Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Ako sa zbaviť akné? Najprv zistite, čo vám ho spôsobuje

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-08-13 08:46:46

Existujú kroky, ako sa zbaviť akné a napraviť svoju pokožku v každom veku. K tomu je potrebné vedieť, kedy akné vznika, aké problémy môže signalizovať a aká je príčina jeho vzniku. Až vtedy sa môžeme venovať liečbe.

Čo je akné?

Akné je výsledkom upchatých pórov, ktoré sa dôsledkom nadbytočného mazu a vonkajších vplyvov zapália. Vedie to k začervenaniu, opuchu a k produkcii hnisu. Najčastejšia vzniká v čase puberty a počas menštruácie, pretože hormonálna aktivita je v tom čase prirodzene vyššia.

Najčastejšie postihuje tvár, chrbát, hrudník a ramená. To je spôsobené tým, že v týchto miestach je najviac mazových žliaz. Mazové žľazy sú malé kožné žľazy, ktoré produkujú maz, voskovitú alebo olejovitú látku, ktorá zvláčnuje chĺpky a pokožku.

Zatiaľ čo žľazy produkujú maz vnútri pórov, nové pokožkové bunky nepretržite vznikajú a vonkajšia vrstva kože sa odlupuje. Občas sa mŕtve pokožkové bunky neodlúpnu a zostanú v póroch, kde sa prilepia k lepkavému mazu a zablokujú pór.

Ako vzniká akné?

Existuje veľa dôvodov, prečo môže akné vzniknúť aj v dospelom veku. Stres a hormonálne zmeny (menopauza, zmena alebo vysadenie antikoncepcie) sú dvoma najčastejšími faktormi. Taktiež niektoré lieky, napríklad lieky proti kŕčom alebo kortikosteroidy môžu spôsobovať akné.

Nie je jasné, prečo sú niektorí ľudia náchylnejší na akné ako iní. Kolísanie hladiny hormónov a genetické faktory môžu mať podiel, vzhľadom k tomu, že akné sa často vyskytuje v rodinách, ale je možný aj vplyv iných faktorov.

Sprievodným javom akné je častokrát aj mastná pokožka. Máte mastnú pokožku? Zistite to na základe jasných symptómov, a naučte sa, ako sa o ňu správne starať!

tvár (článok ako sa zbaviť akné)Zdroj: Kat Jayne (Pexels)

Možné dôvody vzniku akné

Určité druhy baktérií určujú závažnosť a frekvenciu akné. Tak ako aj v žalúdku, aj na pokožke máme dobré baktérie, ktoré nás chránia pred zlými baktériami, ktoré spôsobujú choroby. Napriek tomu, že akné je spojené s bakteriálnou infekciou, nie je nákazlivé. Nie je možné dostať ho od niekoho iného.

Akné sa spája aj s kvasinkovými infekciami. Vznikne, keď kvasinka vstúpi do vlasového folikulu a rozmnožuje sa tam a spôsobí vznik malých, okrúhlych, svrbivých vyrážok, ktoré sa podobajú na akné. Môžu sa vyskytovať na hornej časti hrudníka, ramenách a hornej časti chrbta, ale môžu zasiahnuť aj tvár.

Veľa ľudí má tieto kvasinky na pokožke, ale keď sa premnožia, vzniká problém. Môže sa to stať u mužov i žien vo veku od detstva približne po stredný vek. Vlhké, spotené prostredie, šaty vyrobené zo syntetických vláken a používanie olejových produktov na kožu môžu všetko zhoršiť.

Vedci tiež objavili spojitosť medzi akné a zvýšenou úrovňou testosterónu a iných androgénov (mužských hormónov), ktoré sa vyskytujú aj u žien v menšom rozsahu. Zvýšená úroveň testosterónu zrejme spôsobuje zvýšenú aktivitu mazových žliaz, čo vedie k častejšiemu upchávaniu pórov a vyššej šanci na vznik akné.

Úloha stravy pri akné je nejasná, ale je zrejmé, že zdravá vyvážená strava podporuje „dobré zdravie“, a niektoré faktory môžu ovplyvniť pravdepodobnosť vzniku akné a vyrážok. Vitamíny A, D a E majú úlohu v udržiavaní zdravej kože, takže je možné, že dostatočná zásoba týchto vitamínov môže pomôcť predchádzať akné.

Ako sa zbaviť akné na základe príčiny jeho vzniku

Povrchová liečba

Základným krokom pri aknóznej pleti je hĺbkové ale jemné čistenie. Pleť sa potrebuje zbaviť odumretých buniek, vyčistiť póry a zároveň bojovať so zápalovými procesmi.

Používajte jemný čistič dvakrát denne, zmývajte vlažnou vodou. Čistiace gély a krémy na tvár s obsahom kyseliny salicylovej mocne bojujú s príznakmi akné.

Pri sušení uterák o pleť netrite, pretože to môže spôsobiť podráždenie; radšej ho len jemne priložte. Práve uteráky v sebe ukladajú množstvo baktérií a odumretých kožných buniek, preto vám odporúčame používať každý deň čistý uterák, a mať uteráky určené len na tvár. Nechceme si predsa prenášať zvyšky kondicionéru alebo mydla na pleť.

uterák (článok ako sa zbaviť akné)
Zdroj: Dom J (Pexels)

Pleť môžete dočistiť pleťovou vodou, pri akné veľmi dobre pôsobí ružová voda, ktorá upokojuje, alebo voda s obsahom uhorky, ktorá stiahne póry. Tak sa do nich nedostanú nové nečistoty.

Okrem denného čistenia netreba zabúdať na peeling, ktorý pokožku rozjasní, zbaví hornej, odumretej vrstvy kože a podporí mikrocirkuláciu, vďaka ktorej bude pleť pružnejšia.

Čo sa týka vyrážok, takmer zázračne fungujú čajovníkový a levanduľový esenciálny olej, ktoré ich zahoja za niekoľko dní. Odporúčame mať neustále jeden na poličke v kúpeľni, sú skvelým SOS pomocníkom.

Nezabúdajte tiež na hydratačné krémy. Zvoľte si taký, ktorý neupcháva póry a neobsahuje olej.

V prípade bolestivého a hlbokého akné vám odporúčame kontaktovať dermatológa, ktorý vám navrhne vhodnú liečbu. Najmä pri cystickom akné je potrebné zvoliť správnu kombináciu kozmetických produktov, a častokrát sa liečba nezaobíde bez antibiotík, ktoré zastavia zápalové procesy.

krém (článok ako sa zbaviť akné)Zdroj: Linda Prebreza (Pexels)

Liečba zvnútra

Vhodný príjem tukov z orechov, semien a olivového oleja môže pomôcť pri potláčaní zápalu, môže byť nápomocné pre telo v udržiavaní zdravej úrovne cukru v krvi a udržiavaní správnej úrovne vlhkosti pokožky a tak poskytovať efektívnu bariéru a imunitnú odpoveď na predchádzanie bakteriálnej infekcie.

Ak by mali byť zmeny stravy dôležité, tak len ako komplementárna liečba popri osvedčeným metódam, nie ako samostatná liečba. Navrhujú, aby si pacienti sami sledovali, čo spôsobuje zhoršenie stavu. Ich rady zahŕňajú:

  • Viesť si záznam o jedle a zdieľať ho s dermatológom.
  • Čakať 12 týždňov po vysadení určitého jedla, nakoľko môže chvíľu trvať, kým sa dostaví účinok.
  • Pokračovať s odporúčanou liečbou akné popri zmenách v jedálničku.

Nezabúdajte pokračovať v dôkladnej starostlivosti o pleť aj po vyliečení akné. Ciest, ako sa zbaviť akné je mnoho, a kombinácia antibiotickej liečby, správne zvolenej kozmetiky a zdravej životosprávy vám nepochybne pomôžu vyliečiť pleť.

Nanešťastie, akné po sebe zanecháva nepríjemné škvrny a jazvy. Prečítajte si náš článok o tom, ako sa zbaviť jaziev po akné jednoduchými domácimi receptami. Ingrediencie ponúka sama príroda!

Poznáte niekoho, kto bojuje s akné? Pošlite mu tento článok!

Zdroj titulnej fotky: Kristin Vogt (Pexels)

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene