie úspechy a tešte sa z nich. Skúmajte, ako sa potom budete cítiť. Skúste zistiť, prečo máte tendenciu sústreďovať sa na prehry a nie na vaše výhry.

Hlavne sa netrestajte, ak sa počas tých dní vaša myseľ bude opätovne vracať k negatívnym myšlienkam. Je pre ňu prirodzené vracať sa k známym myšlienkam. Len sa skúste vrátiť k pozitívnemu zmýšľaniu hneď ako budete môcť. Práve o tom je rovnováha.

Toto však platí aj v prípade, že sa viac sústreďujete na vaše úspechy. Je chválihodné byť na seba patrične hrdá! Skúste však na chvíľku porozmýšľať nad vecami, v ktorých sme v poslednom čase neuspeli. Nemusíte sa pri týchto myšlienkach zdržať dlho – ale uznanie vlastných chýb prinavráti rovnováhu do vášho života.

Milé čitateľky, bez ohľadu na to, kde v živote sa nachádzate – či už chystáte svadbu alebo ste uprostred rozvodu, či už máte deti alebo ich len plánujete, či sa sťahujete alebo ste už usadené vo vašom meste – nezabúdajte na jednu vec. Mať rovnováhu v živote znamená udržať niektoré veci stabilné uprostred zmien. Život je plný zmien. Preto nehľadajte neustálu rovnováhu, ale rovnováhu v nestálosti.

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva